Kayseri Ziyareti

Kayseri Ziyareti

 

Çeşitli temas ve incelemeler gerçekleştirmek üzere, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte, Kayseri’ye üç günlük bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri’nin ekonomik gücüne dikkat çekerek kentin Türkiye’nin üretim üslerinden biri olduğunu kaydetti. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ile Abdullah Gül Üniversitesi’ni de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri’nin Orta Anadolu’daki önemli bir eğitim merkezi haline geldiğine de işaret ederek, “Abdullah Gül Üniversitesi sadece Kayseri için değil, Orta Anadolu ve Türkiye için büyük bir kazanım olacak” dedi.


Halı Fabrikası Açılış

Halı Fabrikasında Konuşma

Halı Fabrikasında Yemek
Nuh Naci Yazgan
Üniversitesi Konuşma
Nuh Naci Yazgan
Üniversitesi Plaket
Çocuk Hastalıkları
Hastanesi

Femaş Fabrikası
Karpuzatan Hobi
Bahçeleri

Kayserispor Tesisleri

Halkla Buluşma

Mimar Sinan OSB

Kayseri ziyaretinin ilk gününde Hacı Boydak’a ait halı fabrikasının açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Gül, fabrikaya gelişinde Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül törende yaptığı konuşmada, Kayseri’de organize sanayi bölgesinde ve de Boydak ailesine ait fabrikada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin ekonomik olarak iyi günler yaşadığını, sıkıntı ve üzüntüleri olduğunu belirterek, “Bu güzel gidişe çomak sokmak isteyenler var. Onun için içeriden, dışarıdan, ‘milletin tadını nasıl bozarız, ülkenin havasını nasıl bozarız’ diye bir taraftan terör olayları maalesef zaman zaman kendini gösteriyor” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ TERÖRLE HİZAYA GETİRMEK ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’yi terörle herhangi bir şekilde hizaya getirmek asla mümkün değildir ve olmayacaktır. Herkesin şunu bir kere daha bilmesi gerekir ki terörle herhangi bir şekilde hak kazanmak asla mümkün değildir. Dolayısıyla teröristler eninde sonunda pişmanlık duyacaklardır. Onların yapabileceği en iyi şey, en kısa süre içinde bu pişmanlığı duymaları ve yaptıkları insanlık dışı eylemlerden vazgeçmeleridir ki memleketimizin daha çok gelişmeye muhtaç olan bölgelerine de fabrikalar gitsin, oralarda da bunun gibi binlerce insanın istihdam edileceği fabrikalar açılabilsin, insanlar tedirgin olmasın” dedi.

“KAYSERİ, TÜRKİYE’NİN ÜRETİM ÜSLERİNDEN BİRİ”

Bir taraftan ekonomik kalkınma, diğer taraftan demokratik, hukuki standartların yükselmesinin herkesin birinci önceliği olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, bunun için büyük çalışmalar yapıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, 7–8 yıl önce organize sanayi bölgesinde 139 fabrikanın temelini attıklarını ve bu rakamın bazı kesimlerce istihza edildiğini belirterek kısa sürede bütün fabrikaların üretime geçtiğini ve binlerce kişiye istihdam sağladığını vurguladı. O gün başlayan zincire yeni halkalar eklendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, sanayi geleneği ve kültürü olan Kayseri’nin Türkiye’nin üretim üslerinden biri olduğunu, birçok ilin Kayseri’yi bu bakımdan örnek aldığını ifade etti.

“ZAMANINDA REFORMLARI YAPTIĞIMIZ İÇİN BUGÜN HERKES GELECEĞİNİ PLANLAYABİLİYOR”

Türkiye’nin batısındaki komşularının ve Avrupa ülkelerinin büyük ekonomik sıkıntılar yaşadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, “Aslında bu sıkıntılar yeni başlamadı. Bunlar 5–6 sene önce başladı ama problemlerini görmek istemediler. Doğru politikalara karar vermediler ve sonunda bugünkü çok kötü duruma düştüler. Kısa vadeli başarılar ve tatminler hiçbir işe yaramaz. Önemli olan uzun vadeli başarılardır. Uzun vadeli başarılar için de doğru politikaları korkmadan takip etmek gerekir. Bu doğru politikalar takip edildiği için, köklü hukuki ve ekonomik reformlar gerçekleştirildiği için bugün Türkiye’de herkes yatırım yapabiliyor ve kendini güvende hissedebiliyor, geleceğini planlayabiliyor” diye konuştu.

