Ağrı

Ağrı

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Ağrı ve Iğdır’a iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Ağrı Havalimanı’nda Ağrı Valisi Ali Yerlikaya, Belediye Başkanı Hasan Arslan, Ağrı Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, milletvekilleri ve diğer ilgililer karşıladı.

“HEPİMİZ AZİZ MİLLETİN EN DEĞERLİ BİREYLERİYİZ"

Valilikte yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, dünyaca meşhur, Türkiye'nin en yüksek dağının ismini taşıyan Ağrı şehrine birkaç defa daha geldiğini, ancak Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyareti olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye'nin dört bir tarafı birbirinden güzeldir. Her şehrimizin kendine has güzelliği vardır. Bugün inerken, bu güzel havada Ağrı'nın çevresinin tabii güzelliklerini görmek gerçekten beni çok kıvançlandırdı” dedi. Türkiye'nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi ve ortasının bu vatanın aziz toprakları olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Memleketimizin her bir köşesindeki vatandaşlarımız da bu memleketin birinci sınıf vatandaşlarıdır ve en aziz vatandaşlarıdır. Hepimiz aziz milletin en değerli bireyleriyiz" diye konuştu.

“AĞRI’NIN GELECEĞİ PARLAK”

Cumhurbaşkanı Gül, valiliğin ardından yürüyerek belediye başkanlığın geçti. Cumhurbaşkanı Gül, yürüyüşü sırasında kendisine eşlik eden Ağrılılarla sohbet etti. Daha sonra Ağrı Belediye Başkanı Hasan Arslan'ın makamına geçen Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı açıklamada, şehrin geleceğinin aydınlık ve parlak olduğunu, ticari hayatın ise çok büyüyeceğini kaydetti.

ZİYARET ANISINA BİN 500 AĞAÇ DİKİLDİ

Belediye Başkanı Arslan’ın, ziyaretin anısına bin 500 çam ağacı diktiklerini açıklamasının ardından da Cumhurbaşkanı Gül, “Şimdi diyebilirler ki belediye başkanı niye hediye vermiyor. Şöyle bir kural getirdik. Gittiğimiz yerlerde hediye almayalım. Hediyeler kalıcı olmuyor. Kalıcı bir şey yapalım. Gittiğimiz her yerde en güzel şekilde ağırlamak istiyorlar. Bu yüzden kalıcı olan, bu şehre en güzel hediye olacak şey ormandır. Burada siz böyle farklı bir orman oluşturdunuz. Bunun için teşekkür ederiz” dedi.

BAYAN GÜL, AĞRI SEVGİ EVLERİ'NDE ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Gül'e Ağrı ziyaretinde eşlik eden Bayan Gül, Sevgi Evleri'nde çocuklarla bir araya geldi. Yuva ve çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Bayan Gül, 0–8 yaşları arasındaki çocukların kaldığı bölümü gezerek, çocuklarla yakından ilgilendi. Daha sonra 8–12 yaş grubundaki çocukların kaldığı bölüme geçen Bayan Gül, çocuklarla bir süre sohbet etti ve yaşam alanlarını inceledi. Bayan Gül, çeşitli hediyeler verdiği çocukların kendisi için hazırladıkları gösteriyi de izledi.

ŞEHİT AİLESİNİ ZİYARET

Bayan Gül, daha sonra, 14 Temmuz 2011'de Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında çıkan ve 13 askerin şehit olduğu çatışmada hayatını kaybeden Jandarma Er Vefa Çelik'in ailesini ziyaret etti. Bayan Gül burada Çelik'in anne, babası ve kardeşleriyle görüştü.

Şehit ailesinin evinden ayrıldıktan sonra yolda kendisine el sallayan yaşlı bir kadını gören Bayan Gül, konvoyu durdurarak arabadan indi. Yaşlı kadınla bir süre sohbet eden Bayan Gül, yetkililerden aktarılan sorunlarla ilgilenilmesini istedi.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİ

Ağrı'daki programı çerçevesinde Seyit Ali Onbaşı Anaokulu'nu ziyaret eden Bayan Gül, burada çocukların kendisi için hazırladıkları dans ve müzik gösterisini izledi. Bayan Gül, Ağrı'nın farklı ilçelerinden gelen ve derslerinde başarılı olan 8 öğrenciye de karnelerini verdi. Takdir alan öğrencileri tebrik eden ve kendilerine çeşitli hediyeler veren Bayan Gül, çocuklardan hedeflerini yüksek tutmalarını ve onlara ulaşmak için yılmadan çalışmalarını istedi.

PATNOS 3. JANDARMA KOMANDO ALAY KOMUTANLIĞI'NDA SANCAK TEVDİ TÖRENİ

Ağrı’da 12. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanlığı’nı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Patnos’a helikopterle geçerek Patnos 3. Jandarma Komando Alay Komutanlığı’nda düzenlenen Sancak tevdi törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, Sancağı teslim ederken, “Size ve 3. Jandarma Komando Alayı’nın mensuplarına kutsal bir emaneti tevdi etmek üzere aranızdayım. Bu Sancak, yüce Türk milletinin alayınızın şerefine emanet ettiği kutsal bir varlıktır. Bu Sancak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şeref timsalidir” dedi.

“TÜRK ORDUSU, SANCAĞI UĞRUNA SEVEREK ŞEHİTLER VERMİŞTİR”

Türk ordusunun tarih boyunca dünyaya örnek olacak şekilde Sancağını koruduğunu, onu yücelttiğini ve uğrunda severek şehit olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Sizin de onun tertemiz, parlak, asil rengine leke getirmeyeceğinizden eminim. Onu şimdi emanete aldığınız gibi sizden sonraki komutana da şerefli ve tertemiz olarak teslim edeceksiniz. Bu kutsal emaneti Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak size teslim ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olusun” diye konuştu.

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını bitirdikten sonra Sancağı öperek Alay Komutanı Kurmay Albay Koçyiğit’e teslim etti. Tören kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra törene katılan şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi.

CUMHURBAŞKANI GÜL'E PATNOS'TA YOĞUN SEVGİ GÖSTERİSİ

Törenin ardından gittiği Patnos ilçesinde vatandaşlar tarafından sevgi gösterileriyle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyet Caddesi’nde yürüyüş yaptı ve bir kıraathanede vatandaşlarla çay içip onlarla sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül, sohbet sırasında Belediye Başkanı Arslan’a, şehrin meydanı olup olmadığını sordu. Belediye Başkanı Arslan da Orduevi’nin yanındaki askerî lojmanları yıktıklarını ve burasının şehir meydanı olarak kullanılacağı bilgisini aktardı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Çok güzel. İnşallah her şey daha güzel olacak. Ülke ve bölge için her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

KARANFİL VE GÜL YAĞMURU ALTINDA İLÇE GEZİSİ

Cumhuriyet Caddesi’ndeki yürüyüşü esnasında Cumhurbaşkanı Gül’e yoğun sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Gül için sık sık, “Türkiye seninle gurur duyuyor” ve “Seni seviyoruz” sloganlarını attılar. Vatandaşların yoğun ilgisi üzerine Cumhurbaşkanı Gül ve beraberinde bulunan Ağrı milletvekilleri ile Ağrı valisi ezilme tehlikesi geçirdi. Vatandaşların karanfil ve gül yağmuru altında ilçedeki gezisini tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül daha sonra tekrar Ağrı’ya geçti.

İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Ağrı’daki temasları çerçevesinde İbrahim Çeçen Üniversitesi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “İşadamımız, kendi gönlü ile üniversite yapılması için olağanüstü bir fedakârlıkla bütün imkânlarını kullandı. Bir yandan devletin desteği, bir yandan İbrahim Çeçen'in desteği ile burası güzel bir üniversite olacak. Bazıları şöyle düşünebilir; Türkiye'nin doğusunda Ağrı'da acaba güzel üniversite olur mu? Her yerde güzel üniversiteler olabilir. Yeter ki üniversitenin öğretim elemanlarına destekler verilsin. Cazibe merkezleri oluşturulsun. Yeter ki o üniversite kendisini yoğunlaştırsın. Bakın o zaman neler yapılabilir” dedi.

İBRAHİM ÇEÇEN'E FAHRİ DOKTORA

Üniversitenin komşu ülkelere yakın olduğuna da dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Dolayısıyla çok büyük avantajlara sahip” dedi. Daha sonra İbrahim Çeçen Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuarını gezen Cumhurbaşkanı Gül, üniversiteye de adını veren Ağrılı iş adamı İbrahim Çeçen'e fahri doktora beratını verdi.

“EN İYİ YATIRIM ALANI EĞİTİMDİR”

Cumhurbaşkanı Gül, Çeçen'e fahri doktora vermekten büyük onur duyduğuna dikkati ifade ederek, en iyi yatırım alanının eğitim olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, üniversitenin şehir üniversitesi olduğunu ancak bir iş adamının isminin verilmesinin sık karşılaşılan bir durum olmadığına işaret ederek, "Nadir bir olay. Nadir şeylerin değerli, kıymetli olması lazım" diye konuştu.

ŞEHRİN İLERİ GELENLERİYLE AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül akşam ise, Ağrı Valisi Ali Yerlikaya’nın onurlarına verdiği yemeğe katıldılar. Cumhurbaşkanı Gül, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sosyal Tesisleri’ndeki yemeğin verildiği salona gelişinde Bayan Gül ile şehit ve gazi yakınlarının masalarına giderek onlarla tokalaştı.

“BİRBİRİMİZİN ARASINDA FARK YOKTUR; BİRBİRİMİZİ ANLAMAMIZ LAZIM”

Cumhurbaşkanı Gül, Ağrılılardan gördüğü ilgi, sevgi ve muhabbeti yemeğe katılanlara aktararak, “Hepsi bu ülkenin en değerli ve aziz vatandaşlarıdır. Memleketimiz çok büyüktür. Her vilayetin kendine has özellikleri vardır. İstanbul’un ayrı, Doğu’nun ayrı, Karadeniz’in ayrı özellikleri vardır. Ayrı ayrı kültürleri gelenekleri vardır. Ama tüm bu farklılıklar bizler için bir zenginliktir. Bunlar zenginlik olarak görülmezse o zaman sıkıntıya düşeriz. Allah beni Kayseri’de, sizi Ağrı’da yarattı. Bunlar bizim elimizde değil, ama hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin asil vatandaşlarıyız, eşitiz. Birbirimizin arasında fark yoktur. Birbirimizi anlamamız lazım. Benim kendimi Ağrılıların yerine koyup öyle düşünmem lazım. Ağrılıların da kendilerini Kayserililerin yerine koyması lazım. O zaman bu memleketin iyiliği ve zenginliği için ne kadar çok çalışmamız gerektiğini anlayacağız” dedi.

“SON TEŞVİKLER BÖLGE İÇİN İYİ İMKÂNLARI BERABERİNDE GETİRECEK”

Konuşmasında ülkemizin her yerinin aynı zenginlikte olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Bazı bölgeler zengin, bazılarının zenginleşmeye ihtiyacı var. Bunun için devletin kurumlarının olağanüstü gayretleri var. Bakın bu son teşvikler bölge için iyi imkânları beraberinde getirecek. Göreceksiniz çok kısa bir zaman içerisinde sanayi bölgeleri daha da gelişecek. Havalimanı çok güzel. Türkiye’nin en uzun pistlerinde biri buraya yapılmış. Bu beni sevindirdi. Şehrin biraz yeniden yapılmaya ihtiyacı var. Burada biraz ihmal gördüm doğrusu. Vali ve Belediye Başkanı bilgi verdi. Yeni binaların, yeni yolların yapılacağını söylediler” diye konuştu.