San Francisco

San Francisco

CUMHURBAŞKANI GÜL SAN FRANCISCO’DA

Chicago’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, San Francisco’ya geçti. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü San Francisco Havaalanı’nda Belediye Başkanı Edwin Mah Lee, Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu ve diğer ilgililer karşıladı.

TÜRK SİVİL TOPLUM DERNEKLERİ TEMSİLCİLERİNİ KABUL

Cumhurbaşkanı Gül, temasları çerçevesinde San Francisco’da Türk sivil toplum dernekleri temsilcilerini kabul etti. Kabule, yirmi beş dernek başkanı katıldı. Ardından kaldığı otelde San Francisco Belediye Başkanı Edwin Mah Lee’yi kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra onuruna verilen resepsiyonda Batı Yakası’nda yaşayan vatandaşlarımızla bir araya geldi. Resepsiyona katılan San Francisco Belediye Başkanı Edwin M. Lee, Cumhurbaşkanı Gül'e San Francisco'ya gelen ilk Türk Cumhurbaşkanı olmasından dolayı şehrin sembolik anahtarını takdim etti.

BÖLGEYİ ZİYARET EDEN İLK TÜRK CUMHURBAŞKANI

Cumhurbaşkanı Gül, resepsiyonda yaptığı konuşmaya San Francisco Belediye Başkanı Lee'ye teşekkür ederek başladı. Cumhurbaşkanı Gül, hayatı değiştiren sosyal medyanın öncülüğünü yapan kuruluşlara ev sahipliği yaptığı için San Francisco'nun büyük önemi olduğunu söyledi. Uzun zamandır bu ziyareti düşündüğünü ve NATO zirvesi vesilesiyle bu iki ziyareti gerçekleştirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, bölgeye gelen ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

STANFORD ÜNİVERSİTESİ'NDE LİDERLİK DENEYİMLERİNİ ANLATTI

Cumhurbaşkanı Gül, San Francisco gezisinin ikinci gününde ise dünyaca ünlü Stanford Üniversitesi’ni ziyaret etti ve “Reform, Bağlılık ve Yeniliklerle Değişime Öncülük Etmek: Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Liderlik Üzerine Görüşleri” başlıklı bir konuşma yaptı.

“LİDERLİK BAZEN BAŞARISIZLIK SONUCUNDA DA ELDE EDİLEBİLİR”

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, Kayseri’de çocukken su satma konusunda yaşadığı deneyimi anlatarak, "Eğer o gün orada başarılı olsaydım, bugün muhtemelen Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olamazdım. Yani, liderlik bazen başarısızlık sonucunda da elde edilebilir. Hatta hayatımızdaki başarısızlıklarımız önemlidir çünkü bu başarısızlıklar bizim zor ama tutarlı seçimler yapmamıza neden olurlar. Başarısızlıklarımızdan ders alırız ve çabalarımızın karşılığını almak için daha çok çalışırız” dedi.

HAYAL GÜCÜ VE VİZYON SAHİBİ OLMANIN ÖNEMİ

Konuşmasında, ‘Dünyayı değiştirmek istiyorsan kendinden başla’ deyişini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Eşi görülmemiş değişim hızı, günümüzün karar vericileri için bir unsurun olmazsa olmaz bir öncelik olduğunu ortaya koymaktadır: Bu unsur da bu dinamik küresel sisteme ayak uydurabilme kabiliyetidir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, liderlerin aynı zamanda tahayyül ve ilhamla dolu hedeflere sahip olması ve bu hedefe ulaşmak için de liderlerin hayal gücüne ve geniş bir vizyona sahip olması gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE’NİN YAŞADIĞI BÜYÜK POLİTİK DÖNÜŞÜM

Bir liderin ülkesinin veya kurumunun eksiklikleri ile ilgili gerçekçi ve hakkaniyetli değerlendirmeler yapması gerektiğini de belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak, özgürlükleri yaygınlaştırmak ve demokrasimizin sivil desteklerini güçlendirmek adına hâlâ önümüzde çok uzun bir yol olduğunun farkındayım. Fakat Türkiye’nin spektrumunda, demokratik standartlarımızı daha çok geliştirmek için yaygın bir fikir birliği bulunmaktadır. Bu doğrultuda, tüm siyasi partiler, Sivil Toplum Örgütleri, Meslek Kuruluşları, Üniversiteler, entelektüeller ve hatta vatandaşların aktif katılımları ile birlikte yeni bir anayasa taslağı çıkarma konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

APPLE ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, öğle saatlerinde ise Stanford Üniversitesi'nden ayrılarak Apple’i ziyaret etti ve şirket yöneticileri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Ziyarette, Apple CEO’su Tim Cook ve diğer üst düzey yöneticiler Cumhurbaşkanı Gül’e şirket hakkında brifing verdi.

GİRİŞİMCİLERLE BULUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül, Apple’i ziyaretinin ardından Venture Capital şirketleri yetkililerini kabul etti. Şirket yetkilileri kabulde, son yıllarda Türk ekonomisinin gösterdiği gelişmeden çok etkilendiklerini ifade ettiler. 15 ayrı yatırımcı şirketin yetkililerinden oluşan heyet üyeleri, Cumhurbaşkanı Gül’e, Silikon Vadisi’nin nasıl oluştuğunu anlattılar.

SAN FRANCISCO’DAKİ TÜRK YATIRIMCILAR

Ardından Türk yatırımcıları kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, yatırımcılara “Size yıllarca Türkiye’ye geri dönün demişler. Ben size geri dönün demiyorum. Burada kalın ve ülkenize katma değerlerinizi buradan aktarın” dedi. Türk yatırımcıların ardından Intel firmasının yetkililerini kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, yetkililerden firma ile ilgili bilgi aldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL SİLİKON VADİSİ'NDE

Cumhurbaşkanı Gül, ABD temasları çerçevesinde Silikon Vadisi’nde bulunan şirketlere ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül sırasıyla Google, Facebook, Microsoft ve Twitter firmalarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, Google’ı ziyaretinde, şirket kurucusu Sergey Brin ve İletişim ve Kamu Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Rachel Whetstone tarafından karşılandı. Çalışma ofislerinde ve dinlenme tesislerinin bulunduğu binada incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül’e çalışmalar hakkında bilgi sunuldu.

CUMHURBAŞKANI GÜL, GOOGLE’IN TÜRK ÇALIŞANLARIYLA FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ

Brifingin ardından da iki boyutlu Google Earth programı kullanılarak İstanbul Tarabya Köşkü, yakın plan olarak Cumhurbaşkanı Gül’e gösterildi. Dünya üzerindeki Google kullanıcılarını gerçek zamanlı olarak aktaran harita ekranını inceleyen ve Google'ın üzerinde çalıştığı insansız araç projesi hakkında da Yeni İş Geliştirme Bölümü Direktörü Seval Öz’den bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, Google’ın Türk çalışanlarıyla fotoğraf çektirdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAYAN GÜL FACEBOOK’TA

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra Facebook Genel Merkezini ziyaret etti. Kurum girişinde Facebook yöneticilerinden Sheryl Sandberg'in karşıladığı Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, ‘Facebook Karatahtası’na isimlerini yazdı. Cumhurbaşkanı Gül’e Facebook’un çalışmaları ve kurum hakkında bilgi verildi. Cumhurbaşkanı Gül Facebook’un ardından Microsoft’u ziyaret etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL TWİTTER’IN KALBİNDE

Cumhurbaşkanı Gül, San Francisco temaslarının dördüncü gününde Twitter’i ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Twitter CEO’su Dick Costolo tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’e, uluslararası ekip ve Türk çalışanların katılımlarıyla bir brifing verildi.

ABD temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’ya döndü.