Çek Cumhuriyeti

29.04.2009
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’un davetlisi olarak, 29–30 Nisan 2009 tarihlerinde AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’ne resmî bir ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül’ü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Çek Cumhurbaşkanı Klaus, törenle karşıladı. Millî marşların dinlenmesinin ardından, her iki cumhurbaşkanı baş başa görüştü. Cumhurbaşkanı Gül ve Çek Cumhurbaşkanı Klaus, heyetler arası görüşmelere başkanlık etti ve ortak basın toplantısı düzenlendi.

Önce Temsilciler Meclisi’nde Çek Temsilciler Meclisi Başkanı Miloslav Vlec, daha sonra da Eski Belediye Meclisi’nde Prag Belediye Başkanı Pavel Ben ile görüşen Cumhurbaşkanı Gül’e burada Prag şehrinin altın anahtarı hediye edildi. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclac Klaus’un, onuruna verdiği resmî akşam yemeğine katıldı.

Prag temaslarının ikinci gününde ilk olarak Emauzy Anıtı’na çelenk koyan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirilen Türk-Çek İş Konseyi Toplantısı’na ve Çek Başbakanı Topolanek’in Liechtenstein Sarayı’nda onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, temaslarının ardından 30 Nisan Perşembe günü Ankara’ya döndü.

Ziyaret sırasında, 1992 tarihli Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşması’nın yeni ihtiyaçlara göre tadil edilmiş metni imzalandı.

Yazdır Paylaş Yukarı