Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso Onuruna Verdikleri Resmi Akşam Yemeğinde Yaptıkları Konuşma

15.11.2012
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Sayın Cumhurbaşkanı, Değerli Dostum,

Muhterem Hanımefendi,

Kıymetli Misafirler,

Zat-ı Devletleri’ni, Muhterem Refikalarını ve beraberinizdeki heyette yer alan Sayın Bakanlar ile diğer seçkin yetkilileri ülkemizde ağırlamaktan Eşimle birlikte kıvanç duyuyoruz. Sizlere “hoşgeldiniz” diyor, hepinizi en içten hislerimle selamlıyorum.

 Kongo Cumhuriyeti’nden ülkemize Devlet Başkanı seviyesinde ilk kez gerçekleştirilen bu tarihi ziyaret, dostane ilişkilerimizde bir dönüm noktası olarak daima hatırlanacaktır.

 Avantajlı coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve ekonomik potansiyeli ile Kongo Cumhuriyeti, bölgesinin en önemli ülkelerinden biridir. Gerek bölgesel örgütlerde, gerek Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlarda küresel barış ve istikrar adına önemli sorumluluklar üstlenmiştir.

 Dünyada en fazla yağmur ormanına sahip ülkelerden biri olan Kongo Cumhuriyeti’nin, çevrenin ve doğal hayatın korunması hedefi doğrultusundaki çabaları da takdire şayandır.

 Sayın Cumhurbaşkanı,

Kıymetli Misafirler,

 Zat-ı Devletleri’nin liderliğinde dikkat çekici bir kalkınma hamlesi içinde bulunan Kongo Cumhuriyeti ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz.

 Bugün gerçekleştirdiğimiz kapsamlı görüşmelerde, ülkelerimiz arasındaki dostluk ve işbirliğini daha da kuvvetlendirecek siyasi irade ve kararlılığın bir kez daha teyit edilmesi mutluluk vericidir.

 Bu anlayışla, Brazzaville’de mukim Büyükelçilik açılması için çalışmalara başladığımızı belirtmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Kongo Cumhuriyeti’nin de yakında Ankara’da Büyükelçilik açma kararı, işbirliğimizin geleceği bakımından ziyadesiyle sevindiricidir.

 Siyasi alanda olduğu gibi, ekonomik ve ticari alandaki işbirliğimizin de ilerletilmesi, önem verdiğimiz bir husustur. 100 milyon Dolar’a ulaşan yıllık ticaret hacmimizi yeterli bulmuyor ve mevcut potansiyeli layıkıyla yansıtacak şekilde geliştirilmesini hedefliyoruz. Eminim ki, yarın İstanbul’da iş çevrelerimizle yapacağınız temaslar, ekonomik ilişkilerimize ivme kazandıracaktır.

 Bu çerçevede, Zat-ı Devletleri’nin öncülüğünde 2009 yılında açıklanan “Gelecek Yolu” programının da, başta enerji, turizm ve müteahhitlik olmak üzere, çeşitli sektörlerde sunduğu fırsatlarla işbirliğimizin pekiştirilmesinde anahtar rol oynayacağına inanıyorum.

 Sayın Cumhurbaşkanı, Değerli Dostum,

 Beraberinizdeki üst düzeyli heyet ile Türkiye’ye gerçekleştirdiğiniz bu tarihi ziyaret, ikili ilişkilerimizin son dönemde yakaladığı ivmenin müşahhas göstergesidir. Ziyaretinizin, ülkelerimizin işbirliğinde yeni ufuklar açacağına gönülden inanıyorum.

 Bu düşüncelerle, Zat-ı Devletleri’ne ve Muhterem Hanımefendi’ye bir kez daha “hoşgeldiniz” diyor, kadehimi sağlık ve mutluluğunuza, dost Kongo Cumhuriyeti halkının esenlik ve refahına, ilişkilerimizin parlak geleceğine kaldırıyorum.

 Teşekkür ederim.

Yazdır Paylaş Yukarı