Giresun

Cumhurbaşkanı Gül, çeşitli temas ve incelemeler gerçekleştirmek üzere Ordu’dan karayoluyla Giresun’a geçerken Bulancak ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Valiliği ziyaretinde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, 38 yıl sonra şehre gelen ilk Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. Daha sonra Fındık Araştırma İstasyonu’nu, Giresun Üniversitesi’ni ve garnizonu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, şehrin ileri gelenleriyle öğle yemeğinde bir araya geldikten sonra belediyeyi ziyaret ederek Giresun’daki temaslarını tamamladı.

 

Ordu’dan Giresun’a geçen Cumhurbaşkanı Gül, Bulancak ilçesindeki Sarayburnu Camisi önünde Vali Hasan Karahan ve vatandaşlar tarafından karşılandı.

SARAYBURNU CAMİSİ’Nİ ZİYARET

İlçeye gelişi sırasında sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamlayan Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı açıklamada, Giresun merkeze giderken Bulancak’ta durduklarını belirterek, Sarayburnu Camisi’ni uzaktan takip ettiklerini, şimdi yakından görme fırsatı bulacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, İstanbul’daki Şehzadebaşı Camisi’nin birebir kopyası olarak yapımı devam eden Sarayburnu Camisi’nde incelemelerde bulundu ve ardından Giresun merkeze hareket etti.

 

GİRESUN VALİLİĞİ ZİYARETİ

Çeşitli temas ve incelemeler gerçekleştirmek üzere Giresun’da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, valilik önünde kendisine yoğun ilgi ve sevgi gösteren vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında şehre uzun yıllardır bir Cumhurbaşkanı ziyaretinin gerçekleşmediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Bir Cumhurbaşkanı olarak aranızda bulunmak bana gerçekten ayrı bir mutluluk, memnuniyet veriyor” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, gelirken Bulancak’ta durduğunu, hem orada hem de valiliğe gelişi sırasında yol boyunca bütün vatandaşların sevgi gösterisinde bulunduğunu ve bunun da kendisini ayrıca hislendirdiğini belirterek Giresunlulara teşekkür etti.

 

“UZUN YILLARDIR BEKLEDİĞİNİZ HİZMETLER AYAĞINIZA GELİYOR”

Havanın güzel olması dolayısıyla yemyeşil kentin tüm güzelliklerini görme fırsatı yakaladığını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: “Büyük bir memnuniyet ve gururla şunu gördük ki artık denize havaalanı yapıyoruz. Uzun yıllardır beklediğiniz hizmetler, gün gün ayağınıza geliyor. Ordu-Giresun Havaalanı’nı inceledik. Denizin ortasında 3 bin 500 metrelik pist bitmiş, apronlar bitmiş, dolmalar tamamen olmuş, dünyadaki ender projelerden birisi gerçekleşiyor. İnşallah yakın zamanda oranın da hizmete girdiğini hep beraber göreceksiniz. Bütün bunlar sizin için sevgili vatandaşlarım. Siz, devletine milletine bağlı, yeri geldiğinde canını veren insanlarsınız. Gazilerimiz aramızda, onları da gördüm; bu kadar fedakârlıkları yapan insanlar olarak şüphesiz ki her türlü hizmete layıksınız. Devletimiz bunun için var, bütün kamu görevlilerimiz bunu için var. Halka hizmet için, halkın beklentilerini gerçekleştirmek için. Çok şükür ki bu yönde çok güzel şeyler yapılıyor. Eski senelerle bu yılları karşılaştırdığınızda ne kadar güzelliklerin, değişikliklerin, ilerlemenin olduğunu hep beraber görüyoruz.”

“HEPİMİZ DAHA GÜZEL BİR TÜRKİYE BIRAKMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Dün Samsun’dan gelirken Türkiye’nin en uzun tünellerinden, yollarından geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “İşte bugün söylediğim havaalanı, onu inceledim. Daha yapılacak çok şey var, çocuklarımıza, onların geleceklerine yatırım yapmak için gece gündüz devletin görevlileri, hükümet, herkes çalışıyor. Ne için? Daha güzel Türkiye bırakalım diye. Sizin talepleriniz dikkate alınıyor, alınacaktır. Bütün bunlar muhakkak ki gerçekleşecektir, bundan emin olun. Yeter ki bizler birbirimizi sevelim, saygı gösterelim” diye konuştu.

38 YIL SONRA CUMHURBAŞKANI SEVİYESİNDE İLK ZİYARET

Cumhurbaşkanı olarak en büyük arzusunun tüm illeri ziyaret etmek olduğunu yineleyen Cumhurbaşkanı Gül, bu kapsamda şimdiye kadar gezmediği Karadeniz illerini gezdiğini söyledi. Giresun’a 38 yıldır bir Cumhurbaşkanı ziyareti olmadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin bu nedenle ayrı bir anlamı olduğunu dile getirdi.

