Bingöl

Karayolu ile geçtiği Bingöl'e gelişi sırasında halk, Solhan ilçesinde Cumhurbaşkanı Gül’ü durdurarak sevgi gösterisinde bulundu. Aracından inen Cumhurbaşkanı Gül, Solhanlılarla selamlaştı ve kendisine verilen çiçekleri aldı. Cumhurbaşkanı Gül, Bingöl’de Vali Mustafa Hakan Güvençer, ilin milletvekilleri, Belediye Başkanı Serdar Atalay ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.


Karşılama

Bingöl Valiliği
Valilik
Soru Cevap

Tugay Komutanlığı

Nikâh Töreni
Vatandaşlarla
Çay Sohbeti

Bingöl Üniversitesi
Vatandaşlarla
Buluşma

Akşam Yemeği

“BİNGÖL DAİMA DEVLETİNE BAĞLI VE SAĞDUYULU BİR İL OLMUŞTUR”

Cumhurbaşkanı Gül, valilikte kendisine yoğun ilgi ve sevgi gösteren vatandaşlara hitaben de bir konuşma yaptı. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, kendisine gösterilen ilgi ve sevgiden dolayı teşekkür ederek, “Bingöl daima devletine, milletine bağlı, sağduyulu, özgürlükleri ve demokrasiyi savunmuş bir ildir. Bundan dolayı da ne kadar gurur duysanız azdır. Yeri geldiğinde bunları meydanlarda, yeri geldiğinde referandumlarda sandıklarda gösterdiniz” dedi.

“HEPİMİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN ASİL VATANDAŞLARIYIZ; BU MEMLEKET HEPİMİZİN”

Ülkemizdeki barış, kardeşlik ve dostluk rüzgârının çok daha güçlü bir şekilde estiğin görmekten de büyük bir mutluluk duyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Hepimiz birbirimizin kardeşiyiz” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, herkesin farklı yerlerde doğduğunu, doğduğumuz yeri belirlemenin hiç kimsenin elinde olmadığını belirterek, “Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin asil vatandaşlarıyız, bu memleket hepimizin. Sizler beni Cumhurbaşkanı, Cevdet Bey’i bakan yaptınız, milletvekillerini sizler seçtiniz. Türkiye’nin her tarafı; Hakkari’den Edirne’ye, Ardahan’dan Trabzon’a, Mersin’den Adana’ya, Kayseri’ye, Sivas’a, Diyarbakır’a, hepimiz nereyi istersek, oraya gidip, yerleşip, orada yaşayıp, orada kazanırız. Onun için memleketimizin kıymetini bilmemiz lazım. Bu halk ülkemizin kıymetini biliyor, bu halkın devletine ve milletine bağlılığında hiçbir tereddüdüm yok” dedi.

“BİNGÖLLÜLERİN GÖSTERDİĞİ TEVECCÜHE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından Bingöl Valiliğini ziyaret ederek Vali Mustafa Hakan Güvençer’den il hakkında bilgi aldı. Valilikte yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, kente daha önce milletvekili ve bakan olarak geldiğini, ancak Cumhurbaşkanı olarak ilk defa geldiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Gül, açıklamasında Bingöllülerin gösterdiği teveccühe teşekkür ederek, bütün illere bir takvim çerçevesinde gittiğini, Muş ve Bingöl’ü ziyaret etmeyi de daha önce planladıklarını söyledi.

“BÜYÜK TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARI OLARAK HEPİMİZ BİRBİRİMİZİN KARDEŞİYİZ”

Cumhurbaşkanı Gül, herkesin, büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak birbirinin kardeşi olduğunu vurgulayarak, “Türkiye demokratik bir ülke. Hepimiz aynı eşit haklara ve eşit sorumluluklara sahibiz. Şüphesiz ki Türkiye’nin devamlı iyileştirmek istediğimiz tarafları vardır. Ekonomiye bakarsanız kalkınma en büyük ihtiyacımızdır. Ülkenin topyekûn kalkınması bir yanda, bölgeler arasındaki dengesizliğin giderilmesi diğer yanda. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerimizde kalkınma hamlelerine büyük ihtiyaç var. Bütün bunlar, nasıl hepimizin büyük bir gayretle gerçekleştirmemiz gereken noksanlarımızsa aynı şekilde siyasi hayatımızda, demokratik hayatımızda, insan hakları standartlarımızda, bütün bu konularda şüphesiz ki Türkiye’nin gelişmiş demokrasilere, gelişmiş kalkınmış ülkelerin her türlü standartlarına eşit olabilmesi için yapmamız gerekenler de var. Onun için sürekli olarak her alanda büyük ilerlemeler kaydedilmektedir. Demokratik standartlarımızın, hukuk standartlarımızın son yıllarda yükseldiğini görmek hepimize onur vermektedir” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, NİKÂH ŞAHİDİ OLDU

