BBC

22.11.2011
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

 

Cumhurbaşkanı Gül BBC'ye konuştu: “Suriye'de En Kötü Senaryoya Hazırlıklıyız”

İngiltere’nin en önemli yayın kuruşlarından BBC’ye Suriye’deki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'nin iç meselelerine müdahale etmek istemediklerini ancak olanlara kayıtsız kalınamayacağını vurgulayarak, “Bu çağda otoriter rejimler ve tek parti yönetimleri artık kabul gören bir şey değil” dedi.

İngiltere'ye resmî ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Gül, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye verdiği demeçte, Suriye'deki gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“SURİYE'DE DEĞİŞİM GEREKLİ”

Bölgede mutlu, güçlü ve istikrarlı bir Suriye istediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Suriye bizim komşumuz ve tarihî bağlarımız var ancak şu açık ki bu çağda, otoriter rejimler ve tek parti yönetimleri artık kabul gören bir şey değil, öncelikle o ülkenin insanları tarafından, sonra bölge ve dünya tarafından. Dolayısıyla gerekli reformların gerçekleştirilmesine ihtiyaç var. Suriye'de değişim gerekli” diye konuştu.

Suriye halkının özgürlüğü, temel hakları ve doğru ekonomik politikaları hak ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Suriye rejimi ne yazık ki halkın bu isteklerini karşılamadığı için, halk şu anda isteklerini açıkça ortaya koyuyor, sokağa çıkıyor ve meşru taleplerini savunuyor” dedi.

“ESAD’A GÜVENİMİZ YOK”

Cumhurbaşkanı Gül, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ülkesinde reform yönünde somut adımlar atmaması konusunda, "Ne yazık ki, çok az ve çok geç. Dolayısıyla, güvenimiz artık yok" dedi.

Suriye'nin iç meselelerine müdahale etmek istemediklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül, ancak olanlara kayıtsız kalınamayacağını vurguladı.

“REJİM VE YAPI DEĞİŞİKLİĞİ GEREKLİ”

"Beşar Esad'ın istifa etmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül, "Bir kişi ve devlet başkanı değil, rejim ve yapı değişikliğinin" gerekliliğini vurguladı.

“DIŞARIDAN MÜDAHALENİN DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ”

Cumhurbaşkanı Gül, Suriye konusunda "En kötü senaryoya hazırlıklıyız" derken, BBC muhabirinin, "Bu ne anlama geliyor?" sorusuna, "Umarım bu olmaz" cevabını verdi.

"Örneğin Türkiye'nin dahil olacağı tampon bölgeler oluşturma konusunu ihtimal dışı bırakmıyor musunuz?" sorusuna ise Cumhurbaşkanı Gül, "Dışarıdan müdahalenin doğru olduğunu düşünmüyoruz" diyerek cevap verdi.

BM VE ARAP BİRLİĞİ

BM ve Arap Birliği'nin konuya ilişkin olası desteğinin sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, Arap Birliği'nin çarşamba günü bir araya geleceğini ve nasıl bir karar alınacağına bakılması gerektiğini söyledi.

“BÖLGEDE GİZLİ BİR GÜNDEMİMİZ YOK”

Bazı kişilerin "Osmanlı döneminde Türkiye bölgesinde büyük bir güçtü ve Türkiye yeniden dünyanın bu bölgenin merkezinde olacak" yorumlarının hatırlatılması üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, “Tarihimizle tabii ki çok gurur duyuyoruz. Ama aynı zamanda çok gerçekçiyiz. Bölgede gizli bir gündemimiz yok” cevabını verdi.

 

Yazdır Paylaş Yukarı