KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

65. BM Genel Kurulu'na Türkiye Damgası

26.09.2010
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
65. BM Genel Kurulu'na Türkiye Damgası

 

BM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye, çocuklarımıza daha güvenli, müreffeh, temiz ve sağlıklı bir dünya bırakma arayışında, bu seçkin örgüte tam destek vermeye ve onunla iş birliği içinde olmaya devam edecektir” dedi.

BM 65. Genel Kurulu Genel Görüşmelerinin Açılış Oturumu’na katılan ve konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, BM’nin misyonunun tüm insanların saygınlık, güvenlik ve refahını korumak olduğunu vurgulayarak, bu nedenle barış, güvenlik, istikrar ve refahın Türkiye’nin BM kapsamındaki çalışma ve eylemlerinin temel akidelerini oluşturduğunu söyledi.

BM GENEL KURULU'NA HİTAP
Genel Kurulun, Türkiye’yi Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için olağanüstü yüksek bir destekle yetkilendirmesinden bu yana, uluslararası toplumun barış, güvenlik ve refahına katkıda bulunmak amacıyla samimi, nesnel ve etkin biçimde çok çalıştığını bildiren Cumhurbaşkanı Gül, “Bu iki yıl içinde, çeşitli küresel ve bölgesel konular ele alınırken, adil ve ilkeli bir tarzda kendi katma değerimizi ortaya koymaya çalıştık” dedi.
Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız:
 
"BARIŞI KORUMA-BARIŞI İNŞA" ZİRVESİ
Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, BM Güvenlik Konseyi’nin "Barışı Koruma-Barışı İnşa" konulu zirve toplantısında Türkiye adına bir konuşma yaptı.

Konseyin, sarf edilen tüm çabalara rağmen, kendisini değişen şartlara uyarlama yönünde nispeten yavaş kaldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, ‘bu eksikliğin giderilmesi için, konseyin, konsey üyesi olmayan ülkelerle daha fazla etkileşim içinde olması, şeffaf ve geleceğe dönük bir tavır sergilemesi’ gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye, bu onurlu ve adil yolculukta konseyin ve daha geniş anlamda uluslararası toplumun daimi ve güvenilir bir ortağı olacaktır” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nde başkanlık ettiği “Barışı Koruma, Barışı İnşa” konulu zirve sonrasında basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, toplantının, konsey üyeleri arasında “son derece verimli ve yararlı bir görüş alışverişi” olduğuna inandığını bildirdi ve “Türkiye, bu tarihî zirveyi düzenlemekten ve başkanlık etmekten ayrıcalık duymaktadır” dedi.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız:
 
BİNYIL KALKINMA HEDEFLERİ ZİRVESİ
Ziyaretinin üçüncü gününde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 140'a yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı “BM Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesi”nde katılımcılara hitap etti.

Ekonomik, mali kriz ve iklim değişikliğinin ters etkilerini de içeren küresel sorunların, Binyıl Kalkınma Hedefleri’ni bugün daha da önemli hale getirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmada çabaların hükümet faaliyetleriyle sınırlandırılmaması, sivil toplum örgütleri ve özel sektörün de yeniden canlandırılmış bir kalkınma gündeminin etrafında toplanmaları gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Hedefimiz, yoksulluğun ve açlığın giderilmesi olmaya devam etmeli. Yoksul ve korunmasızların yararına stratejiler benimsemeliyiz. Tarım alanında yatırım, gıda güvenliğinin sağlanması açısından önemlidir. Cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesi konusunda ilerleme sağlamaya ihtiyacımız var. Eğitim ve sağlığa daha fazla vurgu yapılmalı, daha güçlü siyasi bağlılık ve eylemle birlikte çevresel sürdürülebilirliğin takipçisi olmalıyız. Demokrasi, kalkınma ve güvenlik mefhumları arasındaki birbirini karşılıklı olarak güçlendiren ilişkilerin farkında olmalıyız” şeklinde konuştu.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız:
 
ABD’NİN ÖNDE GELEN CEO’LARINA TÜRKİYE’YE YATIRIM ÇAĞRISI
Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin beşinci gününe ABD’de önde gelen şirketlerin Türk ve Amerikalı üst düzey yöneticileriyle, kaldığı The Plaza otelinde, kahvaltıda bir araya gelerek başladı. Türkiye’de son yıllarda yaşanan büyük gelişmeleri özetleyen Cumhurbaşkanı Gül, CEO’lara Türkiye’ye yatırım çağrısında bulundu.

Katılımcı Listesi ve Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız:
 
BALKAN LİDERLERİ ZİRVESİ ONUR KONUĞU
Daha sonra katıldığı “Balkan Liderleri Zirvesi”nde, onur konuğu olarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, zirveye katılan liderlerin üzerinde durdukları ortak hususun ‘Balkan bölgesine sahip çıkmak’ olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Hepimiz bu bölgeye, kendi bölgemize sahip çıkıyoruz. Ve hepimiz komşuluk bilinci içerisinde, birbirimize saygıyı, sevgi ve muhabbeti daha da çoğaltmak için çalışıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Balkanların NATO gibi büyük bir şemsiyenin altında olmasının, Balkanlara güven ve istikrar getireceğini bildirdi. Güvenlik, istikrar olmayınca iş birliğinin, iş birliği olmayınca da zenginleşmenin olmayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, “Bir gün bütün Balkan ülkelerinin NATO'nun tam üyesi olması arzumuzun gerçekleşeceğine inanıyorum” dedi.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız:
 

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı