Iğdır

Iğdır

 

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra Iğdır’a geçerek Valiliği ziyaret etti. Valiliğe gelişinde vatandaşlar tarafından yoğun sevgi gösterisi ve güllerle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, burada vatandaşlara hitap etti. Cumhurbaşkanı Gül, Iğdır’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendisine gösterilen sevgiye teşekkür etti.

“KARAYOLLARI VE DEMİRYOLLARIYLA KAFKASLAR BİRBİRİNE BAĞLANIYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, daha önce geldiği Iğdır ile bugün geldiği Iğdır arasında büyük farklar olduğunun kaydederek, “Ağrı Dağı’na gelenler hem Ağrı’ya hem de Iğdır’a uğruyorlardır. Bu bakımdan burası daima dikkati çekecektir. Yeni ulaşım yolları yapılmaktadır; karayolları ve demiryollarıyla Kafkaslar birbirine iyice bağlanmaktadır. Demiryollarının Iğdır’a uzandığını hepiniz en iyi şekilde biliyorsunuz. Dolayısıyla ilimizin geleceği parlaktır, yeni teşvik yasalarıyla bu potansiyelin daha hızlı şekilde harekete geçeceğine inanıyorum” dedi.

BAYAN GÜL, HACI ALİ PARIM ÇOCUK YUVASI'NI ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte Iğdır’da bulunan Bayan Gül ise Hacı Ali Parim Çocuk Yuvası’nı ziyaret etti. Yuvaya gelişinde yetkililer tarafından karşılanan Bayan Gül, kendisine çiçek veren çocuklarla beraber yuvayı dolaştı.

ENGELLİ ORKESTRASI BEĞENİ KAZANDI

Yetkililerden yuva ve çalışmaları hakkında bilgi alan Bayan Gül, daha sonra çocukların kendisi için hazırladığı kültürel programı izledi. Program kapsamında bir kız öğrencinin keman dinletisi eşliğinde şarkı söyleyen çocuklar ve ‘Umudun Rengi’ isimli engelli orkestrası izleyenler tarafından büyük alkış alırken, Bayan Gül de çocukları tek tek tebrik etti. Onlarla bir süre sohbet eden ve sorunlarını dinleyen Bayan Gül, çocuklara çeşitli hediyeler verdikten sonra yuvadan ayrıldı.

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE ÖĞLE YEMEĞİ

Cuma namazını Nuh Nebi Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Iğdır Valisi Çiçek’in onuruna verdiği ve ilin önde gelenleri, sivil toplum kuruluşları ile şehit yakınları ve gazilerin de bulunduğu yemeğe katıldı. Yemekte yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Iğdır'da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Iğdır'da çok güzel gelişmeler olduğunu belirtti.

Iğdır'ın çok büyük avantajlara sahip olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Iğdır'ın Kafkasların kapısı olduğunu söyledi.

“IĞDIR ARTIK GÖÇ VEREN BİR İL DEĞİL”

Konuşmasında, “İnşallah Kafkaslarda kalıcı barışı temin ettiğimizde, inşallah Kafkaslarda kalıcı huzuru temin ettiğimizde ki bunun için de ne kadar uğraştığımızı biliyorsunuz, o zaman bütün bu Kafkaslar Asya'ya açılan bir kapı olacak. Şimdi biraz duvar vazifesini görüyor maalesef, dolayısıyla bu duvarı kapı haline getirdiğimizde o zaman Iğdır'ı düşünün, o zaman bütün bu bölgedeki şehirlerimizi düşünün, bütün Asya ile Avrupa arasında çok büyük bir kapı vazifesini görecekler. Bunun kokularını alan herkes buraya yavaş yavaş gelmeye başladı” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Vali Çiçek'in verdiği brifingden, artık Iğdır'dan göçün olmadığını, tam tersine artık nüfusun artmaya başladığı bilgisini edindiğini söyledi.

