İngiltere Özel

Cumhurbaşkanı Gül, İngiliz medyasının yoğun ilgi gösterdiği İngiltere ziyaretinde, başta BBC, The Guardian ve The Sunday Telegraph olmak üzere yayın kuruluşlarına mülakat verdi. Suriye, İran, İsrail, Kıbrıs ve Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği konularında gelen soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül’ün açıklamaları Britanya basınında geniş yankı buldu.

Monocle

22.11.2011

Monocle dergisine mülakat veren Cumhurbaşkanı Gül, Şam’dan Körfez bölgesine kadar, isyancıların ve muhalefet hareketlerinin her zaman yanında olduğunu belirtti ve “Akdeniz çevresinde demokratik olmayan ülke artık olamaz. Artık kapalı rejimlerle yola devam edilemez” dedi.

“Haberin Tam Metni”

 

The Guardian

22.11.2011

İngiltere’ye resmî ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian’a verdiği tam sayfa mülakatta, Suriye’nin artık bir çıkmaz sokakta olduğunu ve bu yüzden değişim kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, “Sonunda değişimi yapan ya halk ya da bir tür dış müdahale olacaktır” dedi.

Devamı | “Haberin Tam Metni”

 

The Sunday Telegraph

22.11.2011

The Sunday Telegraph gazetesine demeç veren Cumhurbaşkanı Gül, Suriye’de yaşanan karışıklıkla ilgili, “Akdeniz'in kıyılarında otoriter rejimlere, şeffaflığı ve sorumluluğu olmayan tek partili sistemlere yer olmadığına inanıyorum” dedi.

 

Devamı | “Mülakatın Türkçe Tam Metni”

 

BBC

22.11.2011

İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye Suriye’deki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'nin iç meselelerine müdahale etmek istemediklerini, ancak olanlara kayıtsız kalınamayacağını vurgulayarak, “Bu çağda otoriter rejimler ve tek parti yönetimleri artık kabul gören bir şey değil” dedi.

Devamı