Norveç Kralı V. Harald Onuruna Verdikleri Resmi Akşam Yemeğinde Yaptıkları Konuşma

05.11.2013
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Majesteleri,

Sayın Bakanlar,

Kıymetli Misafirler,

Majesteleri Kral Beşinci Harald ve Kraliçe Sonja’yı Eşimle birlikte Türkiye’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Ülkelerimiz arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1926 yılından bu yana, Devlet Başkanı düzeyindeki ilk ziyareti gerçekleştiriyorsunuz.

Ziyaretiniz, hiç şüphesiz, her geçen gün yeni boyutlar eklenen ilişkilerimizin geleceği bakımından bir dönüm noktasıdır.

Norveç’te Eylül ayında düzenlenen genel seçimlerin ardından kurulan hükümette yer alan bazı Bakanların, üstelik görevlerinin ilk ayında heyetinize dahil olarak bu ziyarete katılmalarından ayrıca memnuniyet duyuyoruz.

Bu tarihi vesileyle ülkemize gelen tüm Norveçli misafirlerimize “hoş geldiniz” diyor, hepinizi en halisane duygularımla selamlıyorum.

Majesteleri,

Kıymetli Misafirler,

Coğrafi olarak birbirlerinden uzak görünseler de, Türkiye ve Norveç’i birbirine yakınlaştıran birçok ortak unsur mevcuttur.

Her şeyden önce Türkiye ve Norveç, NATO ittifakı kapsamında iki kanat ülkesi olarak Avrupa’nın güvenliğine büyük katkı sağlamış ve uzun yıllar boyunca Avrupa’yı Avrupa yapan demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, serbest piyasa ve hür teşebbüs gibi ortak değerlerin bekçiliğini yapmışlardır.

Bu Uğurda çeşitli tehlikelere göğüs germişler, büyük fedakârlıklarda bulunmuşlar, ancak ortak değerlerimizi tehdit eden akımlara geçit vermemişlerdir.

İki ülke, aynı zamanda, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazası için elbirliğiyle çalışmışlardır. Bosna-Hersek’ten Afganistan’a, Akdeniz’den Kosova’ya kadar uzanan geniş coğrafyada diyalog, uzlaşı, istikrar ve güvenlik ortamının hâkim kılınması için birlikte mücadele etmişlerdir.

Günümüzde de Somali’de aynı vizyon doğrultusunda faaliyet göstermektedirler. BM çatısı altında kadın haklarının geliştirilmesi için çok yakın çalışmaktadırlar.

Türkiye olarak, Norveç’i, barış ve arabuluculuk çalışmalarında en temel ortaklarımız arasında görüyoruz. Dış yardımlar konusunda da eşgüdüm içinde hareket etmemizin yararlı olacağına inanıyoruz. Bu sayede, dünyanın çeşitli yerlerinde kapasite geliştirilmesi, ekonomik büyüme ve kalkınma çabalarına daha etkin biçimde katkı yapabileceğimizi düşünüyoruz.

Kıymetli Misafirler,

Çok taraflı platformlardaki işbirliğimiz kadar, ikili düzeyde de birbirine her geçen gün yakınlaşan iki ülkeyiz.

Bu kapsamda yaklaşık 20 bin kişiden oluşan Norveç’teki Türk toplumu, ülkelerimiz arasında dostluk köprüleri inşa etmektedir. Uyum sürecini başarıyla tamamlayan Norveç’teki Türkler, dostluk ve işbirliğimizi pekiştirmekte ve başarılarıyla hepimizin göğsünü kabartmaktadır.

Türk kökenli akademisyen Nalan Koç’un, Norveç Kutup Enstitüsü Araştırma Bölümü’nün Başkanlığını yapması ile siyasetçi Dilek Ayhan’ın Norveç Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı olarak atanması, bu bağlamdaki birçok başarı hikâyesinden sadece birkaçıdır.

Her yıl ülkemizi ziyaret eden Norveçli turistler de benzer bir işlevi yerine getirmektedir. Geçen yıl 400 binden fazla Norveçli’yi Türkiye’de ağırladık. Bir başka ifadeyle, her on Norveçli’den biri misafirimiz oldu. Hatta bazıları, Türkiye’yi kendilerine ikinci vatan edindiler. Ülkemizde ev sahibi olan Norveçlilerin sayısı, şimdiden 5 bini geçti.

Ziyaretleri kapsamında Majesteleri’nin de, atalarınız, Vikinglerin tabiriyle “Miklagard”a yani büyük şehire, şimdiki ismiyle İstanbul’a geçeceğini biliyorum. Bir Norveç Kralı Sigurd Jorsalfar bundan tam 900 yıl önce ilk defa ayak bastığı bu tarihi şehirde, müttefik ülkelerimiz arasındaki dostluk ve yakınlığın müşahhas izlerine rastlayacağınıza eminim.

Bu düşüncelerle, kadehimi Majesteleri ve Kraliyet ailesi mensuplarının sağlık ve mutluluğu, dost ve müttefik Norveç halkının esenlik ve refahının devamı ile Türkiye-Norveç ilişkilerinin parlak geleceğine kaldırıyorum.

Yazdır Paylaş Yukarı