Bulgaristan

28.11.2012
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Bulgaristan

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak 28–29 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün
Basın Açıklaması
Rosen Plevneliev
Basın Açıklaması

Cumhurbaşkanı Gül, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev’i Çankaya Köşkü’nde törenle karşıladı. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Plevneliev ile bir süre görüştü. Daha sonra her iki cumhurbaşkanının başkanlığında heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi.

Görüşmelerden sonra da ortak basın toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Gül, konuk Cumhurbaşkanı Plevneliev’in onuruna akşam resmî bir yemek verdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev, İstanbul’a geçerek temas ve incelemeleri kapsamında İstanbul’da Türk iş çevrelerinin temsilcileriyle de bir araya geldi.

Ülkemizdeki temaslarını tamamlayan konuk Cumhurbaşkanı Plevneliev, 29 Kasım Perşembe günü ülkesine döndü.

Komşu iki ülke arasındaki yakın dostluk, ittifak ve iş birliği anlayışının teyit edildiği ziyaret kapsamındaki görüşmelerde, ikili ilişkiler tüm yönleriyle gözden geçirilerek, yeni iş birliği imkânları ve Balkanlar başta olmak üzere, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Yazdır Paylaş Yukarı