Sayın Hanımefendi’nin Büyükelçi Eşlerine Verdikleri Yemekte Yaptıkları Konuşma

25.01.2013
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Saygıdeğer Hanımefendiler,

Öncelikle, yeni yıl vesilesiyle sizlerle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim.

Soğuk kış aylarına birkaç günlük bahar molası verdiğimiz bu günlerde, gönüllerimizde de ılık bahar rüzgarları estiren nazik katılımınız için sizlere teşekkür ediyor; hepinize hoş geldiniz diyorum.

2012 yılında dünyamız pek çok kriz ve acıya sahne oldu. Suriye’de tüm dünyanın gözleri önünde binlerce insan hayatını kaybetti. Filistinli çocuklar bombalar altında can verirken, Afrika’daki yaşıtları ise yine açlığa, ilaçsızlığa yenik düştüler. Bazen bir terörist elinden günahsız insanları, fedakar anneleri hedef alan şiddet, kimi zaman da akıl almaz bir şekilde ilkokullara, anaokullarına saldırdı, her şeyden habersiz masum yavruların o minicik yüreklerine saplandı.

Dünyanın her neresinde yaşanırsa yaşansın bütün bu acılar bizi de yaktı. Her seferinde “İnşallah bu son olur” diye dua ettik. Ancak bu trajedilerin büyük bir kısmı bu yıl da devam ediyor ne yazık ki.

Sevgili Hanımlar,

Ekonomik krizlerden, afetlerden ve savaşlardan en fazla etkilenenler şüphesiz ki kadınlar ve çocuklar.

Şu bir gerçek ki, bugün dünyanın büyük bir bölümünde kadınlar sağlık, istihdam, sosyal güvence ve eğitim imkânlarından hak ettikleri ölçüde faydalanamıyor; üretime yeterince katkıda bulunamıyor ve nihayetinde de pastadan eşit pay alamıyor.

Oysa kadın, annelik vasfıyla yeni nesillere, dolayısıyla tüm topluma şekil verendir. Huzurlu ve gelişmiş toplumlara ancak güçlü ve mutlu kadınlarla ulaşılabilir.

İşte bu nedenle, kadının güçlendirilmesi meselesi “Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri” doğrultusunda da ele alınan en önemli konular arasındadır ve ülkelerin gündeminde önemli bir yer tutmaktadır.

Değerli Misafirler,

Türkiye’de son yıllarda her alanda kaydedilen ilerlemeye paralel olarak kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi toplumun dezavantajlı kesimlerini güçlendirmeye yönelik önemli adımlar atıldı.

Alınan bu tedbirlerin de etkisiyle Türk kadını her geçen gün sosyal hayat içinde daha aktif olarak yer alıyor. Çalışan, üreten kadınlarımızın sayısı hızla artıyor. Ne mutlu bize ki, bugün her alanda başarılı kadınlarımız var.

Diplomasi de bu alanlardan biri. Son yıllarda diplomatik kariyer yapan kadınlarımızın sayısının büyük oranda artması bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

Şu anda Türk Dışişleri Bakanlığı’nda biri müsteşar yardımcısı olmak üzere 22 kadın büyükelçimiz, toplamda 629 kariyer memuru kadın diplomatımız görev yapıyor.

Bakanlık bünyesindeki kariyer memurlarının yaklaşık üçte birine tekabül eden bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artacağına ve bugüne kadar büyükelçi eşlerinin özverili çalışmalarıyla diplomasiye değen kadın elinin daha da güçleneceğine inanıyorum.

Sevgili Hanımlar,

Her yeni yıl yeni bir başlangıç. 2013 yılını da kalbimizde, geleceğin geçmişten daha güzel olacağına dair “tazelenmiş ümitler” ve dilimizde dünyadaki tüm insanlar için bıkmadan, usanmadan tekrarladığımız içten dualar ve samimi dileklerle karşıladık.

Yeni yılda bu temennilerimizin gerçekleşmesini, dünyamızın herkes için daha özgür, daha hoşgörülü,  daha eşitlikçi, daha engelsiz ve daha huzurlu olmasını diliyorum.

Sözlerime son verirken, 2013 yılının sizlere ve ailelerinize de hayırlar, güzellikler getirmesini diliyor, değerli katılımlarınızdan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.

Afiyet olsun

Yazdır Paylaş Yukarı