Kayseri Ziyareti - 24.06.2011

Kayseri Ziyareti - 24.06.2011

 

Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri ziyaretinin ikinci gününde kendi adının verildiği ve şehrin ikinci devlet üniversitesi olacak Abdullah Gül Üniversitesi’nin temel atma törenine katıldı.

Temel Atma Töreni
Sayın Cumhurbaşkanımız
Taner Yıldız

Mehmet Aydın
Mehmet Özhaseki
Mustafa Çıkrıkçıoğlu

Musa Hakan Asyalı
Yusuf Ziya Özcan

Törende konuklara hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, temeli atılan üniversiteye kendi isminin verilmesi konusunda karar veren siyasetçilere ve hemşerilerine teşekkür ettiğini ifade ederek, “Bir memlekete yapılan en iyi yatırım, oraya yapılan eğitim yatırımıdır. Yeri gelecek, yemeyeceğiz, içmeyeceğiz, ama eğitime yatırım yapacağız. Yeri gelecek arabamızdan, evimizden tasarruf edeceğiz, eğitime yatırım yapacağız ki, gelecekte onların hepsine sahip olabilelim” dedi.

KAYSERİ’DEKİ ÜNİVERSİTELER

Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri’de dört üniversite bulunduğunu hatırlatarak, bunlardan kendisinin lise çağlarında temeli atılan Erciyes Üniversitesi’nin Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden birisi ve adeta bir eğitim fidanlığı haline geldiğini belirtti. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nin de yine elbirliği içinde kurulan bir üniversite olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Gül, üniversitenin inşaatlarının bitmek üzere olduğunu ve Kayseri’nin seçkin üniversitelerinden birisini oluşturacağını aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, bir vakıf Üniversitesi olan Melikşah Üniversitesi’nin başarılarını da yakından takip ettiğini aktardı.

“ÖNEMLİ OLAN UYUMLU BİR EĞİTİM SEVİYESİ TUTTURMAK"

Temeli atılan Abdullah Gül Üniversitesi’nin Kayseri’ye ve Türkiye’ye ayrı bir değer katacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, üniversitenin teknoloji eğitim ağırlıklı olmasının düşünüldüğünü, eğitiminin de İngilizce yapılmasının hedeflendiğini ifade etti. Böyle bir üniversitenin binalarını yapılmasının önemli olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Gül, “Çok daha önemli olanı, üniversitenin iyi bir eğitim seviyesi tutturabilmesi için öğretim elemanlarının çok seçkin bir şekilde toparlanması. Aslında değerli hemşerilerimin bir araya gelerek kurduğu bu vakıf, bütün öğretim elemanlarını desteklemek için kurulan bir vakıf. Bir yanlış anlama olabilir, yabancı öğretim üyeleri gelecek, sadece onları destekleyecek şeklinde değil bütün öğretim elemanlarını destekleyecek bir vakıf olarak düşündüler” dedi.

“ÜNİVERSİTELERİMİZİN SAYISI ARTARKEN KALİTESİNİ DE ARTIRMAK BİRİNCİ HEDEFİMİZ OLMALI”

İstanbul’da Yüksek Öğretim Kurulu’nun düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, “Üniversitelerimizin sayısı artarken, muhakkak ki kalitesini de artırmak birinci hedefimiz olmalı” dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, bu yönde yoğun çalışmaların yapıldığını ve herkesin elbirliği içerisinde bu çalışmalara katkı vermesi gerektiğini ifade etti. 

CUMHURBAŞKANLIĞI MÜZESİ VE KÜTÜPHANESİ KURULACAK

Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Mustafa Çıkrıkçıoğlu olmak üzere üniversitenin gerçekleşmesini temin edenlere teşekkür ettiğini yineleyen Cumhurbaşkanı Gül, üniversitede Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ve Müzesi’nin olmasını istediğini kaydetti. Üniversitenin binaları ve kampusu yapılarak, çerçevesinin hazırlandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, üniversitelerin yöneticilerine,  “Bunun ruhunu doldurmak, burada gerçekten bilim adamları yetiştirmek, sadece Türkiye içinde değil, dünya ile yarışacak, herkesin dikkatini çekecek bilim adamlarını yetiştirmek sizin işiniz olacak” şeklinde seslendi.

TEMEL ATMA TÖRENİNE BÜYÜK İLGİ

Temelini atacakları üniversitenin de bilimsel faaliyetlerdeki yarışta iddialı olacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve üniversiteye maddi katkı sağlayan iş adamlarıyla birlikte Yabancı Diller binasının temelinin atmak üzere butona bastı.

Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca kampüs alanına bir çam fidanı dikti.