Gün boyu Giresun’da olacağını ve şehre yapılan yatırımları hakkında bilgi alacağını aktaran Cumhurbaşkanı Gül, “Ankara’ya döndüğümüzde de bütün bunları en iyi şekilde takip edeceğiz. Bütün Giresunlu vatandaşlarıma parlak gelecekler niyaz ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından yerel kıyafetleriyle kendisini karşılayan vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Vatandaşlar Cumhurbaşkanı Gül’e, ön ve arka yüzünde gül işlemesi bulunan el yapımı kemençe hediye etti.

“BÜTÜN BU YAPILANLAR ŞEHRİN GELECEĞİNİ DAHA DA PARLAK KILACAK”

Cumhurbaşkanı Gül, Giresun Valiliği’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, dün 31 yıl aradan sonra Ordu’yu, bugün de 38 yıl aradan sonra Giresun’u ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, bölgenin en önemli projesi olarak nitelediği Ordu-Giresun Havaalanı’nın ileride Boğaz Köprüsü, Marmaray, Selimiye ve Süleymaniye Camileri gibi örnek bir eser olarak prestij kitaplarında yer alacağını söyledi. “Bütün bu yapılanlar şehrin geleceğini daha da parlak kılmaktadır” diyen Cumhurbaşkanı Gül, bu projeler tamamlandıktan sonra bölgede ekonomi ve ticaretin daha da gelişeceğine dikkat çekti.

ZİYARET ANISINA 28 BİN FİDAN

Vali Hasan Karahan da 38 yıl aradan sonra bir Cumhurbaşkanı ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinin anısına 28 bin fidan dikildiğini bildirdi.

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERLE GÖRÜŞME

Vali Karahan’dan il ile ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, valilikten ayrılırken, bina önünde kendisini bekleyen şehit aileleri ve gazilerle bir süre görüştü.

FINDIK ARAŞTIRMA İSTASYONU ZİYARETİ

Giresun’daki temas ve incelemelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Gül, Fındık Araştırma İstasyonu’nu ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül’ü Fındık Araştırma İstasyonu’na gelişinde Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci ve Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan Kızılcı karşıladı. Fındıktan elde edilen ürünleri inceleyen Cumhurbaşkanı Gül, yetkililerden istasyon hakkında bilgi aldı ve ardından istasyon bahçesinde yetişen kivilerden topladı.

 

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, Fındık Araştırma İstasyonu’ndaki incelemelerinin ardından Giresun Üniversitesi Güre Kampüsü’ne geçti. Rektörlük önünde yabancı öğrenciler tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül’e, Burundi’den gelen Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Hüseyin Musa çiçek takdim etti. Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’nde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, kent ziyaretlerinde mutlaka üniversitelere uğradığını ve gelişmeler hakkında bilgi aldığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, Anadolu’daki birçok üniversitenin kurulması için şehir temsilcilerinin ve siyasetçilerin çaba harcadığını, artık her ilde üniversite bulunduğunu ve üniversitelerdeki gençleri akademisyenlere emanet ettiklerini söyledi.

 

“GÜZEL BİNALARDAKİ EĞİTİM YETERLİ DEĞİLSE VAKİT BOŞA GEÇMİŞ OLUR”

Cumhurbaşkanı Gül, kamu kaynaklarının büyük bölümünün üniversitelere ayrıldığını, kampüslerin güzel binalarla genişlediğini belirterek, “Devlet üzerine düşeni yapıyor. Şimdi artık size emanet ettiğimiz çocukları, gençleri, kızlı erkekli, onları en iyi şekilde yetiştirmelisiniz. Binalar güzel olabilir, saray gibi bile olabilir; ama içindeki eğitimin seviyesi yeterli değilse içerideki vakit boşa geçmiş olur. Lise üstü bir eğitim olmuş olur. Buna çok dikkat etmek gerekir. Barakada eğitim yapılabilir ama eğitimin kalitesi çok iyi olursa çocuğunuzu göndermek için orayı tercih edersiniz. Saray gibi görkemli binaların olduğu üniversiteye değil o barakada çocuğum eğitim alsın dersiniz” dedi.

İL JANDARMA KOMUTANLIĞI’NI ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, üniversitenin ardından İl Jandarma Komutanlığı’nı ziyaret etti.

 

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, aralarında şehit aileleri, gaziler, iş adamları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de bulunduğu Giresunlularla öğle yemeğinde bir araya geldi.

Yemeğin gerçekleştiği salona gelişinde şehit aileleri ve gazilerle selamlaşan Cumhurbaşkanı Gül, şehit Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın 86 yaşındaki annesi Hatun Aydın ile sohbet etti.

 

GİRESUN’U UZUN YILLAR SONRA ZİYARET EDEN İLK CUMHURBAŞKANI

Yemek öncesinde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, “Cennet parçası” olarak nitelediği Giresun’u uzun yıllar sonra ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendisine gösterilen sevgi ve muhabbet için teşekkür etti.

