ABD

17.09.2010
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler 65’inci Genel Kurul Genel Görüşmeleri ve BM Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ve beraberindeki heyeti 18 Eylül Cumartesi günü JFK Havaalanı'nda, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül, 19 Eylül Pazar günü BM Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan tarafından onuruna verilen ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un da yer aldığı akşam yemeğine katıldı.

New York'taki Türkevi'nde 20 Eylül Pazartesi günü basınla bir sohbet toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, aynı yerde Türk dernek temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya geldi. BM Genel Kurulu çerçevesinde yapılan Binyıl Kalkınma Hedefleri (BKH) Zirvesi’nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Gül, BKH Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen, ‘Yoksulluk, Açlık ve Cinsiyet Eşitliği Sorunları ile Mücadele’ başlıklı yuvarlak masa toplantısına Etiyopya Başbakanı ile birlikte eş-başkanlık yaptı ve toplantıda bir konuşma gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, 140'a yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı “BM Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesi”nde katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, 21 Eylül Salı günü de New York Times binasını ziyaret ederek, yayın kurulu üyeleriyle görüştü. Kurul üyelerinin değişik konulardaki sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra PBS Televizyonu stüdyolarında Charlie Rose’a bir mülakat verdi. Cumhurbaşkanı Gül, BM’de düzenlenen “Binyıl Kalkınma Hedefleri ve En Az Gelişmiş Ülkeler” toplantısına katıldı ve ardından bir dizi ikili görüşme gerçekleştirdi. Bu kapsamda ilk olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic ve Fas Kralı Muhammed VI ile görüştü, ABD Dışişleri Eski Bakanı Madeline Albright ve AB Komisyonu Başkanı Manuel Barroso’yu da kabul etti.

New York’ta, 22 Eylül Çarşamba günü ilk olarak ABD’nin önde gelen şirketlerinin Türk ve Amerikalı üst düzey yöneticileriyle kahvaltıda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, ardından Namibya Cumhurbaşkanı Hifikepunye Pohamba, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fisher, Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Moussa, Kolombiya Cumhurbaşkanı Santos Calderon, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera Echenique, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic, Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir araya geldi. Ayrıca, Yunanistan Başbakanı George Papandreou’yu da kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, ikili görüşmelerin ardından canlı yayında TRT Haber’in konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Gül, Amerika Balkan Dernekleri Federasyonu (FEBA) ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından 23 Eylül Perşembe günü düzenlenen ve Balkanlardaki ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile bakanlarının katıldığı “Balkan Liderleri Zirvesi” galasında onur konuğu olarak bir konuşma yaptı. Aynı gün BM 65. Genel Kurulu Genel Görüşmelerinin Açılış Oturumu’na katıldı. Genel Kurula hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un heyet başkanları onuruna verdiği öğle yemeğine iştirak etti.

BM Güvenlik Konseyi’nin ''Barışı Koruma-Barışı İnşa'' konulu zirve toplantısında Türkiye adına bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, toplantı sonrasında kabul edilen Başkanlık Açıklaması’nın dünya kamuoyuna duyurdu. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca gün içerisinde bir dizi ikili görüşme de gerçekleştirdi. Bu kapsamda Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Sleiman, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim’i kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, ikili temaslarının ardından ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri toplantılarına katılan heyet başkanları ve eşleri onuruna verdiği resepsiyona katıldı.

New York’ta, Dış İlişkiler Konseyi (Council on Foreign Relations) adlı düşünce kuruluşunda, 24 Eylül Cuma günü Türkiye’nin ABD ve AB ilişkileri başta olmak üzere çeşitli dış politik görüşlerini içeren kapsamlı bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, New York’taki temasları çerçevesinde son olarak Columbia Üniversitesi’ni ziyaret ederek, burada bir konuşma yaptı ve öğrencilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Aynı gün New York’tan Boston'a geçen Cumhurbaşkanı Gül, burada akademisyenlerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, 25 Eylül Cumartesi günü ABD’den ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Gül'e ziyaretinde, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu eşlik etti.

 

Yazdır Paylaş Yukarı