Yeşil ve Mavi'nin Buluştuğu Şehrimiz Artvin

Rize’deki temas ve incelemelerini tamamlayarak ertesi gün Artvin’e geçen Cumhurbaşkanı Gül, yol üzerindeki Çayeli, Pazar, Ardeşen, Arhavi ve Borçka ilçelerine uğradı. Yol boyunca yoğun ilgi ve sevgi gösterileriyle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, Çayeli ilçesi girişinde ellerinde Türk bayraklarıyla bekleyen vatandaşları selamladı. İlçenin Eskipazar mevkiindeki Doğal Yaşam Müzesi'ni gezen Gül, buradan Pazar ilçesine geçerek yol kenarında kendisini bekleyen vatandaşları selamladı.

"ARDEŞEN’DE HALKA HİTAP

Ardından Ardeşen ilçesine giden Cumhurbaşkanı Gül, kendisini bekleyen kalabalık grubu selamlayarak, Ardeşen Hükümet Konağı önünde vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, Rize'den Artvin'e geçerken Ardeşen'e uğramamanın olamayacağını ifade ederek, “Her ne kadar Karadeniz Sahil Yolu kestirmeden illeri birbirine bağladıysa da tabii ki gönülleri birbirinden kopartmıyor. Buralar Türkiye'nin en güzel yerleri, yemyeşil yerler. Buraların eminim ki sizler de kıymetini biliyorsunuz. Buralar sadece gelip görüp gitmek için değil… Buralarda günlerce kalsam doyulamayacak güzellikler var. Tabii sizlerin sıcaklığı, muhabbeti, bu güzelliklere ayrı güzellikler katıyor” dedi.

Sonra da Artvin'in Arhavi ilçesine geçen Cumhurbaşkanı Gül’ü vatandaşlar burada da yoğun ilgi ve sevgi gösterileriyle karşıladı.

“BURALARIN KIYMETİNİ HEPİMİZİN BİLMESİ GEREKİR”

Burada da halka hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Karadeniz sahillerinin cennet gibi yerler olduğunu belirterek, “Buraların kıymetini hepimizin bilmesi gerekir. Ben Kayseri'de doğan, büyüyen biri olarak yeşilin ne olduğunu buraları görünce anlıyorum. Bizim oralarda 3 tane ağaç görsek 'buralar ne kadar yeşilmiş' deriz. Siz ise cennet gibi yerde yaşıyorsunuz” dedi.

Borçka ilçesine de geçen Gül, Emniyet Caddesi'nde kendisini bekleyen vatandaşlarla selamlaştı.

“ARTVİN HER BAKIMDAN ZENGİN VE FARKLI BİR İL”

Artvin’de ilk olarak Valiliğe giden Cumhurbaşkanı Gül’ü, Vali Necmettin Kalkan, Artvin milletvekilleri, Garnizon Komutanı Albay Güven Dalgıç, Belediye Başkanı Emin Özgün ve diğer ilgililer karşıladı.

Artvin Valiliğinde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı olarak ülkemizin güzel şehri Artvin’i ziyaret etmekten gurur ve mutluluk duyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Artvin’in her bakımdan farklılıkları, zenginlikleri olan bir il olduğunu kaydederek, “Folkloruyla çok büyük bir turizm merkezi olmaya, bütün vasıfları taşıyan ama görüldüğünde gerçekten fark edilen, her bakımdan cennet gibi çok güzel bir ilimiz. Ayrıca Artvin’in şehir olarak yerleşimi de gerçekten Türkiye’de başka yok, ama dünyada da bilmiyorum var mıdır? Herhalde çok nadirdir. Bu kadar yükseklikte, bu kadar dağların, tepelerin üstünde. Ama bu kadar da güzel gelişmiş, yollarıyla, binalarıyla bütün altyapısıyla böyle güzel bir şehrimiz. Tabii ki burada çok tarihî eserler, camiler, kiliseler, her şey olduğu gibi ama esas barajlarıyla da Türkiye’ye çok büyük katkısı olan bir ilimiz” dedi.

BELEDİYE VE ÜNİVERSİTE ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, ardından Artvin Belediyesi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı açıklamada, “Buraların güzel kalması, yöneticilerin elinde, sizlerin elinde. Sizlerin yapacağı imarlar, projelere bağlı buraların güzel kalması. Karadeniz’in şehirleri söz konusu olunca Allah’ın verdiği güzellikleri bozmamak lazım” diye konuştu. Ziyaret sırasında Belediye Başkanı Emin Özgün Cumhurbaşkanı Gül’e, Belediye’nin çalışmaları hakkında bilgi sundu.

Daha sonra Artvin Jandarma Komutanlığı’nı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, ardından Artvin Çoruh Üniversitesi’ni ziyaret etti.

“HER İLİMİZDE ÜNİVERSİTENİN OLMASI ÖNEMLİ”

Üniversiteye gelişinde bir grup öğrenciyle de selamlaşan Cumhurbaşkanı Gül’ü Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman ve diğer yetkililer karşıladı. Rektör Duman’dan üniversite ile ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, eğitimin çok geniş bir alan olduğunu belirterek, “Okul öncesinden başlıyor, üniversite sonrasına kadar ilerliyor. Eğitimde en dikkati çeken şey, üniversitelerimizdeki yeniliklerdir. Bunların başında da her ilimizde bir üniversite bulunması geliyor” dedi.

DERİNER BARAJI’NDA İNCELEME

Cumhurbaşkanı Gül, Çoruh Nehri üzerinde birkaç ay önce tamamlanan, 249 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise altıncı en yüksek barajı olan Deriner Barajı’nda incelemelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI GÜL, ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Gül, akşam ise, Artvin Valisi Necmettin Kalkan tarafından onuruna verilen yemekte şehit aileleri, ilin önde gelenleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi. Yemekte yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Artvin’i ilk kez ziyaret etme fırsatı bulduğunu ifade ederek, “Uzun bir siyasi hayatım olmasına rağmen gelip göremediğim nadir illerden birisiydi, ama bugün Cumhurbaşkanı olarak Artvin’e gelmek ve sizlerle beraber olmaktan, sizleri çok daha yakından tanımaktan büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

“SARP KAPISI TÜRKİYE’Yİ, HATTA AVRUPA’YI ORTA ASYA’YA BAĞLAYAN BİR KAPI”

Cumhurbaşkanı Gül, Artvin’in, Türkiye’nin bir sınır ili olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Gürcistan ile komşuyuz, hatta birazcık Ermenistan’la da ufak da olsa komşuluğumuz var. Dolayısıyla Türkiye’yi Karadeniz üzerinden Kafkaslara bağlayan, Kafkaslar üzerinden de Orta Asya’ya bağlayan bir ilimiz. Bu bakımdan Türkiye için çok önemli. Sarp Kapısı sadece Artvin için değil, bütün Türkiye’yi hatta Avrupa’yı Orta Asya’ya kadar bağlayan bir kapı. Bunun ötesinde tabii ki Artvin deyince akla Artvin’in kendi kültürü geliyor. Her şeyden önce de güzel doğası, tabiatı, yeşilliği geliyor. Artvin’in il sınırları içerisindeki doğal güzellikler geliyor ve bu Türkiye’ye çok büyük zenginlik katıyor.”