Gürcistan Devlet Başkanı Sayın Giorgi Margvelashvili'nin Onuruna Verdikleri Akşam Yemeğinde Yaptıkları Konuşma

20.01.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Sayın Devlet Başkanı,

Kıymetli Misafirler,

Öncelikle Gürcistan’da 27 Ekim’de düzenlenen seçimlerde Devlet Başkanlığına seçildikleri için Zat-ı Devletlerini bir kez daha tebrik ediyorum. Seçim sonuçlarının tüm Gürcistan halkına hayırlı olmasını diliyorum.

Yeni görevinize başladıktan sonra ilk resmi ziyaretinizi Türkiye’ye gerçekleştirmeniz, şüphesiz ikili ilişkilerimize verdiğiniz değeri göstermektedir. Bu tercihi, stratejik ortaklığımızın müşahhas bir tezahürü olarak görüyoruz.

Bu anlamlı vesileyle ülkemize gelen siz Gürcü misafirlerimize hoşgeldiniz diyor, hepinizi en samimi hislerimle selamlıyorum.

Sayın Cumhurbaşkanı,

Değerli Misafirler,

Türkiye ve Gürcistan, kadim medeniyetlere evsahipliği yapmış iki ülkedir. Dünyanın en eski sekiz orijinal alfabesinden birine sahip olması, Gürcistan’ın ne denli zengin bir kültürün ve köklü bir medeniyetin mirasçısı olduğunun ispatıdır.

Parçası olduğumuz bu coğrafyada Gürcistan ile yüzyıllardır yan yana yaşıyoruz. İlişkilerimiz gücünü, köklü mazisinden ve halklarımız arasındaki dostluk ve akrabalık bağlarından almaktadır. Nitekim, günümüzde de Türkiye’de çok sayıda Gürcü kökenli vatandaşımız yaşamaktadır.

Bu itibarla dostluk, iyi komşuluk, ortaklık ve işbirliğinin değerini çok iyi bilen iki ülkeyiz. Ünlü Gürcü şair Şota Rustaveli’nin şu dizeleri, kanaatimce, Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin ruhunu çok iyi yansıtmaktadır.

“Dost dostu için hayatını feda eder.

Dost dosta gönül verir, sevgisini de yol ve köprü eder.”

Bu anlayıştan hareketle, Gürcü dostlarımızla amacımız, ülkelerimiz ve halklarımızın yanısıra bölgemizin barış, huzur, istikrar ve refahına katkı sağlamaktır.

Bu çerçevede, ikili düzeyde, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı bünyesinde ve bölgesel projelerde güçlü bir işbirliği sergiliyoruz.

Zira, Gürcistan’ın milli düsturu olan “güç birliktedir”, bizdeki ifadesiyle “birlikten kuvvet doğar” ilkesinin, “kazan-kazan” eksenli politikaların temeli olduğuna inanıyoruz.

Gerçekleştirildiğinde asrın projesi olarak gösterilen Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının arkasında yatan itici güç budur. Bakü-Tiflis-Erzurum doğal gaz boru hattının hayata geçirilmesini mümkün kılan irade de bu anlayışı yansıtmaktadır.

Şimdi bunlara yeni başarı hikâyeleri ilave etmek azmindeyiz.

“Modern İpek Yolu” olarak adlandırılan Orta Hat’tın en önemli parçalarından olan “Bakü-Tiflis-Kars” demiryolunu bu sene tamamlamak istiyoruz.

Aynı şekilde Güney Gaz Koridoru’nun çok önemli bir unsuru olan Trans Anadolu Boru Hattı’nı (TANAP) da Gürcü ve Azeri dostlarımızla birlikte hayata geçirmek kararlılığındayız.

Hiş şüphesiz bu önemli projeler, adeta bir kemer gibi dost ülkelerimizi sararak, Güney Kafkasya’yı dünyaya kenetleyecek ve bölgemizin istikrar ve refahını pekiştirecektir.

Sayın Devlet Başkanı,

Kıymetli Misafirler,

Memnuniyetle müşahede ediyoruz ki, Türkiye ile Gürcistan arasındaki ekonomik ilişkiler hızla entegrasyona doğru ilerlemektedir.

Bugün Türk ve Gürcü vatandaşları, pasaportsuz olarak, sadece kimlik kartlarıyla birbirlerinin ülkelerine seyahat edebilmektedir. Benzer şekilde, Batum Havalimanı iki ülke tarafından ortaklaşa kullanılmaktadır. Ayrıca ülkelerimiz arasında serbest ticaret anlaşması mevcuttur. Çok yakında “gümrüklerde tek pencere” uygulamasına geçmeyi hedefliyoruz.

“Kazan-kazan” ilkesine dayanan bu yakın ve güçlü işbirliğinin nimetlerinden halklarımız da istifade etmektedir. Zira her alanda ivme kazanan ilişkilerimiz, iş, ticaret, yatırımlar gibi alanlara da fevkalade olumlu yansımaktadır.

Neticede geçen yıl ülkemize gelen Gürcistan vatandaşlarının sayısı 1,8 milyona yaklaşmıştır. Bu, Gürcistan nüfusunun yaklaşık %40’ına tekabül etmektedir.

Gürcistan ile yeni projeler, sınır kapıları ve bağlantılar tesis ederek, ilişkilerimizi en güçlü şekilde ileriye taşımak istiyoruz. Gürcü dostlarımızın da bu konuda güçlü bir iradeye sahip olması, ilişkilerimizin parlak geleceğinin teminatıdır.

Bu düşüncelerle, bir kez daha Türkiye’ye hoşgeldiniz diyor, ziyaretinizin çok yönlü işbirliğimizi perçinleyeceği inancıyla, kadehimi Zat-ı Devletleri’nin sağlık ve mutluluğu ile Türkiye-Gürcistan dostluğuna kaldırıyorum.

Yazdır Paylaş Yukarı