“BUGÜN TÜRKİYE’NİN EKONOMİK ZEMİNİ SAĞLAMDIR”

Türkiye’nin bir dönem çektiği sıkıntıları bugün büyük Avrupa ülkelerinin yaşadığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, bu sorunların ülkelerin genel ekonomisi sağlam olmadığı için yaşandığına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Gül, “Siz istediğiniz kadar çalışkan olun, gece gündüz koşturun, eğer üzerinde yürüdüğünüz zemin sağlam değilse o zaman koşturmalarınız boşa netice vermekte. Bugün Türkiye’nin zemini sağlamdır, üzerinde yürüdüğünüz halı sağlamdır” dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül, Hacı Boydak’ın amcası ve şirket kurucularından Hacı Mustafa Boydak ile kurdeleyi keserek fabrikanın açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül’e, portresinin dokunduğu halı hediye edildi. Fabrikadaki incelemelerinin ardından Cumhurbaşkanı Gül, işçiler ve şirket yöneticileriyle öğle yemeği yedi.

FEMAŞ FABRİKASI’NDA İNCELEME

Daha sonra Femaş Fabrikası’na geçen Cumhurbaşkanı Gül’ü, Yönetim Kurulu Başkanı Recep Mamur karşıladı. Burada incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül’e fabrika hakkında bilgi sunuldu.

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile birlikte, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nde katıldığı törende yaptığı konuşmada, herkesin doğduğu yerde bulunmaktan mutluluk duyacağını kaydederek, hayatını başka yerlerde sürdüren hemşerilerini görmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Değişen dünyada, insanların büyük kısmının hayatlarını doğdukları yerlerde sürdürmediklerini ancak memleketleriyle ilişkilerini de kesmediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Bugün hep beraber Kayseri'de bunu yaşıyoruz” diye konuştu.

“KAYSERİ ÖRNEK OLUYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nin tam bir üniversite olmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, üniversitenin bu duruma gelmesindeki en büyük payın Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Özhamurkar'da olduğunu bildirerek, “Böyle bir kararlılık olmasaydı herkes böyle toplanamazdı. Ondan dolayı Kayseri örnek oluyor. Gittiğim illerde ben söz etmeden onlar ‘Kayseri'yi örnek alıyoruz’ diyorlar. Birçok ilde buna benzer yeni ve güzel işler ortaya çıkıyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN ÖĞRENCİLİK GÜNLERİNDE KALDIĞI YURT

Kayseri'nin dört üniversitesiyle eğitimde önemli bir noktaya geldiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Gül, eskiden üniversite okumak için Kayseri'den İstanbul ya da Ankara'ya gidildiğini, bu şehirlerdeki ilk limanların da ‘Kayseri Yurtları’ olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin de İstanbul'a ilk gittiğinde 1,5 yıl bu yurtta kaldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben de oraya sığındım ve bir buçuk sene kadar o yurtta kaldım. Biz, İstanbul'u tanıdıktan sonra ayrıldık, uçmayı öğrenen kuşlar gibi uçtuk.”

“KAYSERİ BİR EĞİTİM MERKEZİ HALİNE GELDİ”

Konuşmasında hayırseverlere, “Kimse sizi zorlamadı. Siz, gönüllü olarak 'evet' dediniz, Sadece sizleri değil aileleri de tebrik etmek gerekiyor. Aileler destek vermeseydi kendi kazançlarınızı bu şekilde buraya ayıramazdınız. Kayseri, bir eğitim merkezi haline geldi” diye seslenen Cumhurbaşkanı Gül, bir kente gelecek değerli beyinlerin başta okullar olmak üzere kentin imkânlarını değerlendirdiğini belirtti.

“ÜLKE OLARAK EĞİTİME ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Gül, eğitime öncelik verilmesi gerektiğine vurgulayarak, “Eğitilmiş, nitelikli insanlar her şeyi organize ederler, ama sizin bilgi, görgü, vizyon sahibi, yetişmiş insanınız yeteri kadar yoksa o zaman mesafeler hızlı kat edilemez. O yüzden ülke olarak da eğitime çok önem veriyoruz” dedi ve bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığını hatırlattı.

