Basın Toplantısı

Türkiye-Afganistan-Pakistan Sekizinci Üçlü Zirvesi’nin genel oturumunun ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif ile ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, üç ülke arasında 2007 yılından beri devam etmekte olan bu zirvelerin önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan İslam Cumhuriyeti Başbakanı Muhammed Navaz Şerif ile birlikte her üç ülkenin üst düzey yöneticilerinin bir araya geldiklerini belirtti.

2007 YILINDAN BU YANA 8 ZİRVE YAPILDI

Üçlü zirve toplantılarına 2007 yılında başladıklarını, Pakistan-Afganistan ve Türkiye arasında iş birliğini geliştirmek ama daha çok da özellikle Asya’nın ortasında Pakistan-Afganistan ve Türkiye’nin önemli kurumlarının birbiriyle daha iyi çalışmalarını temin etmek için bu toplantıları yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, 2007 yılından bu yana 8 kez bu zirve toplantılarını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Navaz Şerif’in, Pakistan’ın ilk demokratik seçimleri neticesinde Başbakan olduktan sonra bu toplantılara katıldığını anımsattı ve “Kendilerine de tekrar hoş geldiniz diyoruz” şeklinde konuştu.

“ÇOK AÇIK, SAMİMİ VE FAYDALI GÖRÜŞMELER YAPIYORUZ”

Toplantıların siyasi, güvenlik ve ekonomik ayaklı devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, sözlerine şöyle devam etti: “Sadece cumhurbaşkanları ve başbakanlar olarak bir araya gelip konuşmuyoruz, aynı zamanda dışişleri bakanlarımız, içişleri bakanları, bürokratlarıyla, Genelkurmay Başkanımız, istihbarat teşkilatı başkanları bir araya geliyorlar. Özellikle de Asya’daki huzurun sağlanması, Afganistan’daki barış sürecinin hızlanması, Afganistan-Pakistan arasındaki beraber çalışma ortamının bütün kurumlara yansıtılması konusunda çok açık, samimi ve gayet faydalı görüşmeler yapıyoruz. Bugün de aynı şekilde önce Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve yine Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Erdoğan olmak üzere bir araya geldik, her şeyi gözden geçiriyoruz. Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ve Pakistan Başbakanı Şerif, ucu açık şekilde meseleleri konuştular, daha sonra da güvenlik birimleri ile ilgili olan herkesi davet ettik ve bütün bu konular geniş bir şekilde konuşuldu. Bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’na ve Sayın Başbakan’a Türkiye’ye gösterdikleri bu güvenden dolayı bir kez daha huzurunuzda teşekkür ediyorum.”

AFGANİSTAN VE PAKİSTAN İLE İLGİLİ YAPISAL MESELELER KONUŞULDU

Cumhurbaşkanı Gül, yapılan resmî toplantıda ayrıca bakanların, Genelkurmay Başkanı ve istihbarat başkanlarının kendi aralarındaki toplantılarla ilgili kendilerine bilgi verdiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca ekonomi konusunda da 3 ülke arasındaki ekonomik faaliyetleri, özellikle Afganistan-Pakistan arasındaki ekonomik faaliyetleri de daha geliştirme konusunda Türkiye-Pakistan ve Afganistan Odalar Birliği’nin müşterek oluşturduğu formla ilgili Türkiye Odalar Birliği Başkanı bizlere bilgi verdi. Bu konuda da bazı somut adımlar atıldı ve bazı somut adımlar atılacak, özellikle ulaştırma ile ilgili. Özet olarak şunu söylemek isterim ki; Afganistan’da bu sene Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak, 2014 yılında ISAF kuvvetleri çekilecekler, Sayın Karzai’nin önünde kritik çeşitli konular var; gerek ikili askeri anlaşmalar, gerek SOFA anlaşmaları, şüphesiz ki bunları en iyi şekilde kendileri değerlendiriyorlar. Bütün bu konular hep beraber detaylı bir şekilde konuştuk ve Asya’nın kalbi diye gördüğümüz Afganistan’da barışın, huzurun sağlanması; barış sürecinin güçlü bir şekilde devam etmesi için başta Pakistan olmak üzere, hep beraber desteğimizi bir kez daha ifade ettik.”

Cumhurbaşkanı Gül, toplantının, sadece liderler arasında değil, en üst seviyede uzmanlar ve kurumların başkanları arasında da gayet faydalı geçtiğini görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti ve “Bu vesileyle hem Sayın Karzai ve hem Sayın Başbakan Şerif’e teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI KARZAİ, TÜRKİYE’YE, DESTEĞİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR ETTİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, yaptığı konuşmada, Türkiye-Afganistan-Pakistan üçlü mekanizmasının önemine değinerek, “Afganistan ve Pakistan olarak pek çok ortak alanda ilerleme kaydettik. Bunların hepsi Türkiye’nin desteği ve kolaylaştırıcılığıyla oldu” dedi. Türkiye’de son derece sıcak ve kardeşçe karşılandıklarını belirten Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, zirve çerçevesinde güvenlik, savunma, barışın tesisi ve ulaştırma gibi pek çok konuda görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakaladıklarını söyledi.

Afganistan ve Pakistan’da barışı nasıl sağlayabileceklerini ve bunu karşılıklı güveni artırarak nasıl başarabileceklerini ele aldıklarını aktaran konuk Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin her iki ülkeyi seven bir kardeş olarak iyi niyetle iki tarafın da ilerleme kaydetmesini istediğini belirtti.

PAKİSTAN BAŞBAKANI ŞERİF: “TÜRKİYE’Yİ İKİNCİ EVİM GİBİ GÖRÜYORUM”

Pakistan Başbakanı Şerif de konuşmasında, ikinci evi gibi gördüğü Türkiye’ye gelmekten mutluluk duyduğunu vurgulayarak, Türk hükümetine ve Türk halkına desteklerinden ötürü teşekkür etti. Zirve kapsamında Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai’yi de görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Pakistan Başbakanı Şerif, “Pakistan, Asya’nın kalbinde sürdürülebilir barışın tesisi için Türkiye’nin atmış olduğu adımları takdirle karşılıyor” diye konuştu.

Konuk Başbakan, ülkesinin, tarihî bir dönemden geçen Afganistan’daki barış sürecini desteklediğini belirterek, “Afgan halkının direnci ve kararlılığıyla bu zorlukları geride bırakacağına inanıyoruz” dedi.