“ŞEHİRDEKİ HUZUR ORTAMI MEMNUNİYET VERİCİ”

Giresun deyince akla, şehrin güzelliğinin, tarihinin ve dünya ihtiyacının çok önemli kısmını karşılayan fındığın geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, kentteki gelişmelerden, sağlanan huzur ortamından, siyasi partiler ve yöneticiler arasındaki uyumu görmekten mutlu olduğunu söyledi. Kentte büyük yatırımların hayata geçirildiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, Ordu-Giresun Havaalanı’nın yapımının, hastane inşaatlarının ve yol yapım çalışmalarının sürdüğünü hatırlattı.

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NİN ÖNEMİ

Cumhurbaşkanı Gül, 25 bin öğrencisi bulunan Giresun Üniversitesi’nin sadece Karadeniz’den ve Türkiye’den değil, farklı ülkelerinden gelen gençlere de eğitim verdiğini söyleyerek, “Huzur ve istikrar ortamı içerisinde bütün bunlar gerçekleşiyor. Şüphesiz ki ilinizin hala çok ihtiyaçları, eksiklikleri vardır. Bunları göz ardı etmek mümkün değil. Bunların hepsi de eminim ki en kısa süre içerisinde giderilecektir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, şehirdeki dayanışma, diyalog ve iş birliğinin devamını diledi.

Giresun Valisi Hasan Karahan da Cumhurbaşkanı Gül’ü Giresun’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, GİRESUN BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül, Giresun Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediyeye gelişinde, Atatürk Meydanı’nda vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, meydanda yürüyerek kendisini kaldırımlarda ve binaların pencerelerinde bekleyen Giresunlularla selamlaştı.

 

“BUGÜN GİRESUNLULARLA HASRET GİDERMİŞ OLDUK”

Cumhurbaşkanı Gül, belediye binasının balkonundan vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı olarak kentte bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. “Görüyorum ki bütün Giresunlu vatandaşlarım da böyle bir hasret içinde olmuşlar. Dolayısıyla bu noksanlığı bugün hep beraber gidermiş olduk” diyen Cumhurbaşkanı Gül, gün boyunca yetkililerden kentle ilgili bilgi aldığını ve bazı ziyaretler yaptığını anlattı.

“ŞEHİRLER GİDEREK GÜZELLEŞİYOR, BÜYÜK PROJELER HAYATA GEÇİYOR”

Türkiye’nin geliştiğini, şehirlerin giderek güzelleştiğini gördüğünü ve büyük projelerin gerçekleştiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, en uzun tünellerin açıldığını, denize havaalanı yapıldığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimiz gece gündüz çalıştıkça sizin beklediğiniz hizmetler de en güzel şekilde yerine geliyor. Siz değerli vatandaşlarım her türlü hizmete layıksınız. Sizler yeri geldiğinde vatan, millet için her türlü fedakârlığı nasıl yapıyorsanız bu devlet de bütün kamu kurumları da size hizmet için vardır. Bu bilinç içinde herkes çalışmaktadır. Yeter ki hepimiz birbirimize olan saygımızı, sevgimizi koruyalım. Memleketimizde huzuru ve istikrarı sağlayalım. O zaman bu hizmetler çok daha hızlı olacaktır.”

 

“ŞEHİRLERİN GERÇEK SAHİPLERİ BELEDİYELERDİR”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından Giresun Belediyesi’ne geçti. Belediyede yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretlerinde şehirlerin gerçek sahiplerinin belediyeler olduğunu dile getirdiğini ifade ederek, kamu görevlilerin devletin görevlendirdiği yerlerde bulunarak görev yaptıklarını, belediye başkanlarının ise doğup büyüdükleri şehirlere hizmet verdiklerini söyledi.

“ORDU VE GİRESUN, KARADENİZ SAHİLİNDE ÇEVRESİ EN AZ BOZULAN İLLER”

Ordu ve Giresun’un, Karadeniz sahilinde çevresi en az bozulan iller olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Ne kadar muhafaza ederseniz, çirkinlikleri de giderecek şekilde güzelleştirirseniz, doğduğunuz yere, şehrinize o kadar hizmet edersiniz. Gelecekte buralar daha da cazip hale gelir” dedi. Ordu-Giresun Havaalanı’nın yapımı tamamlandıktan sonra, kentin daha fazla ilgi çekeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, belediye başkanlarının şehirlerin altyapı çalışmalarına büyük önem verdiğini, bazı yerlerde ihmal edildiğine tanık olduğu için dile getirdiği konulara dikkat çekmek istediğini belirtti.

Belediye Başkanı Aksu ise, Giresun’da yürütülen çalışmalar ve belediyenin hizmetleri hakkında Cumhurbaşkanı Gül’e bilgi sundu.

Giresun’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Trabzon Havalimanı’ndan Ankara'ya döndü.