“YENİ ÜNİVERSİTE YASASI TÜRKİYE'NİN BÜYÜK BİR KAZANIMI OLACAK”

Cumhurbaşkanı Gül, YÖK'e bir süre önce “Bugünkü Türkiye'ye yakışan ve geleceğin Türkiye'sini de dikkate alan yeni bir üniversite kanunu hazırlayın. Bunu herkesle bütün üniversitelerle tartışın'' diye talimat verdiğini, birçok üniversitede konuyla ilgili toplantılar yapıldığını ve kanunun çatısının ortaya çıktığını, gelecek yasama yılında TBMM'de yasanın ele alınmasını umduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül sözlerine şöyle devam etti: “Üniversite yasaları, üniversiteler daima tartışmalı olur. Üniversite öğrencileri, öğretim üyeleriyle ilgili konular daima tartışmalı olur. 'Ne kadar çok konuşarak, fikri olan insanların düşüncesini alarak bu kanunu yaparsak o kadar az tartışma yaşarız ve o kadar da kolay bu kanunu geçiririz' talimatını vermiştim. O doğrultuda işler devam ediyor. İnanıyorum ki yeni üniversite yasası Türkiye'nin çok büyük bir kazanımı olacak.”

ÜNİVERSİTEYE KATKI SAĞLAYANLARA ÖDÜL

Törende Cumhurbaşkanı Gül, üniversiteye katkı sağlayan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asaf Mehmetbeyoğlu, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ahmet Hasyüncü ile üniversitenin bazı birimlerini yaptıran ve yaptıracak olan hayırseverlere altın madalyon verdi ve temsili kurdeleyi keserek, bazı birimlerin açılışını gerçekleştirdi.

Törende, Süleyman Çetinsaya Eğitim ve Kültür Merkezi, Millî Eğitim Vakfı tarafından yaptırılacak Ar-Ge merkezi ve Özkaramete ailesinin yaptıracağı lojman inşaatlarının temeli de atıldı.

EMEL-MEHMET TARMAN ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİ ZİYARETİ

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile beraber, Erkilet Camii Kebir Mahallesi'ndeki Emel-Mehmet Tarman Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ni ziyaret etti. Hastane girişinde Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı. Hastanede tedavi gören çocukları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, çocuklarla sohbet ederek doktorlardan sağlık durumlarıyla ilgili bilgi aldı ve çocuklara çeşitli hediyeler verdi. Cumhurbaşkanı Gül, hayırsever Emel-Mehmet Tarman çiftine hastaneyi yaptırdıkları için bir plaket verdi.

Daha sonra Karpuzatan Hobi Bahçeleri'nde sebze yetiştiren vatandaşları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bahçelere konuk oldu. Cumhurbaşkanı Gül, vatandaşlarla sohbet etti ve incelemelerde bulundu.

“KALKINMA SADECE FABRİKALARIN OLMASI DEMEK DEĞİLDİR”

Ardından Kayserispor tesislerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül’e tesisler hakkında bilgi sunuldu ve üzerinde ‘Abdullah Gül’ yazan 38 numaralı Kayserispor forması hediye edildi. Kayserispor Genel Menajeri Süleyman Hurma'nın tesislerle ilgili olarak, “Türkiye ve Avrupa'nın en iyi tesislerinden bir tanesi” şeklindeki açıklaması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Anadolu'nun ortasında ne iş olursa olsun, bu üniversite, sanayi, spor olabilir, eğer standartlar böyle yüksek olursa herkes onları referans alır ve ona göre bütün bölge, şehir, Anadolu'nun her tarafı gerçek anlamda kalkınmış olur. Kalkınmak yoksa sadece fabrikaların olması değil. Kalkınmak sporda, kültürde, ticarette, sanayide, eğitimde, her alanda bir gelişme varsa kalkınmak ona denir” dedi.

