2020/21 Chevening/OCIS - Abdullah Gül “Misafir Araştırmacı” Bursu Duyurusu

02.09.2019
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
2020/21 Chevening/OCIS - Abdullah Gül “Misafir Araştırmacı” Bursu Duyurusu

Oxford İslami Araştırmalar Merkezi Ev Sahipliğinde Chevening Oxford İslami Çalışmalar Merkezi Misafir Araştırmacı Bursları, İslam'ın ve çağdaş Müslüman toplumların kültürü ve medeniyeti hakkında daha bilinçli bir anlayışı teşvik eden akademik faaliyetlerin tanıtımına kendilerini adamış, kariyerlerinin ortasında bulunan akademisyenlere ve profesyonellere yöneliktir.

Aşağıdaki burslar, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı ve OCIS arasındaki işbirliğinde yürütülmektedir:

• Chevening OCIS Bursu
• Chevening OCIS Abdullah Gül Bursu

Program Yapısı ve Araştırma:

Misafir araştırmacılar, küresel bağlamda İslam'ın ve çağdaş Müslüman toplumların kültürü ve uygarlığı üzerine kendi projelerine odaklanan 6 aylık bir öz yönetimli araştırma yürütecekler.
Araştırmacılar, İslam dünyasına odaklanan ve çok disiplinli bir grup bilim insanı ile tanışma imkanının yanı sıra İslam tarihi, klasik İslami bilimler, ekonomi ve İslami finans ve Batı’da Müslümanların incelenmesi dahil olmak üzere İslami dünya ile ilgili konuları tartışma, ilgili insanlarla temas kurma fırsatına sahip olacak. Misafir Araştırmacılar, Merkez’in, İslam’ın kültürü ve medeniyetleri ile çağdaş Müslüman toplumların küresel akademik topluluğu içindeki sürekli diyalog ve işbirliğini teşvik etme ve destekleme hedefine de katkıda bulunacaklar.
OCIS, Oxford Üniversitesinin Batılı ve İslam dünyasından öğrenime gelen kişiler için kurduğu bağımsız bir merkez, bir buluşma noktasıdır.
Misafir Araştırmacı programı Ekim 2020’de başlayacak olup, bursiyerlerin, Birleşik Krallık'a gelmeden  önce 6 ay boyunca odaklanacakları araştırma projelerini geliştirmeleri beklenmektedir.

Bursun sağladığı imkanlar:

• OCIS'te 6 aylık araştırma süresi,
• Burs süresi boyunca yaşam masrafları için aylık ödenek,
• Türkiye – Birleşil Krallık gidiş- dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti,
• Araştırma ile ilgili faaliyetler için ek ödenek paketi,
• Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı ve Chevening Sekreteryası tarafından düzenlenen kültürel etkinlik ve aktivite programlarına erişim.

Kimler Başvurabilir:

Chevening OCIS Abdullah Gül Bursu, sadece Türkiye'den yapılan başvurulara açıktır.
Chevening OCIS Bursuna hak kazanmak için şunları yapmalısınız:
• Geleceğin liderleri ve nüfuzlu kişileri arasında yer alma potansiyeline sahip olmak
• Bu potansiyeli yansıtan kişisel, entelektüel ve kişilerarası niteliklere sahip olmak
• Araştırma süresi sonunda Türkiye’ye geri dönmek
• Başvuru sırasında yüksek lisans düzeyinde yeterlilik (veya ilgili alanda eşdeğer mesleki eğitim veya deneyim)
• Önemli mesleki ve / veya akademik araştırma deneyimine sahip olmak (en az beş yıl)
• Chevening Ödülleri için aranılan minimum dil yeterliliğine sahip olmak

 • · Britanya vatandaşlığına ya da Britanya’dan çifte vatandaşlığa sahip olmamak
 • · Birleşik Krallık Büyükelçilikleri/Yüksek Komisyonları da dahil olmak üzere Majestelerinin Hükümeti’nin bir çalışanı, çalışanların birinci derece yakınları ya da eski çalışanı olanlar (Temmuz 2017’den beri), Birleşik Krallık İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı ve ona bağlı kurum ve kuruluşlarda (Uluslararası Kalkınma Bölümü, Ticaret, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bölümü, Uluslararası Ticaret Bölümü, Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı), bir Chevening Ortak kuruluş, sponsor bir Birleşik Krallık Üniversitesi veya Milletler Topluluğu Üniversiteleri Derneğinin personelleri) görevli/ortak/sponsor olanlar bursa başvuramazlar.


Önemli Not: Majestelerinin Hükümeti'nin bir çalışanı, eski çalışanı ya da çalışanı (Temmuz 2016'dan bu yana) (İngiliz elçilikleri / yüksek komisyonlar, Uluslararası Kalkınma Dairesi, İşletme, Enerji ve Endüstri Stratejisi, Uluslararası Ticaret, Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı), British Council, Commonwealth Üniversiteleri Birliği üyeleri ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ofisinin veya Vakfının çalışanları ve bu kurumlarda birinci derece yakınları olanlar bursa başvuramazlar.

