Mersin: “Türkiye'yi Yurt Dışına Açan Şehir”

22.02.2011
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Mersin: “Türkiye'yi Yurt Dışına Açan Şehir”

 

Vatandaşların yoğun sevgi gösterileri altında Mersin’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, limanı ve serbest bölgesi ile Mersin'in Türkiye'yi yurt dışına açan bir şehir olduğunu vurgulayarak, şehrin sadece Türkiye'yi değil, uzak coğrafyaları da beslediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Mersin’i ziyaret etti. İstanbul’dan havayoluyla Adana’ya giden Cumhurbaşkanı Gül’ü, Adana Havalimanı'nda, Vali İlhan Atış, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz ve diğer yetkililer karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül, buradan Mersin'in Tarsus ilçesine geçti.

Karşılama
Tarihî Mekânları Ziyaret

Cumhurbaşkanı Gül'ü ilk program yeri olan Nusret Mayın Gemisi Müzesi önünde, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Mersin milletvekilleri karşıladı. Çanakkale Zaferi'nde önemli bir payı bulunan ve bugün müze olarak kullanılan Nusret Mayın Gemisi'ne çıkan Cumhurbaşkanı Gül, gemide incelemelerde bulundu.

 

TARSUS’TAKİ TARİHÎ MEKÂNLARI ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, Danyal Peygamberin kabrinin bulunduğu Makam-ı Danyal Camisi'ndeki restorasyon çalışmalarını inceledikten sonra yürüyerek, yapımı 780'li yıllara dayanan, Ulu Cami'ye gitti. Kırk Kaşık Bedesteni'nde de incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül’e 1579 yılında yapılan Kırk Kaşık Bedesteni ve yöresel içecek "kaynar" hakkında bilgi sunuldu. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra 1926-1997 yılları arasında Misak-ı Millî İlkokulu olan ve şu anda özel okul olarak hizmet veren tarihî yapının önünde öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

VATANDAŞLARDAN YOĞUN SEVGİ GÖSTERİSİ

Cumhurbaşkanı Gül, Tarsus Amerikan Koleji'nde incelemelerde bulunduktan sonra St. Paul Kuyusu'na geçti ve burası ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.

"Yarenlik Alanı" olarak bilinen çarşı bölgesinde de incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül'e burada vatandaşlar tarafından sevgi gösterilerinde bulunuldu ve binalardan gül yaprakları döküldü. Cumhurbaşkanı Gül, sevgi gösterilerine el sallayarak karşılık verdi ve vatandaşlarla fotoğraflar çektirdi.

Valilik Ziyareti
Soru Cevap

“MERSİN, TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ TİCARET ATARDAMARLARINDAN BİRİ”

Daha sonra Mersin Valiliği’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı açıklamada, Akdeniz'in en büyük ve canlı şehirlerinden birini ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Limanı ve serbest bölgesi ile Mersin'in Türkiye'yi yurt dışına açan bir şehir olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Gül, Mersin’i, Türkiye'nin önemli ticaret atardamarlarından biri olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, Mersin'in bereketli topraklara sahip olduğunu da aktararak, şehrin sadece Türkiye'yi değil, uzak coğrafyaları da beslediğini anlattı.

“2013 AKDENİZ OYUNLARI İNŞALLAH MERSİN'DE YAPILACAK”

Bir soru üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, Mersin'in 2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacağına dair inancını dile getirerek, oyunlara ilişkin garantilerin verildiğini, Hükümet ve ilgili kurumların bu konuda gereken çalışmaları yürüttüğünü belirtti. Ev sahibi olması durumunda Mersin'de Akdeniz Oyunları'nın en iyi şekilde gerçekleştirileceğine olan inancını da dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “2013 Akdeniz Oyunları inşallah Mersin'de yapılacak ve burada güzel bir rüzgâr esecektir” dedi.

“MERSİN ÖNEMLİ BİR LOJİSTİK ÜS HALİNE GELDİ”

Cumhurbaşkanı Gül, Mersin programı çerçevesinde ilin önde gelenleriyle öğle yemeğinde bir araya geldi. Yemekte yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Mersin'in kendine has özellikleri ve ayrıcalıkları bulunduğunu, bunların başında da ticaret ve tarımın geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, dış ticaret ve serbest bölge denince akla ilk gelen şehrin Mersin olduğunu kaydederek, "Bir il bu kadar cazip olunca insanların oraya yerleşip yaşamaya hakkı var" dedi. Büyük şehirlerin avantajlarının da, sorunlarının da büyük olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, avantajlardan dolayı övünüldüğünü, sorunların çözümü için de hep beraber çalışmak gerektiğini belirtti.

“SADECE TÜRK FİRMALARI DEĞİL, YABANCI FİRMALAR DA YATIRIM YAPACAK”

Cumhurbaşkanı Gül, Mersin'in sürekli büyüdüğünü ve yurt dışıyla bağlantılı olduğunu kaydederek, şehrin Orta Doğu, Orta Asya ve Asya dikkate alındığında önemli bir lojistik üs haline geldiğini, sadece yerli firmaların değil, yabancı firmaların da yatırım yapacağı bir yer olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE'NİN DIŞARIYA AÇILAN PENCERESİ”

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Vatandaşların sevgi gösterileri arasında Büyükşehir Belediyesi’ne gelen Cumhurbaşkanı Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan tarafından karşılandı. Vatandaşlara belediye binasının balkonundan hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, Mersin'e geldiği andan itibaren gösterilen sevgiden dolayı teşekkür etti.

Belediye Ziyareti
Liman Ziyareti
Öğle Yemeği

Mersin'de planlanan projeler hakkında bilgi aldığını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Sizlere daha iyi hayat koşulları sunabilmek için başkan, vali ve siyasetçiler uğraşır, uğraşıyor” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Mersin'i, “Türkiye'nin dışarı açılan penceresi” olarak niteleyerek, yerli ve yabancı birçok kişinin uğrak yeri kentin, bereketli topraklara sahip olduğunu söyledi. Mersinlilerden şehrin kıymetini bilmelerini isteyen Gül, “Hep beraber, kardeşçe, dayanışma içinde, birbirinizi severek, sayarak hayatınıza devam edeceksiniz, Mersin ile övüneceksiniz” diye konuştu.

MERSİN’İN BAŞARILI İHRACATÇILARINA ÖDÜL

Mersin'de Akdeniz İhracatçı Birlikleri yeni hizmet binasının açılışını yapan ve 2010 Mersin Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye'nin 100 milyar doların üzerinde gerçekleşen ihracatı, Türk ihracatçısının ne kadar sağlam temeller üzerinde çalıştığının, Türkiye'nin potansiyelinin büyüklüğünün göstergesidir” dedi.

“ÖZGÜVENİMİZ ARTIYOR”

Ödül Töreni
Selimiye Camii
Mersin Üniversitesi

Yurt dışına yaptığı resmî ziyaretlerde uçağının Türkiye’nin dört bir yanından ihracatçılarla dolduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Bazen uçağı dolaşıp herkesle tek tek tanıştığımda, kimin ne iş yaptığını öğrendiğimde, inanın ki çok gururlanıyorum. Kendimize olan öz güvenimiz artıyor ve çok iftihar ediyorum. Çok genç arkadaşların, çocuk diyebileceğim yaştaki delikanlıların, genç kızların büyük bir cesaretle Afrika’ya, Pasifiklere, Orta Asya’ya, Rusya’ya, Avrupa’ya mal satmak için nasıl uğraştıklarını ve dönüşte sorduğumda da nasıl başarılı olduklarını yakinen görüyorum. Bu Türkiye’nin potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor” dedi.

Törenin ardından Yenişehir ilçesindeki Selimiye Camisi'ni gezen, burada vatandaşların yoğun sevgi gösterisiyle karşılaşan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Mersin Üniversitesi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, Mersin'deki temaslarını tamamlayarak Adana’dan Ankara’ya hareket etti.

 

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı