Kayseri Ziyareti

Kayseri Ziyareti

 

“ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ SADECE KAYSERİ İÇİN DEĞİL, ORTA ANADOLU VE TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR KAZANIM OLACAK”

Cumhurbaşkanı Gül, Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Sümer Kampüsü’nde yaptığı konuşmada, eğitimin her kademesine önem verdiğini ve bunu da her vesileyle dile getirdiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, kuruluş aşamasında devlet üniversitesi olan AGÜ’nün belli imkânlara sahip olacağını, daha iyi bir üniversite olması için desteklenmesi gerektiğini de belirterek, bu amaçla kurulan AGÜ Destekleme Vakfı’nın bugün hedefe ulaştığını vurguladı. Yeni üniversite yasasının hazırlanma aşamasında olduğunu, YÖK’ün bu konudaki çalışmalarını desteklediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, devletin imkânlarını kullanan ve bir vakıf tarafından desteklenen bir üniversite modelinin AGÜ örneği üzerinden doğabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Yakında yeni YÖK yasası çıkacak. Yeni üniversite yasası çıkarken belki bu üniversite bir pilot üniversite modelini de ortaya koyabilir. Şimdiden koyduğunu da görüyorum. Birçok üniversite AGÜ Vakfı’nın kuruluşunu ve çalışmalarını öğreniyor” dedi.

Konuşma
Sümer Kampüsü

“AGÜ, İYİ BİR ÜNİVERSİTE HEDEFİNE DOĞRU YOL ALIYOR”

İyi bir üniversitenin altyapısının ve öğretim kadrosunun sağlam olmasının önemine değinen Cumhurbaşkanı Gül, iyi öğrencilerin tercih etmesinin de üniversiteleri yüksek seviyeye taşıdığını belirtti. AGÜ Bilim Kurulu ile üniversitenin el birliği içinde iyi bir üniversite hedefine doğru yol aldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnanıyorum ki birkaç sene içinde Anadolu’nun tam ortasında böyle güzel bir üniversite kendisini ispatlamaya başlayacaktır. İngilizce eğitim yapan üniversite sadece Türkiye’ye değil herkese açık olacaktır. Lisanı çok güzel bir şekilde öğretmenin Türkçenin gelişmesine de çok büyük katkısı olur. Böyle bir üniversiteye iyi hocaların gelebilmesi için onlara da her türlü imkânı hazırlamak gerekiyor. Bunun da hazır olduğunu gayet açık görüyorum. Çünkü Kayseri kendi başına cazip bir yer. Vakfın kurulmasını arzu ederken ilk isteğim öğretim üyelerinin desteklenmesiydi. Çünkü öğretim üyeleri ne kadar çok desteklenirse üniversite o kadar cazip olur.”

“BURASI SADECE BİR ÜNİVERSİTE DEĞİL, KAYSERİ VE ORTA ANADOLU’YA KAZANDIRILMIŞ BİR ESER OLACAK”

Türkiye’de sanayileşmenin sembollerinden olan Sümerbank Bez Fabrikası Kampüsü’nün üniversite için önemli olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Gül, kampüsün korunması ve yaşayabilmesi için yeni misyonlara ihtiyacı olduğunu, bir eğitim ve kültür merkezi olarak bunun devam ettirileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, “Burayı da bu şekilde tekrar eğitime, kültüre, sanata kazandıracağız. Burası sadece bir üniversite olmayacak; Kayseri’ye, Orta Anadolu’ya kazandırılmış olacak. Yapılan işler kaliteli ve büyük bir vizyonla yapıldığında Orta Anadolu’nun her alandaki işler için bir referans olacak. Mimaride, eğitimde, inşaatta... Dolayısıyla burayı sadece bir üniversite yapıyor gibi görmemek gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, eskiden gaz santrali olan Bilgi Üniversitesi yerleşkesinin kültür ve sanat merkezi olarak İstanbul gibi büyük bir şehre bile değer katabildiğini, Sümer Kampüsü’nün oradan da büyük olduğunu belirterek, “Bu üniversite, sadece Kayseri için bütün Orta Anadolu ve bütün Türkiye için büyük bir kazanım olacaktır” dedi.

ÖĞRENCİ ALIMINA 2013-2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA BAŞLANACAK

Cumhurbaşkanı Gül, iyi bir başlangıç için öğrenci alımına 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında başlanması kararı alındığını ve kendisinin de bunu çok yerinde bulduğunu belirterek, Sümer Kampüsü ile Mimar Sinan Kampüsü’nün yapımının titizlikle sürdürüleceğini dile getirdi.

“AMACIMIZ YÜKSEK BİR STANDART KOYMAK”

Konuşmasında, “Amacımız yüksek bir standart koymak ve herkesi oraya taşımak” diyen Cumhurbaşkanı Gül, üniversitelerin taşralaşmamasının ve illeri kendi seviyelerine çıkararak bütünleşmesinin önemli olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, yabancı öğretim üyelerinin AGÜ’ye gelmesi için İngilizce eğitim veren okullar kurulması gerektiğini belirterek bu çalışmaların da sürdürdüğünü anlattı. Cumhurbaşkanı Gül, üniversiteye katkı verenlere teşekkür ederek, AGÜ’nün hem Kayseri’ye hem de Türkiye’ye iyi şeyler kazandıracağını dair inancını dile getirerek noktaladı.

Konuşmaların ve yemeğin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Gül ve diğer ilgililer, kampüs içinde eskiden fabrika olan binaları gezdi ve dönüşüm projesiyle ilgili bilgi aldı.