Türkmenisan

26.04.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Türkmenisan

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un davetlisi olarak, Aşkabat’ta düzenlenen Atçılık Bayramı kutlamalarına katılmak üzere, 26-27 Nisan 2014 tarihlerinde Türkmenistan’ı ziyaret etti.

 

 

Cumhurbaşkanı Gül’ü Aşkabat Uluslararası Havaalanı’nda Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ve Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu karşıladı.

 

 

Cumhurbaşkanın Gül’ü havaalanında, millî kıyafetler içindeki Türkmen çocuklar ekmek ve tuz ikramında bulundu ve çiçek verdiler.

 

 

İlk gün temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Gül, kaldığı otelde Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’u kabul etti ve ardından heyet üyesi iş adamları ile sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Gül, ikinci gün sabah Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un ev sahipliğinde düzenlenen ve Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov’un da bulunduğu kahvaltıya katıldı.

 

 

Daha sonra Türkmenistan Devlet Başkanlığı Atçılık Sporu Kompleksi’ne geçerek Atçılık Bayramı kutlamalarının açılış törenine katıldı ve yarışları izledi.

 

 

Atçılık Bayramı çerçevesinde düzenlenen yarışlarda Türkiye Cumhurbaşkanlığı Koşusu da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Gül, yarışlar sürerken Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile bir süre baş başa görüştü.

Yarışlar nedeniyle düzenlenen ödül törenine katılan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından Toy Mekanı’nda verilen öğle yemeğine katıldı.

Yemeğin ardından Türkmenistan’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Ankara’ya döndü.

Yazdır Paylaş Yukarı