İngiltere Özel

Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere ziyareti sırasında İngiltere Parlamentosu, İngiliz Sanayi Odaları, Wilton Park, Londra Belediye Başkanlığı ve Kraliçe 2. Elizabeth tarafından Buckingham Sarayı’nda onuruna verilen akşam yemeğinde birer konuşma yaptı.

İngiliz Sanayi Odaları
Parlamento
Wilton Park
Guildhall Belediye Sarayı
CEO Forumu

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin ikinci gününde İngiliz Sanayi Odaları Konfederasyonu (CBI) Genel Kurulu'na hitap etti. Konuşmasında, dünya ekonomisini krize iten 2007 yılındaki finansal gelişmelerin büyük buhrandan sonraki en büyük bunalım olarak değerlendirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, birçok sanayi ülkesinin durgunluğa girdiğini ve başat ekonomilerdeki büyüme oranlarının düştüğünü belirtti.

Haberin Tam Metni

“TÜRK EKONOMİSİ, 2001’DEN SONRAKİ YAPISAL REFORMLAR SAYESİNDE BUGÜN GÜÇLÜ”

Cumhurbaşkanı Gül, gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'nin de küresel ekonomiyi istikrara kavuşturmak için önemli katkılar yapabileceğini belirterek, “Birçok riske karşın Türk ekonomisi sağlam temeller üzerinde durmaktadır. Güçlü kamu finansmanı, sürdürülebilir borçlanma dinamiği ve sağlam bankacılık sistemine sahibiz. Bu durum, 2001'deki krizden sonra alınan önlemlerle mümkün oldu. AK Parti'nin ilk Başbakanı olduğum dönemde kuruluşların sağlam temeller üzerine oturmasını sağlayacak yapısal reform kararları aldım. Bu yapısal reformlar sayesinde Türkiye'de yüksek seviyelere ulaşıldı” dedi.

“DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI OLAN TÜRKİYE, AVRASYA'NIN YÜKSELEN HİLALİDİR”

İngiliz şirketlerini Türkiye'de yatırım yapmaya davet eden Cumhurbaşkanı Gül, “Ülkemizde İngiltere'den yeni yatırımcılar görmek isteriz. Türk firmalarının da İngiltere'deki yatırımlarını artırmaları için teşvik ediyorum. Büyümeyi ve yeni iş alanları yaratmayı teşvik etmeliyiz. Ekonomik güçlükleri aşmanın en önemli yolu, ülkelerimiz arasındaki iş bağlarını güçlendirmektir. Buna ulaşmak için her türlü imkân, güçlü siyasi irade, potansiyel, yatırım ortamı ve güçlü bir özel sektörümüz var. Dünya ekonomisinde geçmişte birçok yükselen yıldız, güneş ve kaplanlar gördük. Şimdi dünyanın parlayan yıldızı olan Türkiye, Avrasya'nın yükselen hilalidir” dedi.

BUCKINGHAM SARAYI'NDA AKŞAM YEMEĞİ

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Buckingham Sarayı'nda kendisi ve Bayan Gül onuruna verdiği akşam yemeğinde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe 2. Elizabeth'in 2008 yılında Türkiye'ye yaptığı resmî ziyareti ve geçen yıl Chatham House ödülünü almak için İngiltere gezisini güzel anılarla andıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, “Burada geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan, ülkelerimiz arasındaki tarihî ve güçlü bağları yeniden teyit etmek için bulunmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.

Haberin Tam Metni

“MODERN ÇAĞIN ZORLUKLARINA KARŞI ORTAK HAREKET ETME KONUSUNDA GÜÇLÜ BİR BAĞLILIĞI PAYLAŞIYORUZ”

Konuşmasında, “Bugün iki stratejik ortak olarak, Türkiye ve İngiltere modern çağın zorluklarına karşın ortak hareket etme konusunda güçlü bir bağlılığı paylaşıyor” diyen Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere ile Türkiye arasında uluslararası terörizm, kitle imha silahlarını önleme, yasadışı göç ve ekonomik resesyona kadar birçok konudaki iş birliğinin geliştirilmesi konusundaki kararlılığı vurguladı. İki ülke arasındaki iş ilişkilerinin “en çok güvendikleri değerler” olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, bu nedenle iki ülkenin ticari ilişkilerinin şaşırtıcı olmadığını ifade etti.

WILTON PARK'TA ORTA DOĞU KONFERANSI

Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere ziyaretinin dördüncü gününde, İngiltere Dışişleri Bakanlığına bağlı Wilton Park'ta “Orta Doğu'da tarihî değişim ve bunun küresel siyasete etkisi” konulu bir konuşma yaptı.

Dünyanın gündeminde önemli gelişmelerin yaşanmakta olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki tarihî değişimin önemine dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Gül, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da olaylar başlamadan önce, bu bölgenin değişime ihtiyacı olduğunun farkında olduklarını ifade ederek, bu konuda çağrılarda bulunduklarını vurguladı.

Haberin Tam Metni

“SURİYE HALKINDAN GELEN TALEPLERE KAYITSIZ KALINAMAZ”

Diyalog ve görüş birliğinin bölgede başarılı bir değişim süreci için gerekli olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında Suriye konusuna da değindi. "Siyasi ve diplomatik yatırımlarımızın olduğu komşumuz Suriye'nin son yıllarda bölgedeki gelişmeleri doğru analiz edememesini üzüntüyle ifade ediyorum" diyen Cumhurbaşkanı Gül, Suriye halkından gelen taleplere kayıtsız kalamayacaklarını kaydetti.

“İSRAİL YENİ SİYASİ ORTAMA UYUM SAĞLAMALI”

Bölgenin güvenli olmasının önemine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, İsrail-Arap sorununa da değindi. "Araplar ve İsrailliler arasında kapsamlı bir anlaşma olmadan bölgedeki hiçbir bahar yaza kadar dayanamaz" diyen Cumhurbaşkanı Gül, İsrail'in bölgedeki yeni siyasi ortama uyum sağlaması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül bu çerçevede, "İsrailli yetkilileri barış sürecine ileriyi göremeyen taktiksel hareketlerde bulunmak yerine, stratejik bir zihniyetle yaklaşmaya çağırdığını" ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, "İsrail, adil, geçerli ve kapsamlı bir barışa yönelik uzlaşmaz tavır sergiledikçe ve uluslararası hukuka saygı göstermemeye devam ettikçe, daha fazla izole olacaktır" dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL İNGİLTERE PARLAMENTOSUNA HİTAP ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere Parlamentosunda ağırlıklı temsil edilen Muhafazakâr Parti, İşçi Partisi ve Liberal demokratların, aralarında Türkiye Dostluk Grubu üyelerinin de bulunduğu milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, İngiliz Parlamentosunda olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İngiltere Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu'nun, önde gelen partilerin milletvekillerinden oluşmasının Türkiye'ye partiler üstü verilen önemi gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, üyelerin ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi için çaba harcadığını söyledi.

Haberin Tam Metni

DEĞİŞİM SÜRECİNDE TÜRKİYE VE İNGİLTERE’NİN ROLÜ

Cumhurbaşkanı Gül, dünyanın tarihî bir değişim sürecinden geçtiğine dikkati çekerek, “Yaşanan gelişmelerle başa çıkmak için seçilecek yol, gelecek nesillerin yaşamını da etkileyecek” dedi. Afrika'dan Asya'ya, Avrupa'dan Orta Doğu'ya eski düzenlerin değişmek üzere olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Gerçekten keşfedilmemiş denizlere doğru yol alıyoruz. Türkiye ve İngiltere hepimizin içinde bulunduğu geminin doğru yolda ilerlemesi için dümenin kontrol edilmesine yardımcı olabilir.”

“KIBRIS'TAKİ YARIM DEVLETİN 2012'DE AB DÖNEM BAŞKANLIĞI YAPACAK OLMASI, AB TARAFININ ZAYIFLIĞIDIR”

Cumhurbaşkanı Gül, “Kıbrıs'taki yarım devletin 2012'nin ilk yarısında AB Dönem Başkanlığı yapacak olması, AB tarafının zayıflığını gösteriyor. AB'nin bu durumu normal görmesi, Rum tarafını çözüm konusunda isteksizleştirdi. Bu şartlar altında AB'nin Kıbrıs'ın bütünlüğünü tamamen imkânsız hale getirecek sürecin başlamasına sebep olacağından endişeliyim. Böyle bir sürecin sonuçlarına er ya da geç herkes katlanmak zorunda kalacaktır. AB, ortaya çıkabilecek böyle bir durumu ancak siyasi irade göstererek önleyebilir. İngiliz dostlarımız, AB tarafında bu niyetin sergilenmesi için kritik rol oynayabilir” dedi.

GUILDHALL BELEDİYE SARAYI

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül aynı gün, Londra'nın finans merkezinden sorumlu temsilcisi Lord City Belediye Başkanı Alderman David Wootton’ın onurlarına verdiği resmî akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı konuşmada, Osmanlı Sultanı Abdülaziz'in 1867 yılında Londra'ya yaptığı resmî ziyarette Guildhall'da bulunduğunu belirterek, “Bu ziyaret kötü hava koşulları dışında harika geçmişti. Hava koşulları o zamandan bu yana çok değişmedi, ama ilişkilerimiz ortak ilgi alanlarımız çerçevesinde güçlendi ve gelişti” dedi.

Haberin Tam Metni

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ EKONOMİK İLİŞKİLER

Türkiye ile İngiltere arasındaki stratejik ortaklığı dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari bağlara da değindi. İngiliz üniversitelerinde 3 binden fazla Türk öğrenci olduğunu ve İngiltere'deki Türk toplumunun nüfusunun 400 bine yaklaştığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Küresel ekonomik krize karşın, ülkelerimiz arasındaki yıllık ticaret hacmi 2010 yılında 12 milyar dolara ulaştı” dedi.