KAYSERİSPOR TESİSLERİNDE İNCELEME

Cumhurbaşkanı Gül, Kayserispor ile ilgili hem altyapı hem de tesisler anlamında duyduklarından mutlu olduğunu ve yerinde görmek için bu ziyareti gerçekleştirdiğini ifade ederek şöyle söyledi: “Bu tesisler birkaç ay sonra bittiğinde herhalde Türkiye'nin en iyi tesisleri olacak. İşin iyi bir yanı da şu; 'bütün büyük kulüpler mali sıkıntı içindeyken siz nasıl yapıyorsunuz' dedim. 'Borcumuz yok, ihtiyacımız da yok. Bu tesislerin malzemelerinin parasını hep ödedik' dedi Başkan. Buna da çok sevindim. Hesaplarını, kitaplarını iyi biliyorlar.''

CAMİİ KEBİR’DE CUMA NAMAZI VE VATANDAŞLARLA BULUŞMA

Kayseri programının ikinci gününde sabah saatlerinde Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi’ni ziyaret eden ve burada kahvaltı yapan Cumhurbaşkanı Gül’e, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Erciyes Master Planı hakkında bilgi sundu. Daha sonra da 13. yüzyıl Selçuklu eseri olan tarihî Camii Kebir’de Cuma Namazını kılan Cumhurbaşkanı Gül, burada bir cenaze namazına da katıldı. Camiden yürüyerek ayrılan Cumhurbaşkanı Gül, yol üzerindeki bazı dükkânları ve Kazancılar Çarşısı esnafını ziyaret ederek onlarla sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül’e cadde boyunca vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

KAYSERİ MİMAR SİNAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ZİYARETİ

Kayseri Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, organize sanayi bölgelerindeki gelişmelerin gurur verici olduğunu ve sanayi bölgelerinin şehir merkezlerinden çıkarak genişleme bölgelerine kurulduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül; sanayi, ticaret veya tarım gibi faaliyetlerin çağdaş imkânlar ve günün şartlarına uygun şekilde yapılması gerektiğini, bu sayede verimliliğin arttığını ve maliyetlerin düştüğünü söyledi.

“TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI OLDUĞU ALANLARDAN BİRİSİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİDİR”

Devletin organize sanayi bölgelerini desteklediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin en başarılı olduğu alanlardan birisi belki de organize sanayi bölgeleridir. Diğer ülkeleri ziyaret ettiğimde devlet başkanları bana en çok ‘Sizin organize sanayi bölgelerinizin benzerlerini bize de kurun’ derler. Geldiklerinde de Ankara’da onları organize sanayi bölgelerine gönderirim, program yaparım. Sadece büyük fabrikalar açısından değil, özelikle KOBİ’lerin yoğunlukta olduğu organize sanayi bölgeleri çok daha fazla etkileyici oluyor. Devlet başkanlarına OSTİM’deki işletmeleri gösteriyoruz. Onlara, ‘Bunların hepsinin sahibi var, teknisyeni, mühendisi, işçisi var. Bunlara maaşlarını ödüyorlar, bize de vergisini ödüyorlar. Biz sadece onların altyapısını hazırlıyoruz’ diyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra kendi adını taşıyan Abdullah Gül Üniversitesi’nin ana yerleşke alanındaki yabancı diller yüksekokulu inşaatını inceleyerek yetkililerden inşaat çalışmaları hakkında bir brifing aldı.

SANAYİCİ, İŞ ADAMI VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ TEMSİLCİLERİYLE YEMEK

Cumhurbaşkanı Gül, akşam da Kayseri’deki sanayici, iş adamı ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle yemekte bir araya geldi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÖZHASEKİ’DEN BRİFİNG ALDI

Kayseri ziyaretinin son gününde sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Gül, Yamula Barajı kıyısındaki Kayseri Marina’da Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’den çalışmaları ile ilgili brifing aldı. Toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, bazı hemşehrileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Yamula Baraj Gölü’nün kıyısındaki Kayseri Marina’da gerçekleşen toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Mevlüt Bilici ve Ali Sabancı’nın da aralarında bulunduğu bazı iş adamları katıldı.

ERCİYES’TE TEKİR YAYLASI’NI ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ile birlikte, Erciyes Dağı’ndaki Tekir Yaylası’nda incelemelerde bulundu ve Erciyes’te yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.

Erciyes’te yürütülen projeler hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, yayladan inerken yol kenarında kendisini bekleyen vatandaşlarla kısa bir süre sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, incelemelerin ardından Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kardan Adam Tesisleri’nde öğle yemeği yedi. Cumhurbaşkanı Gül ile Bayan Gül’e vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.

Kayseri’deki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül İstanbul’a geçti.