Uşak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, karayolu ile geldiği Uşak’ta coşkulu bir vatandaş topluluğu tarafından karşılandı. Uşak’ta ilk olarak valiliği ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül’ü, valilik binası önünde Vali Mehmet Ufuk Erden, milletvekilleri, Belediye Başkanı Ali Erdoğan ve diğer ilgililer karşılarken, vatandaşlar da yoğun sevgi gösterilerinde bulundu.

“HEYECANINIZI GÖRÜNCE ÇOK MUTLU OLDUM”

Kendisini karşılayan vatandaşlara hitaben yaptığı kısa konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, uzun bir aradan sonra geldiği Uşak'ta her şeyi çok farklı ve gelişmiş gördüğünü belirterek, ilin Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, soğukta kendisini bekleyenlere teşekkür ederek, “Heyecanınızı görünce çok mutlu oldum” dedi.

Valilik Ziyareti
Soru-Cevap
Belediye Ziyareti
Ulucami’de Cuma Namazı
Öğle Yemeği
Garnizon Ziyareti
Üniversite Ziyareti
Cirit Müsabakası

“HALKA, MİLLETE HİZMET ETMEK HEPİMİZİN BİRİNCİ GÖREVİDİR”

Türkiye'nin güzide illerinden biri olan Uşak'ı uzun bir aradan sonra ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, temasları sırasında kentle ilgili bilgiler alacağını, Uşak'ın altyapısının tamamlandığını görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Daha önceki geldiğim yıllarla cumhurbaşkanı olarak geldiğim Uşak arasındaki farkı kısa süre içinde bile gördüm. Türkiye'nin her tarafında olduğu gibi Uşak'ta da çok güzel şeyler oluyor. Halka, millete hizmet etmek hepimizin birinci görevidir” dedi.

“HALKI BİRİNCİ DERECEDE İLGİLENDİREN KONU BELEDİYENİN ÇALIŞMALARIDIR”

Daha sonra valilikten belediyeye geçen ve burada belediye binasından atılan güllerle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, meydanda kendisini bekleyen vatandaşları selamladı.

Belediyede yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, şehirleri belediye başkanlarının güzelleştirdiğini belirterek, imarın gelişmesine göre şehirlerin yaşanabilir ya da yaşanamayacak yerler haline geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, halkı birinci derecede ilgilendiren konunun da bu nedenle belediyenin çalışmaları olduğunu söyledi.

ULU CAMİ’DE CUMA NAMAZI

Cumhurbaşkanı Gül, belediye ziyaretinin ardından yürüyerek Ulu Cami’ye geçti ve Cuma namazını burada kıldı. Cuma namazının ardından Cumhurbaşkanı Gül, Zehra Terek isimli vatandaşın cenaze namazına da katıldı, sonra da kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla sohbet etti.

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Uşak’ta onuruna verilen yemekte il protokolü, şehit yakınları, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve işadamları ile bir araya geldi.

Şehit ailelerinin en değer verdiğimiz, baş tacı etmemiz gereken vatandaşlarımız olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, devletimiz adına şehit ailelerine ve gazilere şükranlarını sunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Şüphesiz ki ateş düştüğü yeri yakıyor. Şehitlerin acıları hiçbir zaman sizlerden eksik olmuyor. Bu acıları inanın ki hepimiz duyuyoruz. Nerede hangi gün bir şehit olsa, ondan ilk önce bizim haberimiz olur, tüm acıların hepsini biz çekiyoruz. Sizler bulunduğunuz yerlerin en değerli insanlarısınız. Muhakkak ki şehit ailelerimizle gurur duyacağız ve onlara gereken her türlü saygıyı ve desteği muhakkak ki göstereceğiz” dedi.

“UŞAK’TA YAPILANLARDAN DOLAYI ÇOK MUTLU OLDUM”

En az on sene öncesinde Uşak’a geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, o günle bugün karşılaştırdığında çok büyük gelişmeler gördüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, sabah Afyon’dan karayoluyla gelirken karayolu dahi tüm altyapıların yenilendiğini, şehrin derlenip toparlandığını görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti. İlgililerden şehirle ilgili bilgiler aldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Şehrin ihtiyaçlarını not ettik. Onlarla ilgili gerekli talimatları vereceğiz. Ama yapılanlardan dolayı da çok mutlu oldum. Ayrıca en çok memnun olduğum şeylerden bir tanesi de şehirdeki herkesin birlik beraberlik içerisinde şehrin ilerlemesi ve daha da güzelleşmesi için iş birliği içerisinde olduğunu duymak oldu” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL CİRİT MÜSABAKASI İZLEDİ

Cumhurbaşkanı Gül, programı çerçevesinde, Uşak Belediyesi Atlı Spor Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti ve müsabaka alanında cirit atarak, cirit oyununu başlattı. Kadın ve erkek sporculardan oluşan takımlar, gösteri amaçlı bir müsabaka gerçekleştirdi. Gösterinin ardından ciritçilerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, sporcularla birlikte fotoğraf çektirdi.

Türkiye'deki ilk ve tek kadın atlı cirit kulübünün bulunduğu Uşak'ta, 40 cirit kulübü ve yaklaşık bin at bulunuyor ve her hafta sonu, cirit müsabakaları düzenleniyor.

GARNİZON KOMUTANLIĞI VE UŞAK ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Garnizon Komutanlığı'nı ve Uşak Üniversitesi Rektörlüğü'ne de ziyaret etti. Uşak Üniversitesi Rektörlüğü’nde Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, ziyaretin anısına öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından bin 200 çam fidanı dikildiğini söyledi.

Uşak’taki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul’a gitti.