Bahreyn

04.08.2008
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

 

                                 

 

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El-Halife, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuğu olarak 4-5 Ağustos tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret etti. Bahreyn Kralı Hamad’ın ziyareti Bahreyn’den ülkemize Devlet Başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması nedeniyle tarihî bir önem taşıyordu.

Cumhurbaşkanı Gül, Bahreyn Kralı'nı 4 Ağustos Pazartesi günü Çankaya Köşkü’nde resmî törenle karşıladı. İki ülke millî marşlarının dinlenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Bahreyn Kralı baş başa görüştü. Daha sonra iki ülkenin Dışişleri Bakanları başkanlığında yapılan heyetler arası görüşmelerde, siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.

Diplomatik Hizmet Binaları için karşılıklı tahsis edilen arazilerin tapu teatisi gerçekleştirildi ve Türkiye Cumhuriyeti Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile Bahreyn Krallığı Bayındırlık Bakanlığı arasında mutabakat zaptı imzalandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, aynı gün Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El-Halife onuruna Çankaya Köşkü'nde bir akşam yemeği verdi.

Ziyareti kapsamında temaslarını tamamlayan Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El-Halife 5 Ağustos Salı Günü Türkiye'den ayrıldı.

Yazdır Paylaş Yukarı