Lüksemburg

18.11.2013
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Lüksemburg

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Lüksemburg Büyük Dükü Henri 18-22 Kasım 2013 tarihlerinde ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştirdi.

 Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve Büyük Düşes Maria Teresa’yı Çankaya Köşkü’nde 19 Kasım 2013 Salı günü törenle karşıladı. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve Büyük Düşes Maria Teresa bir süre görüştü. Gerçekleştirilen görüşmelerin ardından heyetlerarası görüşmelere geçilirken, Bayan Gül, Büyük Düşes Maria Teresa’ya Çankaya Köşkü’nün yenilenen bazı bölümlerini gezdirdi. Bayan Gül daha sonra Büyük Düşes Teresa onuruna bir öğlem yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Gül ile Lüksemburg Dükü Henri, görüşmelerin ardından  ortak basın toplantısı düzenlediler. Ortak basın toplantısını Bayan Gül daha ve Büyük Düşes Teresa da izledi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve Büyük Düşes Maria Teresa onuruna Çankaya Köşkü’nde resmî akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, 21 Kasım Perşembe günü Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve Büyük Düşes Maria Teresa’nın verdiği Lüksemburg mukabil resepsiyonuna katıldı.

Ziyaret, Türkiye ile Lüksemburg arasında diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1947 yılından bu yana Devlet Başkanı seviyesindeki ilk ziyareti teşkil ediyor.

Görüşmelerde, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alınarak, AB dahil güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunuldu.

Yazdır Paylaş Yukarı