Programı çerçevesinde Bingöl Belediye Başkanlığını da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bu sırada, belediyede çalışan Hülya Polat ile Sedat Çağatay çiftinin nikâh törenine katıldı. Çiftin nikâhını, Belediye Başkanı Serdar Atalay kıydı; Cumhurbaşkanı Gül, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Vali Mustafa Hakan Güvençer de şahit oldu. Cumhurbaşkanı Gül, nikâh defterini imzaladığı kalemi gelin Polat’a hediye etti. Aile cüzdanını da Polat’a veren Cumhurbaşkanı Gül, çiftin güzel bir aile kurmasını temenni etti.

Daha sonra Belediye Başkanı Atalay’dan çalışmaları hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, belediye özel defterini imzaladı.

ÇAY BAHÇESİNDE BİNGÖLLÜLERLE SOHBET

Cumhurbaşkanı Gül, Cuma Namazını Ulu Cami’de kıldı. Cumhurbaşkanı Gül, Cuma Namazının ardından Dörtyol Parkı Çay Bahçesi’ne geçti. Yolda kendisini bekleyenlerle selamlaşan Cumhurbaşkanı Gül, çay bahçesinde şehrin ileri gelenleriyle kentin güzellikleri ve geleceği konusunda sohbet etti.

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, Bingöl’de ilin önde gelenleri, şehit yakınları ve gazilerin de bulunduğu yemeğe katıldı.

Gün boyunca Bingöl halkıyla bir araya geldiğini, son olarak da bir çay bahçesinde çay içip sohbet ettiklerini ve onları dinlediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Herkesin bu ortamdan memnun olduğunu ve geleceğe de çok büyük bir güvenle baktıklarını gördüm” dedi.

“BU MİLLET DEVLETİNE BAĞLIDIR”

Çanakkale’de ülkenin dört bir yanından herkesin koşup vatanı savunduğunu, Kıbrıs Harekâtı olduğunda da askerlik şubelerinin önünde askere gitmek isteyenlerle kuyrukların uzayıp gittiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Bu sırada Türk, Kürt, Zaza ayrımı olmadı. Herkes askerlik şubelerine koştu. Dolayısıyla bu millet devletine bağlıdır. Tabii ki noksanlıklarımız var. Fert olarak da, kurumlar olarak da, devlet olarak da noksanlığımız yok dersek o zaman yanlış yoldayız demektir. Herkes noksanlığını bilecek” diye konuştu.

“HERKES BİRBİRİNİN DEĞERİNİ BİLMELİ”

Ülkede herkesin birbirinin değerini bilmesi gerektiğini de vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ülkemizin bir şehir devleti olmadığını, büyük bir devlet olduğunu, çeşitliliğinin bulunduğunu aktararak sözlerini şöyle tamamladı: “Birliğimizden, beraberliğimizden hiç şüphem yoktur. Ama hepimizin görevi bunu daha da pekiştirmek ve görünen arızi sıkıntıları da gidermektir. İnşallah bunların hepsi de gerçekleşecektir.”

TUGAY KOMUTANLIĞINI ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, Bingöl’de öğleden sonraki programı çerçevesinde 49. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığını ziyaret etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL, BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

49. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığını ziyaretinin ardından Bingöl Üniversitesi’ne geçen Cumhurbaşkanı Gül’e Rektör Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, üniversite hakkında bilgi verdi. Rektör Baydaş, ziyaretin anısına 700 boylu çam fidanı diktiklerini bildirdi.

Üniversiteyi ziyaretinin ardından karayoluyla Muş’a hareket eden Cumhurbaşkanı Gül, buradan İstanbul’a gitti.