Nasıl Başvurabilirim?

Adaylar, başvuru sırasında araştırma yapmak istedikleri alanla ilgili kısa bir araştırma önerisi hazırlamalıdırlar. Öneri; ana araştırma sorusunu ve araştırmacının Merkez’de bulunduğu sürede araştırmayı nasıl yürütmeyi planladığını içermelidir.

Chevening bursu için tüm başvurular, www.chevening.org adresinden erişilebilen Chevening tarafından belirlenen çevrimiçi başvuru sistemi olan (OAS) aracılığıyla yapılmalıdır.

Chevening Ödülleri ile ilgili sorularınız için lütfen sıkça sorulan sorular sayfasını ziyaret edin.

Chevening Misafir Araştırmacı Bursuna Başvurular 5 Kasım 2019’da Birleşik Krallık saati ile 12:00’de sona erecektir.----

-------Continue down for ENGLISH -------

Chevening Oxford Centre for Islamic Studies Fellowship (OCIS) and OCIS Abdullah Gül Fellowship Applications are now open and will close on 5 November 2019 at 12:00 (GMT)

Hosted by the Oxford Centre for Islamic Studies

The Chevening Oxford Centre for Islamic Studies (OCIS) Fellowships are aimed at mid-career academics or professionals who are dedicated to the promotion of academic activities which encourage a more informed understanding of the culture and civilisation of Islam and contemporary Muslim societies.

The following fellowships are a collaboration between the UK Foreign & Commonwealth Office and OCIS:

  •Chevening OCIS Fellowship

  •Chevening OCIS Abdullah Gül Fellowship

Course/programme structure

Fellows will undertake a 6-month period of self-directed research focusing on their own project on the culture and civilisation of Islam and contemporary Muslim societies in a global context.

Fellows will benefit from meeting a multi-disciplinary group of scholars focusing on the Islamic world and have the opportunity to develop contacts with relevant individuals, discuss issues relating to the Islamic world, including Islamic history, classical Islamic sciences, economics and Islamic finance, and the study of Muslims in the West. Fellows will contribute to the Centre’s objective to encourage and promote sustained dialogue and collaboration within the global academic community of the culture and civilisation of Islam and contemporary Muslim societies.

OCIS is a Recognized Independent Centre for the University of Oxford and provides a meeting point for the Western and Islamic worlds of learning.

This fellowship programme will commence in October 2020. Fellows will need to develop their own research project to focus on during their fellowship prior to arriving in the UK.

Benefits

 • Six-month period of research at OCIS.
 • Living expenses for the duration of the fellowship.
 • Return economy airfare from home country to the UK.
 • Allowance package for research-related activities.
 • Access to a programme of cultural events and activities organised by the FCO and the Chevening Secretariat.

 

Eligibility

The Chevening OCIS Abdullah Gül Fellowship is available to applicants from Turkey.

To be eligible for a Chevening OCIS Fellowship, you must:

 • Demonstrate the potential to rise to a position of leadership and influence
 • Demonstrate the personal, intellectual and interpersonal attributes reflecting this potential
 • Return to country of your citizenship at the end of the period of the fellowship
 • Hold a postgraduate level qualification (or equivalent professional training or experience in a relevant area) at the time of application
 • Have significant professional and/or academic research experience (at least five years)
 • Provide evidence of meeting at least the minimum English language abilities for Chevening Awards
 • Not hold British or dual-British citizenship
 • Not be an employee, a former employee, or relative of an employee (since July 2016) of Her Majesty’s Government (including British embassies/high commissions, the Department for International Development, the Department for Business, Energy & Industrial Strategy, Department for International Trade, the Ministry of Defence and the Home Office), the British Council, or a staff member of the Association of Commonwealth Universities.

 

Note: Immediate relatives are defined as parents or step-parents, siblings or step-siblings, children or step-children, spouse, civil partner or unmarried (where the couple have been in a relationship akin to marriage or civil partnership for at least two years)

Please note that applicants who have previously received financial benefit from a HMG-funded scholarship or fellowship are eligible to apply after a period of five years following the completion of their first HMG funded award. In these cases, applicants will be required to demonstrate their career progression from that point.

Application requirement

Applicants should be prepared to outline a short proposal on the area of academic research they would like to conduct at the time of application submission. The proposal should include a main research question and how the applicant intends to conduct this research while in residence at the Centre.

All applications for a Chevening Award must be made through the Chevening designated online application system (OAS), which can be accessed through www.chevening.org.

If you have a question related to Chevening Scholarships and Fellowships applications please visit the frequently asked questions page.

Chevening Scholarship applications will close on 5 November 2019 at 12:00 UK time.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı