İngiltere Özel

Cumhurbaşkanı Gül’ün İngiltere ziyaretine eşi Hayrünnisa Gül de eşlik etti. Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte resmî karşılama töreni ve Kraliçe 2. Elizabeth tarafından Buckingham Sarayı’nda onurlarına verilen akşam yemeğine katılan Bayan Gül, tarihî Royal Albert Hall’da Kraliyet Filarmoni Orkestrası'nın “Classical Spectacular” isimli klasik müzik konserini izledi. Bayan Gül ayrıca, National Museum’da ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin eserlerinden oluşan sergiyi gezdi.

Resmî temaslarına Salı günü başlayan Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Buckingham Sarayı’nda İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından resmî törenle karşılandı.

Kraliçe ve eşi, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü tören alanındaki platformda karşıladı. Bu sırada Green Park'ta 41 pare, Tower of London'da 62 pare top atışı yapıldı. İstiklal Marşı'nın çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül, Edinburgh Dükü Philip ile birlikte Kraliyet Şeref Kıtası'nı selamladı. Selamlamanın ardından Süvari Birliği eşliğinde Kraliyet atlı arabaları tören alanına geldi. Kraliçe Elizabeth ve Cumhurbaşkanı Gül ilk arabaya, Bayan Gül ile Edinburgh Dükü Philip ikinci arabaya bindiler.

BUCKINGHAM SARAYI'NA İSTİKLAL MARŞI EŞLİĞİNDE GİRİLDİ

7 atlı arabadan oluşan konvoy, Buckingham Sarayı'nın avlusuna bando tarafından çalınan İstiklal Marşı eşliğinde girdi. İngiltere'nin millî marşının da çalınmasından sonra, arabalarından inen Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe 2. Elizabeth, Bayan Gül ve Edinburgh Dükü Philip, sarayın giriş kapısının önündeki merdivenlerde basın mensuplarına poz verdiler.

“BLUE DRAWING SALONU”NDA ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, daha sonra Kraliçe 2. Elizabeth tarafından Buckingham Sarayı “Blue Drawing Salonu”nda onurlarına verilen öğle yemeğine iştirak ettiler.

“LONDON EYE" ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, 'Kırmızı-Beyaz' renklere bürünen Thames Nehri kenarındaki dev dönme dolap "London Eye'ı" izledi. Cumhurbaşkanı Gül, “İlk defa yapmışlar bunu. Daha önce Eiffel'de de yapmışlardı hatırlarsanız. Ama onu başkalarına da yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Bunu ilk defa yaptılar. Öbür taraftan bakınca kabinlerden birini beyaz yapmışlar, hilal gibi görünüyor” dedi.

BAYAN GÜL KRALİYET KOLEKSİYONU ATÖLYELERİNİ GEZDİ

Bayan Gül, Londra’da National Museum’da ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin eserlerinden oluşan sergiyi gezdi. Bayan Gül ayrıca, Kraliyet’e ait eserlerin restorasyonunun yapıldığı Kraliyet Koleksiyonu Atölyelerini gezdi. Yetkililer tarafından karşılanan Bayan Gül'e, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL ONURUNA BUCKINGHAM SARAYI'NDA AKŞAM YEMEĞİ

Aynı akşam İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül onuruna Buckingham Sarayı'nda akşam yemeği verdi. Yemek, 144 yıl önce Türkiye'den İngiltere'ye 1867'de ilk kez devlet ziyareti gerçekleştiren Sultan Abdülaziz'e yemek verilen Buckingham Sarayı'nın Müzik Salonu'nda gerçekleşti.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL PRENS CHARLES’A KONUK OLDU

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül ertesi gün, İngiltere Kraliyet tahtının birinci sırasındaki varisi Galler Prensi Charles ile eşi Cornwall Düşesi Camilla ile resmî konutları Clarence House'ta bir araya geldi. Prens Charles ve eşi, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Clarence House'un kapısında karşıladı. Prens Charles, himayesindeki “Geleneksel Sanat Okulu” öğrencilerini Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e takdim etti. Üç semavi dinle ilgili çalışmalar yapan öğrenciler, konutun salonunda çini, ebru gibi Türk geleneksel sanatlarını ortaya koydukları eserleri sergiledi.

GENÇ MÜSLÜMAN LİDERLİĞİ PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül ayrıca, yine Prens Charles’ın himayesindeki Çevre Vakfı'nın çalışmaları hakkında vakfın yetkilisi tarafından bilgilendirildi. Prens Charles, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e, Oxford İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Fahran Ahmed Nizami ile Genç Müslüman Liderliği Programı katılımcılarını da tanıştırdı. Katılımcılarla bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, daha sonra Prens Charles ve eşi Camilla ile çay davetinde baş başa görüştü.

PORTSMOUTH’TA TÜRK DENİZ ŞEHİTLİĞİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, İngiltere ziyaretlerinin son gününde, Londra'dan Portsmouth şehrine giderek, Türk Deniz Şehitliği'ni ziyaret ettiler. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, 26 askerin mezarına kırmızı karanfiller bıraktı.