Gaziantep

Cumhurbaşkanı Gül, Kilis ziyaretinin ardından Bayan Gül ile birlikte Gaziantep’e geçti. Valiliği ziyaretinde Gaziantep’in, Türkiye’nin en gözde illerinden biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, burada BM kuruluşlarının temsilcilerini de kabul etti. Bayan Gül ile beraber Zeugma Mozaik Müzesi’ni gezen Cumhurbaşkanı Gül, Cuma Namazını Ulu Cami’de kıldıktan sonra Hasan Kalyoncu Üniversitesi ziyaretiyle Gaziantep’teki temas ve incelemelerini tamamladı.

Kilis’teki temas ve incelemelerini tamamlayarak Gaziantep’e geçen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ü, Gaziantep’te Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Vali Erdal Ata, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile diğer ilgililer karşıladı.

VALİLİK ZİYARETİ

Çeşitli temas ve incelemeler gerçekleştirmek üzere Gaziantep’te bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Gaziantep Valiliği’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, ilk olarak ziyaret ettiği valilikte yaptığı açıklamada dün Kilis’e bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu vesileyle ülkemizde misafir edilen Suriye vatandaşlarının barındığı kampta da incelemelerde bulunduğunu hatırlattı ve bugün de Gaziantep’te çeşitli temaslarda bulunacağını belirtti.

“GAZİANTEP TÜRKİYEMİZİN PARLAYAN İLLERİNDEN BİRİDİR”

Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk ziyaret ettiği illerden birinin de Gaziantep olduğunu ve 2008 yılında bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Gaziantep Türkiyemizin en gözde illerinden birisidir. En parlayan illerinden birisidir. Ekonomisiyle, ticaretiyle, tarımıyla ki tarımı da çok farklıdır. Kıymetli tarım ürünlerini yetiştiren bir ilimizdir. Ayrıca, kültür, turizm açısından da Gaziantep giderek zenginliğini göstermeye başlamıştır. Gaziantep’in kendine has çok fazla özellikleri vardır. Bunları ne kadar saysak bitiremeyiz doğrusu. Gaziantepliler de şehirlerine her zaman sahip çıkarlar. Birçok şehrimizin örnek alacağı ve gelişmede kalkınmada doğrusu takdir edeceği başarıları olan bir ilimizdir. Bundan dolayı hepimiz her zaman çok gurur duyuyoruz” dedi.

Gaziantep Havaalanı’na dün geldiğinde, “Havaalanında kaç uçak iniyor?” diye sorduğunda, yirmi beşin üzerinde uçağın indiğini öğrendiğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, “Bu bile bu şehrin nasıl büyük bir dinamizm içerisinde olduğunun çok açık bir göstergesidir. Son dönemlerde birçok misafirim olan cumhurbaşkanlarını, kralları, diğer devlet yetkililerini, yabancıların özellikle bu bölgeyi görmelerini istiyorum. Geliyorlar, görüyorlar ve döndükten sonra hepsinin buradaki dinamizm buradaki canlılık ve buradaki gelişmeden ne kadar çok etkilendiklerini bizzat söylüyorlar. Bu da şüphesiz ki bir cumhurbaşkanı olarak bana büyük bir gurur vermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

“BURADA GÖRDÜĞÜM ŞEHRİ SAHİPLENME DUYGUSUNU ÇOK TAKDİR EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Gül, ülkemizin, içinde bulunduğu istikrar ve güven ortamının, Türkiye’nin her tarafında çok büyük kalkınma hamlelerinin gerçekleşmesine fırsat verdiğine işaret ederek, “Bütün illerimiz adeta akan sudan testilerini doldurmaktadır. Ama Gaziantep bunların hep başında gelen illerimizden birisidir. Burada gördüğüm şehri sahiplenme duygusunu doğrusu çok takdir ediyorum. Bu şehrin sadece kamu görevlileri değil, Vali Bey, Sayın Belediye Başkanı, diğer yüksek seviyedeki bürokratlar, sadece bunlar arasındaki uyum değil, siyasetçiler arasında, bu bölgedeki sivil toplum kuruluşları arasındaki uyum, dayanışma, iş adamları, sanayiciler, yatırımcılar arasındaki dayanışma, bütün bunlar bir sinerjiye dönüşmekte ve Gaziantep’i çok büyük bir parlayan yıldız haline getirmektedir. Bundan büyük bir gurur duyuyorum, bundan dolayı herkesi çok çok tebrik ediyorum” dedi.

BM KURULUŞLARININ TEMSİLCİLERİNİ KABUL

Cumhurbaşkanı Gül’ün Gaziantep Valiliğinde kabul ettiği heyette, BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra, UNICEF - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (United Nations International Children’s Emergency Fund) Türkiye Temsilcisi Ayman Abu Laban, WHO - Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization) Türkiye Temsilcisi Maria Cristina Profili, WFP - Dünya Gıda Programı (World Food Programme) Türkiye Temsilcisi Jean-Yves Lequıme, OCHA - Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) Türkiye Ofisi Başkanı Nathalie Fustıer, UNHCR - Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (United Nations High Commissioner for Refugees) Türkiye Temsilci Yardımcısı Karim Atassi, IOM - Uluslararası Göç Örgütü (International Organization for Migration) Türkiye Temsilcisi Meera Sethi ve UNFPA- Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (United Nations Population Fund) Gaziantep Temsilcisi Çağatay Erdem yer aldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL, ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ’NDE

Cumhurbaşkanı Gül, çeşitli temas ve incelemeler için bulunduğu Gaziantep’te, Bayan Gül ile birlikte Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret etti. Zeugma Mozaik Müzesi’ne gelişinde Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu ve Müze Müdürü Ahmet Denizhanoğulları karşıladı.

DÜNYACA ÜNLÜ “ÇİNGENE KIZI” MOZAİĞİ

İlk olarak sunumu gerçekleştirilen tanıtım filminin ardından, müzede sergilenen mozaikler hakkında Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e bilgi verildi. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, müzedeki eserleri ve ayrı bir bölümde sergilenen dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiğini inceledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Zeugma Mozaik Müzesi’nden ayrılırken kendisini bekleyen Zirve Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Denizcilik Bölümü öğrencileriyle sohbet etti ve onlardan bölümleri hakkında bilgi aldı.

ULU CAMİ’DE CUMA NAMAZI

Cuma Namazını Ulu Cami’de kılan Cumhurbaşkanı Gül, namazın ardından cami cemaati ile sohbet etti.

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Cuma Namazının ardından Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile beraber Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ni ziyaret etti. Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Gül’e, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu, üniversitedeki çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, “Kendisini kaybetmeden önce de böyle bir üniversiteyi kurmak için ne kadar arzulu ve azimli olduğunu hepimiz biliriz. Bu yönde açıkçası epey koşturmuştur. Böyle bir üniversiteyi hayata geçirmek en büyük arzularından birisiydi. Ama bugün memnuniyetle görüyorum ki, kendisinin hayatta arzu ettiği büyük ideali, ailesi, kardeşleri, çocukları, tüm sevenleri ve Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı gerçekleştirmeye çalışıyor” dedi.

Gaziantep’teki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul’a geçti.