BAŞARILI İŞ ADAMLARINA PLAKET

Konuşmasını, “Bu ülkede barış olsun, huzur olsun. Bu ülkede insanların farklılığı olabilir, bu farklılıkları zenginlik olarak görelim. Hepsi bizim insanlarımızdır, hepsi bizim şerefli vatandaşlarımızdır diye görelim, çok samimi bir kucaklaşma içerisinde hepimiz olalım, ülkemizi de milletimizi de daha çok kalkındıralım'' sözleriyle tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, yemek öncesinde yatırımlarıyla şehre katkı sağlayan iş adamlarına plaket verdi ve onlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL IĞDIRLILARLA BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Gül, öğle yemeğinin ardından ellerinde karneleri ile kendisini bekleyen öğrencilerle yakından ilgilendi. Çocukların hediye ettiği bir demet çiçeği Bayan Gül’e uzatan Cumhurbaşkanı Gül, şehir merkezinde yürüyüş yaparak vatandaşlarla sohbet etti. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Cumhurbaşkanı Gül, bir kahvehaneye uğradı ve vatandaşların sorunlarını dinledi.

BELEDİYE ZİYARETİ

Daha sonra Iğdır Belediye Başkanlığı’na geçen Cumhurbaşkanı Gül’ü, Belediye Başkanvekili Hüseyin Malk karşıladı. Belediye’den halkı selamlayan Cumhurbaşkanı Gül, burada kendisini bekleyen 2 kız çocuğunu severek ellerindeki karneyi inceledi.

ZİYARET DOLAYISIYLA BİN FİDAN

Belediye Başkanvekili Hüseyin Malk’ın, ziyaret dolayısıyla bin adet fidan diktiklerini hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Hediye vermek isteyenler bir ormanlık, bir yeşillik yapsın. Hepimize en anlamlı hediye bu olur dedik. Bu çerçevede böyle çok sayıda ağaç diktiğiniz için teşekkür ederim” diye konuştu.

“IĞDIR SÜRATLE GELİŞECEK BİR ŞEHİR”

Dün ve bugün Ağrı’da da temaslarda bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, belediyelerin halkın hizmetkârları olduğunu, halkın günlük işlerini belediyelerin karşıladığını ifade etti. “Burası Türkiye’nin en cazip yerlerinden birisi olacak” diyen Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burası süratle gelişecek bir şehir. Burası Kafkaslar, aslında Orta Asya ile büyük Asya kıtasında, milyarlık nüfusu olan Asya ile Avrupa’nın ortası ve kale gibidir. Kafkaslarda herkes birbirine daha çok bağlanıyor. Böyle gelişmeler olurken Iğdır da buranın kapısıdır. Dolayısıyla Iğdır’ın geleceği çok daha parlak olacaktır. Buraya çok daha insanlar gelecektir, buraya hem Türkiye’nin içinden hem de Türkiye’nin dışından, hem doğusundan hem de batısından büyük iş adamları gelecektir. Buraya yatırımlar yapacaktır. Dolayısıyla bu şehri geleceğe hazırlamak da belediyenin elindedir.”

“ŞEHRİN PLANLAMASINI İYİ YAPIP GELECEĞİNİ GENİŞ BİR UFUKLA GÖRÜN”

Iğdır’ın yeni bir şehir olduğunu ve çok fazla imkânı bulunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Burada büyük istimlak sorunları söz konusu değil, onun için bu şehrin planlamasını iyi yapın, geleceğini geniş bir ufukla görün. Burası Türkiye’nin en cazip illerinden biri olacaktır. Bunu burada olduğum için söylemiyorum, şartlar böyle. Ne kadar güzel bir iklimi var. Demiryolları geçiyor, güzel bir üniversite var. 3 tane memlekete, 3 tane ile demiyorum, 3 tane ülkeye komşusunuz. Bunlar önemli avantajlar, onun için güzel planlayın güzel olsun. Çocuklarınız, bu ilin mensupları mutlu olsun” diye konuştu.

IĞDIR ÜNİVERSİTESİ VE GARNİZON KOMUTANLIĞINI ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, Belediye Başkanlığı’ndan sonra Iğdır Üniversitesi’ne geçerek Rektörlük Konukevi’nde, “Nuh’un Çiçekleri Projesi Fotoğraf Sergisi”ni gezdi. Cumhurbaşkanı Gül’e üniversite ziyareti sırasında Iğdır Üniversitesi Rektörü Rektör Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz tarafından bir brifing verildi. Cumhurbaşkanı Gül, Iğdır Üniversitesi’nin ardından Garnizon Komutanlığını da ziyaret etti.

Garnizon Komutanlığının ardından Ağrı’ya geçen Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra İstanbul’a döndü.