KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

Türk-Azeri Kardeşliği: "Şehit Kanlarıyla İspatlanmış Bir Kardeşlik"

17.08.2010
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Türk-Azeri Kardeşliği: "Şehit Kanlarıyla İspatlanmış Bir Kardeşlik"

 

İki günlük resmî bir ziyaret için Azerbaycan’a giden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Azerbaycan’ın bir milletin iki ayrı devleti olduğunu ifade ederek, “Bu dayanışmamızı, bu iş birliğimizi devam ettireceğiz” dedi.

Resmî Karşılama
Şehitlik Ziyareti

Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan ziyaretinin ilk gününde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Zagulba Sarayı’nda resmî törenle karşıladı. Ardından baş başa görüşen ve heyetler arası görüşmelere başkanlık eden her iki cumhurbaşkanı, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın Toplatısı
İmza Töreni
Akşam Yemeği

Azerbaycan’a gerçekleştirdiği ziyarette kendisine ve heyet üyelerine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, “Kendimizi evimizde hissediyoruz. Azerbaycan’a ne zaman gelsek daima bu hissiyatla dolu olmuşuzdur ve her gelişimizde Azerbaycan’ın geliştiğini, güçlendiğini, daha da parladığını görmek bizleri mutlu etmektedir” dedi.

Meclis Ziyareti
Şeki'yi Ziyaret
Kabuller

STRATEJİK ORTAKLIK VE KARŞILIKLI YARDIM ANLAŞMASI

Siyasi alandaki ilişkilerin çok önemli olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, imzalanan Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’nın bunun en açık göstergesi olduğunu, bu anlaşmanın ruhuna uygun bir şekilde dayanışmayı güçlendirerek geliştireceklerini aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerde, Kafkasya’nın istikrarlı ve güvenli bir bölge olması için neler yapılması gerektiğini de detaylı bir şekilde ele aldıklarını belirtti ve Dağlık Karabağ sorununun çözümü, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarındaki işgalin sona ermesi ve bu konuların Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümlenmesi hususlarını görüştüklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerine şöyle devam etti:

DAĞLIK KARABAĞ: “DONMUŞ İHTİLAFLAR ÖYLECE BIRAKILMAMALI”

“Kısa süre içinde bu sorunun çözümünün gerekli olduğuna inanıyoruz. Milyonlarca göçmenin çok zor şartlar altında hayat sürdüğünü biliyoruz ve bütün dünyanın da bu gerçeği görmesi gerekir. 18 senedir dünyada bu yeteri kadar maalesef ilgi görmedi. Ümit ediyoruz ki, artık bunun da zamanı gelmiştir. Bütün bu meseleler, konuşularak, görüşülerek, danışılarak Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü içerisinde neticelenir. Bu yöndeki çalışmalarımıza ve istişarelerimize devam edeceğiz, çünkü donmuş meseleleri bu şekilde bırakmak doğru değildir. Donmuş ihtilaflar bir gün gelir ansızın çok daha büyük problem olurlar. Birleşmiş Milletler’in çağrısı vardır. İslam Konferansı Teşkilatı’nın, diğer uluslararası kuruluşların hep çağrıları vardır. Bütün bu çağrılara kulak vererek, dost ülkelerin, bölge ülkelerinin, bu bölgede tarihî ilişkileri olan bütün komşu ülkelerin bu konunun çözümü için de olağanüstü gayret sarf etmesi ve yardımcı olması gerekmektedir” dedi.

Ortak basın toplantısının ardından Devlet Mezarlığı’na giden Cumhurbaşkanı Gül, burada ilk olarak Haydar Aliyev’in kabrine çelenk koydu. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Türk Şehitliği’ndeki mezarları tek tek ziyaret ederek kırmızı karanfiller bıraktı.

MEÇHUL ASKER ANITI ÖNÜNDE KONUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül, Meçhul Asker Anıtı’nın önünde yaptığı konuşmada mezarları göstererek, “Sınırlarımızın her tarafından isim, doğum yeri göreceksiniz” dedi. “Türkiye’deki vatandaşlarımızın, sadece Türkiye topraklarının değil, Türkiye dışındaki toprakları ve soydaşlarımızı, dindaşlarımızı korumak için nasıl canlarını verdiklerini göreceksiniz” diyen Cumhurbaşkanı Gül, “Kosova’dan, Bağdat’tan, Kayseri’den, Sivas’tan, Diyarbakır’dan, Siirt’ten, Edirne’den, Çanakkale’den, her yerden burada isim görebiliriz” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN KABUL VE GÖRÜŞMELERİ

Cumhurbaşkanı Gül, programı çerçevesinde Azerbaycan Millî Meclisi’ni ziyaret ederek, Millî Meclis Başkanı Oktay Esedov ve Azeri milletvekilleriyle görüştü. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade’yi kabul etti. Akşam da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Gülistan Sarayı’nda onuruna verilen resmî yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Gül, ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in kullandığı otomobille şehir turu yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, kaldığı otelde Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade’yi kabul etti. Daha sonra Azer-Türk Bank Genel Müdürlük Binası’nın açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, “Teze Pir Mescidi” Kompleksini ziyaret etti ve DHT Metal Demir-Çelik Fabrikası’nın açılışının ardından da Bakü’den Şeki’ye geçti.

OĞUZ KABRİSTANI VE ŞEKİ TÜRK ŞEHİTLİĞİ’Nİ ZİYARET

Şeki’de Yunus Emre ve Hacı Taptık’ın kabirlerinin bulunduğu Oğuz Kabristanı ve Şeki Türk Şehitliği’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan ve Türkiye’nin büyük bir milletin ayrı ayrı devletleri olduğunu, iki ülke arasında buna yakışır bir biçimde dayanışma ve dostluğun bulunduğunu kaydederek, “Bu söylediğim şeyleri çok daha anlamlı hale getiren bu şehitliklerdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Bakü’deki şehitliği ziyaret ederken o dönemdeki Osmanlı topraklarının dört bir yanından gelerek, Nuri Paşa’nın komutasındaki Kafkas İslam Orduları’nda görev yapanların vatan toprağı gördükleri Azerbaycan’da, Bakü’de, Şeki’de, Gence’deki katliamları durdurduklarını ve bilindiği kadarıyla 1300 kişinin şehit olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, şehitliğin ardından Umum Millî Lider Haydar Aliyev ile Şair Bahtiyar Vahabzade’nin heykeline çiçek koydu ve burada kendisine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı. Şeki İslam Medresesi ve aynı yerde bulunan Cuma Mescidi’nde de incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, burada bulunan çocuklarla fotoğraf çektirdi.

370 YILLIK TARİHÎ HAN SARAYI’NI ZİYARET

Programı çerçevesinde tarihî Şeki Han Sarayı’na geçen Cumhurbaşkanı Gül, 370 yıllık Han Sarayı hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Han Sarayı’nda bulunan deftere, “Güzellikleri ve tarihî dokusuyla Bursa’yı andıran Şeki şehrinde bulunmaktan büyük memnuniyet duydum. Şeki Han Sarayı’nı ziyaretim sırasında Azerbaycan’ın zengin tarihî mirasını bir kez daha görme fırsatını buldum. Bu güzel eserin meydana getirilmesinde ve bozulmadan günümüze taşınmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra otel olarak kullanılan tarihî kervansaraya geçerek, Şeki’de kalan Kafkas İslam Ordusu askerlerinin torunları ve Şeki aydınlarıyla bir araya geldi.

 

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı