KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

"87. Yılda Saygın ve Güçlü Bir Ülke Olma Yolundayız"

28.10.2010
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült


Cumhuriyetin kuruluşunun 87. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Gül, 87 yılda büyük hamleler gerçekleştiren ve önemli başarılara ulaşan Türkiye’nin, geleceğe umutla baktığını belirtti.

Geçmişten gelen birikimiyle, son yıllarda hızlı bir gelişme ivmesi yakalayan Türkiye’nin, dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi olma yolunda yürüyüşüne kararlılıkla devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, önemli yapısal reformları gerçekleştiren, demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve hürriyetleri konusunda ciddi mesafe alan ülkemizin memnuniyet verici bir istikrar süreci yakaladığını aktardı.

“TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ ÇOK PARLAK”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, potansiyeliyle, gerçekleştirdiği reformlarla, büyüyen ekonomisi, olgunlaşan demokrasisi, akılcı, yapıcı ve çok boyutlu dış politikasıyla, dünyada dikkatleri üzerine topladığını belirterek, uluslararası alandaki ağırlığı sürekli artan Türkiye'nin, çevresinde ve dünyada barış ve güvenliğin sağlanması için daha etkin rol üstlendiğinin altını çizdi.

Geçmişte “Avrupa'nın hasta adamı” olarak görülen, ancak bugün dinamizmi ve başarısı tüm ülkeler tarafından kabul edilen, pek çok ülke ve bölge için ilham kaynağı olan Türkiye'nin geleceğinin çok parlak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ülkemizin bu konumunu korumak ve ağırlığını sürdürmek için, dünyanın yeni şartları doğrultusunda, hızlı hareket etmek zorunda olduğunu kaydetti.

“ÖNCELİK; DEMOKRATİK, ÖZGÜRLÜKÇÜ YENİ BİR ANAYASA”

Cumhurbaşkanı Gül, yarının daha güçlü, daha huzurlu, daha müreffeh Türkiyesini elbirliğiyle inşa etme sürecinde temel önceliğin, demokratik, özgürlükçü yeni bir anayasa yapılması başta olmak üzere; siyasi, ekonomik ve toplumsal alanlarda en ileri standartların Türk halkına sunulmasının oluşturduğunu ifade etti.

Daha gelişmiş bir demokrasi, özgürlüklerin en geniş manada kullanılması, insanların kendini ifade edebilmesinin; içte birlik ve kardeşliği pekiştireceğini aynı zamanda yurt dışında da ülkemizin itibarını yükselteceğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül mesajında, “Temel amacımız, Cumhuriyetimizi korumak ve yüceltmek, ülkemizi Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaştırmak ise, önümüzde başka bir yol veya seçenek yoktur” dedi

“HER SORUN KENDİ MECRASINDA DEMOKRATİK ZEMİNDE ÇÖZÜLÜR”

Cumhurbaşkanı Gül, kısır tartışmaların, gereksiz çekişmelerin Türkiye’nin enerjisini heba ettiğini, sorunların, konuşarak, tartışarak, diyalogla, sağduyu içinde çözebileceğini, her sorunun kendi mecrasında, demokratik bir zeminde çözüme kavuşabileceğini belirterek daha yapıcı, hoşgörülü ve bütünleştirici olunmasının önemini vurguladı.

“BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZIN CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Cumhurbaşkanı Gül mesajında, yurt içindeki ve dışındaki bütün vatandaşların, çocuklarımızın ve gençlerin Cumhuriyet Bayramını kutlayarak, “Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Bütün vatandaşlarımıza bu büyük bayram gününde selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

 

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı