"86 Yıldır Büyük Çaba Gösteren Türkiye, Yoluna Kararlılıkla Devam Etmektedir"

29.10.2009
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
"86 Yıldır Büyük Çaba Gösteren Türkiye, Yoluna Kararlılıkla Devam Etmektedir"

 

Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıl dönümü nedeniyle ilk tören Anıtkabir’de gerçekleştirildi.

Anıtkabir’deki törenin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geçen Cumhurbaşkanı Gül, burada kutlamaları kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Atatürk Kültür Merkezi tören alanına geçerek vatandaşlar ile tören birliklerini selamladı ve geçit törenini izledi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıl dönümü nedeniyle Çankaya Köşkü’nde öğlen ve akşam resepsiyon verdi.

Hipodrom
Anıtkabir
Meclis
Öğlen Resepsiyonu
Akşam Resepsiyonu

 

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anıtkabir’de mozoleye çelenk koyarak Büyük Önder Atatürk`ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu ve Misak-ı Millî Kulesi’nde bulunan şeref defterine şu satırları yazdı:

“Aziz Atatürk, Cumhuriyetimizin 86. yıl dönümüne ulaşmasının gururunu ve coşkusunu yaşıyoruz.Milletimizin bağımsızlığından ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya ilan eden Cumhuriyet, çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri alma kararlılığımızın da göstergesi olmuştur.

Cumhuriyetle yönünü belirleyen ve muasır medeniyetler seviyesini aşma hedefini gerçekleştirmek için 86 yıldır büyük çaba gösteren Türkiye, yoluna kararlılıkla devam etmektedir.

Bugün, dünyada sözü dinlenir, etkin ve güçlü bir ülke olmanın gururuyla huzurunuzdayız. Türkiye, demokratikleşme, insan hak ve özgürlükleri konusunda büyük mesafe kat etmiş, uluslararası başarılar, dünya barışına ve istikrara yaptığı katkılarla tüm dünyanın saygısını kazanmıştır.

Türkiye, eksikliklerini hızla tamamlayarak gelişimini kesintisiz sürdürecektir.

Cumhuriyeti yeni eserlerle güçlendirmeye, çağdaş dünyadaki gelişmeleri izlemeye, demokratikleşmemizi sürdürmeye ve gelecek nesillere daha müreffeh, daha güçlü bir ülke bırakmaya kararlıyız.

Bu süreçte ‘Yurtta sulh, dünyada sulh’ ilkeniz bizlere yol göstermeye devam edecektir. Cumhuriyet Bayramı’nda millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

 

 

 

 

 

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı