zi evimizde hissediyoruz" ifadesini kullanarak iki ülke ara-
sındaki iş b">

KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

"Azerbaycan'da Kendimizi Evimizde Hissediyoruz"

16.08.2010
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
"Azerbaycan'da Kendimizi Evimizde Hissediyoruz"

 

Azerbaycan’da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Aliyev ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında “Kendimizi evimizde hissediyoruz” ifadesini kullanarak iki ülke arasındaki iş birliği ve dayanışmanın devam edeceğini vurguladı.

Heyetler arası görüşmelerin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan'a gerçekleştirmekte olduğu ziyarette kendisine ve heyet üyelerine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, “Kendimizi evimizde hissediyoruz. Azerbaycan'a ne zaman gelsek daima bu hissiyatla dolu olmuşuzdur ve her gelişimizde Azerbaycan'ın geliştiğini, güçlendiğini, daha da parladığını görmek bizleri mutlu etmektedir” dedi.

Basın Toplatısı
İmza Töreni
Akşam Yemeği

TÜRKİYE-AZERBAYCAN: İKİ DEVLET BİR MİLLET

Türkiye ile Azerbaycan'ın bir milletin iki ayrı devleti olduğunu, tek millet anlayışına uygun bir şekilde bu iki ayrı devletin de dayanışma, iş birliği ve kardeşlik duyguları içerisinde olması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler de bu anlayış çerçevesinde daima ve sık sık bir araya geliyor, yakın istişarelerde bulunuyor ve yakın iş birliği içerisinde oluyoruz. Bu dayanışmamızı, bu iş birliğimizi devam ettireceğiz.”

Cumhurbaşkanı Gül, gerçekleştirdikleri görüşmelerde, ikili ilişkilerin, siyasi alanda, güvenlik alanında, ekonomik alanda, kültürel alanda giderek geliştiğini, bunları daha çok geliştirmek için de tedbirleri ele aldıklarını belirtti.

STRATEJİK ORTAKLIK VE KARŞILIKLI YARDIM ANLAŞMASI

Siyasi alandaki ilişkilerin çok önemli olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, imzalanan Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması'nın bunun en açık göstergesi olduğunu, bu anlaşmanın ruhuna uygun bir şekilde dayanışmayı güçlendirerek geliştireceklerini aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerde, Kafkasya'nın istikrarlı ve güvenli bir bölge olması için neler yapılması gerektiğini de detaylı bir şekilde ele aldıklarını belirtti ve Dağlık Karabağ sorununun çözümü, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarındaki işgalin sona ermesi ve bu konuların Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümlenmesi hususlarını görüştüklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerine şöyle devam etti:

DAĞLIK KARABAĞ: “DONMUŞ İHTİLAFLARI ÖYLECE BIRAKILMAMALI”

“Kısa süre içinde bu sorunun çözümünün gerekli olduğuna inanıyoruz. Milyonlarca göçmenin çok zor şartlar altında hayat sürdüğünü biliyoruz ve bütün dünyanın da bu gerçeği görmesi gerekir. 18 senedir dünyada bu yeteri kadar maalesef ilgi görmedi. Ümit ediyoruz ki, artık bunun da zamanı gelmiştir. Bütün bu meseleler, konuşularak, görüşülerek, danışılarak Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü içerisinde neticelenir. Bu yöndeki çalışmalarımıza ve istişarelerimize devam edeceğiz, çünkü donmuş meseleleri bu şekilde bırakmak doğru değildir. Donmuş ihtilaflar bir gün gelir ansızın çok daha büyük problem olurlar. Birleşmiş Milletler'in çağrısı vardır. İslam Konferansı Teşkilatı'nın, diğer uluslararası kuruluşların hep çağrıları vardır. Bütün bu çağrılara kulak vererek, dost ülkelerin, bölge ülkelerinin, bu bölgede tarihî ilişkileri olan bütün komşu ülkelerin bu konunun çözümü için de olağanüstü gayret sarf etmesi ve yardımcı olması gerekmektedir” dedi.

Türkiye'nin, Azerbaycan ile daima istişare içinde olacağını ve bu meselenin çözülmesi için yoğun çabalarını sürdüreceğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, “Bütün Azeri kardeşlerime, Türkiye'nin daima Azerbaycan'ın yanında olduğu, dayanışma içinde olduğunu ve olmaya devam edeceğini bir kez daha buradan duyurmak isterim” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, “İki ülke arasında vizelerin kaldırılması görüşüldü mü?” şeklindeki soruya cevaben, “Vizeyle ilgili konuları tabii ki konuştuk. Şu anda Azerbaycan'ın bazı mülahazaları var, bunları ilgili kuruluşlarımız görüşecekler ve ona göre ümit ederim ki yakında tamamlanır, ilerde” dedi.

AZERBAYCAN’A DAĞLIK KARABAĞ DESTEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, “Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Yukarı Karabağ sorununda gelinen son nokta nedir? Ermenistan'ın çözüm sürecine ilişkin gösterdiği, izlediği diplomatik yol çözümsüzlüğe yönelik midir?” şeklindeki soruya da, “Ermenistan ve Azerbaycan ilişkileriyle ilgili şüphesiz ki çok geniş istişarelerde bulunduk. Son durumu kendileri şimdi size geniş bir şekilde izah ettiler. Şuna inanıyoruz ki, Kafkasları istikrarlı ve iş birliği bölgesi haline getirmemiz gerekmektedir. Bunun için de bu anlaşmazlığın çözülmesi gerekmektedir. Bu anlaşmazlık, 18 senedir bu şekilde devam etti, bundan sonra böyle devam etmemesi gerekir. Onun için muhakkak ki görüşmek, konuşmak, diplomasi, bazen açık, bazen gizli çalıştırmak gerekmektedir ve şüphesiz ki bütün bu çözüm, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde olmalıdır. Bunu da herkesin görmesi gerekmektedir. Çünkü Birleşmiş Milletler'in tanıdığı sınırların herhangi bir şekilde başka bir ülke tarafından tutulması, ne uluslararası hukuk tarafından kabul edilebilir, ne de herhangi bir şekilde bu hoş görülebilir. O açıdan bu problemin çözümü için hepimiz elimizden gelen her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi.

ERMENİSTAN İLE İLİŞKİLER: “DİPLOMASİ İŞLİYOR”

Ermenistan-Türkiye ilişkilerine ilişkin bir soruya Cumhurbaşkanı Gül, bölgenin bir istikrar ve iş birliği alanı haline gelmesi için bütün sorunları ele almak ve bunları barışçı bir şekilde çözmek gerektiğini belirterek, “Bütün bunlar, bölgede daha büyük bir iş birliğine; sınırların açılması, yeni yolların yapılması, daha büyük ekonomik faaliyetlerin ortaya çıkması, bütün bunlara yol açacaktır. Onun için şimdi hep beraber bu çalışmaları yapıyoruz. Bazen siz görüyorsunuz açık konuşuyoruz, bazen de sizin görmediğiniz... Diplomasi böyledir. Büyük problemler, çok kronik problemler böyle çözülür; sessiz ama kararlı bir şekilde çalışmayla çözülür. Ümit ederim ki, bütün bu problemler bölgede çözülünce, o zaman işte çok daha geniş bir iş birliği alanı doğacaktır. O zaman mevcut yollara ilave yeni yollar, yeni demir yolları... Bu bölge inanılmaz cazip hale gelecektir ve muhakkak ki bu bölgedeki bütün halk çok daha müreffeh olacaktır, çok daha mutlu olacaktır” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN ZİYARETLERİ

Cumhurbaşkanı Aliyev ile heyetler arası görüşmelere başkanlık eden Cumhurbaşkanı Gül, ortak basın toplantısının ardından Devlet Mezarlığı’na gitti. Burada ilk olarak Haydar Aliyev’in kabrine çelenk koyan Cumhurbaşkanı Gül, Aliyev ailesinin diğer fertlerinin mezarlarını da ziyaret etti. Daha sonra Türk Şehitliği’ne giden Gül, mezarları teker teker ziyaret ederek kırmızı karanfiller bıraktı.

MEÇHUL ASKER ANITI ÖNÜNDE YAPTIĞI KONUŞMA

Cumhurbaşkanı Gül, Meçhul Asker Anıtı’nın önünde yaptığı konuşmada mezarları göstererek, “Sınırlarımızın her tarafından isim, doğum yeri göreceksiniz” dedi. Sadece Türkiye topraklarından değil, Türkiye dışındaki topraklardan da şehitlerimizin isimlerinin burada yer aldığını, onların canlarını nasıl verdiklerinin burada gördüğünü dile getiren Gül, “Kosova’dan, Bağdat’tan, Kayseri’den, Sivas’tan, Diyarbakır’dan, Siirt’ten, Edirne’den, Çanakkale’den, her yerden burada isim görebiliriz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, imparatorluğun dört bir yanından gelerek canını veren şehitleri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin dört bir yanındaki bütün şehitleri bir kez daha rahmet ve şükranla andığını belirterek “Hepsinin mekânları cennet olsun” dileğinde bulundu.

 

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı