Çin Halk Cumhuriyeti Özel

 

Shenzen’deki temaslarını tamamlayarak, Urumçi şehrine geçen Cumhurbaşkanı Gül, burada Kızıltepe Parkı’nı ziyaret ettikten sonra Sincan Üniversitesi’ne gitti. Sincan Üniversitesi Rektörü Enver Hamut tarafından Cumhurbaşkanı Gül’e Fahri Profesörlük unvanı verildi. Cumhurbaşkanı Gül, Sincan Üniversitesi’nde Akademisyen ve öğrencilere hitaben bir konuşma yaptı.

Uygur Özerk Bölgesi'ni ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olan Gül, daha sonra Sincan Uygur Özerk Bölgesi Parti Sekreteri Wang Lequan ve Bölge Valisi Nur Bekri’yi kabul etti. Kabul sırasında, Özerk Bölge Valisi Bekri, Cumhurbaşkanı Gül’e geleneksel Uygur kıyafeti “Çapan” hediye etti. Kabulün ardından Cumhurbaşkanı Gül, Bekri’nin onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Urumçi’de güneş panelleri ile rüzgâr enerjisi donanımları üreten iki ayrı fabrikada incelemelerde bulunduktan sonra Ankara’ya dönmek üzere Çin’den ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyareti sırasında, Enerji Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Türkiye ve Çin Dışişleri Bakanlıkları Arasında Ortak Çalışma Grubu Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı, Kültür Varlıklarının Korunması, Yasa Dışı Yollardan Yurt Dışına Çıkarılması ve Satılmasının Önlenmesi Anlaşması, Türk Telekom, İş Bankası ve Akbank ile Çin Eximbank ile Ticaret Finansmanı ve Kredi Limiti Çerçeve Anlaşması ve Anadolu Ajansı ile Çin Haber Ajansı Xinhua arasında görüntü değişimini öngören anlaşmalar imzalandı.