Kırgızistan

22.08.2012
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Konseyi 2. Zirvesi’ne katılmak ve resmî temaslar gerçekleştirmek üzere 22–23 Ağustos 2012 tarihlerinde Kırgızistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül’ü, Manas Uluslararası Havalimanı’nda Kırgızistan Başbakanı Ömürbek Babanov, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül, havalimanının yeni açılan ve ilk kez kullanılan VIP binasını gezerek yetkililerden bilgi aldı. 

 

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ve Azerbaycan Başbakanı Rasizade ile Bişkek Zirvesi Deklarasyonu’nu imzaladı

 

Toplantıda, dışişleri bakanları da Türk Konseyi Genel Sekreterliği’nin finansmanı anlaşmasını imzaladı. Millî Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve diğer üye ülkelerin ilgili bakanları ise Astana’da Türk Akademisi ile Bakü’de Türk Kültür Miras Vakfı kurulmasına ilişkin anlaşmaları imzaladı.

Kırgızistan'daki temaslarını tamamlayarak 23 Ağustos Perşembe günü Türkiye'ye dönen Cumhurbaşkanı Gül'ü, Manas Havalimanı'ndan Kırgızistan Başbakanı Ömürbek Babanov, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Sebahattin Balcı ve öteki ilgililer uğurladı.

 

Yazdır Paylaş Yukarı