İngiltere: Kraliçe II. Elizabeth

13.05.2008
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

 

             

 

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip, 13–16 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’ye resmî ziyaret gerçekleştirdi.

37 yıl aradan sonra Türkiye’ye gelen Kraliçe II. Elizabeth, Çankaya Köşkü’nde resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül, Kraliçe II. Elizabeth ve eşlerinin baş başa görüşmesinin ardından Gül çifti, akşam saatlerinde konukları onuruna bir yemek verdi.

Kraliçe Elizabeth’in Cumhurbaşkanı Gül’e İngiltere’nin en önemli nişanlarından “Knight Grand Cross of the Order of the Bath”ı takdim ettiği yemekte, Cumhurbaşkanı Gül de Kraliçe Elizabeth’e devlet nişanı verdi.

Ziyaretinin ikinci gününde Bursa programında Yeşil Camii ve Koza Han’ı gezen Kraliçe II. Elizabeth, Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan defileyi izledi.

İstanbul’da 15 Mayıs’ta Kabataş Erkek Lisesi’ni ziyaret etmelerinin ardından İstanbul Modern'de, İngiliz ve Türk sanatçıların eserlerinden oluşan serginin açılışını yapan Kraliçe ve eşi Prens Philip, aynı günün akşamında İngiliz Kraliyet Donanması’na ait “HMS Illustrious” uçak gemisinde, Cumhurbaşkanı Gül ve eşi onuruna bir resepsiyon verdi.

Çankaya Köşkü yerleşkesinde bulunan Atatürk Müze Köşkü’nü gezen Kraliçe II. Elizabeth ve eşi, 16 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül'e veda ederek Türkiye’den ayrıldı

Yazdır Paylaş Yukarı