Kuveyt

01.04.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Kuveyt

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah’ın davetlisi olarak, 1-3 Nisan 2014 tarihlerinde Kuveyt’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nda, Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah ile Veliaht Prens Şeyh Nawaf El Sabah törenle karşıladı. Kuveytli çocukların çiçek sunduğu törenin sonunda Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Kuveyt Emiri’nin eşliğinde Bayan Sarayı’na geçti.

Cumhurbaşkanı Gül, Bayan Sarayı-El Jahra-I Konukevi’nde sırasıyla, “Kuwait Finance House” Yönetim Kurulu Başkanı Hamed Abulmohsen El Marzouq, “National Bank of Kuwait” (NBK) Yönetim Kurulu Başkanı ve NBK Grup Başkan Yardımcısı Şeyha El Bahar, Kuveyt Yatırım İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Bader El Saad, Kuveyt Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Khaled El Hamad El Sabah’ı ayrı ayrı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Gül ve Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah’ın görüşmelerinin ardından anlaşmaların imza töreni gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Gül’ün Kuveyt’e gerçekleştirdiği resmî ziyarete eşlik eden Bayan Gül, Kuveyt Emiri’nin kız kardeşi Şeyha Fariha Jaber El Ahmad El Sabah’ın verdiği çay davetine katıldı.

Bayan Gül, programı kapsamında ayrıca el yazması Kuran-ı Kerim ve hat eserlerinin de sergilendiği Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi ile Arap ülkelerine özgü sanat eserleriyle dekore edilen el yapımı seramik, ahşap işlemeler ve halıların da sergilendiği Arap Fonu Binası’nı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, resmî bir ziyaret gerçekleştirmek için bulunduğu Kuveyt’te, Emir Şeyh El Sabah’a tarihî bir mektup verdi. Bu esnada, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İş Birliği Protokolü” Devlet Arşivleri Genel Müdürü Uğur Ünal ve Kuveytli mevkidaşı tarafından imzalandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Kuveyt Opereti’ni izledi. Bayan Sarayı Konferans Merkezi’ne gelişinde Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, operette Kuveytli öğrenciler tarafından Kuveyt’in kuruluşu ve bağımsızlığı temalı halk dansları ve müzik performansını izledi. Her yıl düzenlenen ve yaklaşık bin davetlinin izlediği operet sonunda Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül’ü Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah uğurladı.

Türkiye-Kuveyt İş Forumu’nun açılışına da katılan Cumhurbaşkanı Gül, Türk ve Kuveytli iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk-Kuveyt İş Forumu’nun ardından bir havayolu şirketinin Kuveyt seferlerinin başlaması vesilesiyle düzenlenen törene katıldı.

Kuveyt Başbakanı Şeyh Jaber Mübarek El Hamad El Sabah’ın Bayan Sarayı Emirlik Çadırında onuruna verdiği yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra da Küçük Bot Limanı inşası temel atma töreni için Hilton Mangaf Oteli’ne geçti.

Gerçekleştirilen törende, Kuveyt Petrol Şirketi (KOC) Yönetim Kurulu Başkanı Hashem Hashem ve STFA Yönetim Kurulu Başkanı Alp Taşkent’in konuşmalarından ardından, projeye ilişkin tanıtım filmi izlendi ve sahnede sembolik temel atma töreni gerçekleştirildi. Ardından Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt eski Başbakanı Şeyh Nasser El Sabah ile bir araya geldi. Bu görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Gül; fikir adamı, şair ve iş adamı, Babteyn Kültür Merkezi kurucusu Abdulaziz El Babteyn tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin son gününde Türk ve Kuveytli iş adamlarıyla kahvaltıda bir araya geldikten sonra temaslarını tamamlayarak İstanbul’a hareket etti.

Ziyaret sırasında iki ülke arasında; “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Askeri Eğitim İş Birliği Anlaşması”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Basın ve Enformasyon Alanlarında İş Birliği Protokolü”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Ticari Deniz Taşımacılığı Anlaşması” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İş Birliği Protokolü” imzalandı.

 

Yazdır Paylaş Yukarı