KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kars’ı Ziyaret Etti

10.09.2018
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kars’ı Ziyaret Etti

20, 22 ve 23. Dönem Kars Milletvekili Zeki Karabayır'ın kızı Kübra Karabayır'ın düğününe katılmak üzere kente giden Gül, çeşitli ziyaretlerde bulundu.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Osmanlı-Rus Savaşı'nda bir tabur askerin şehit olması nedeniyle literatüre "Kanlı Tabya" olarak geçen Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi'ni gezdi.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi'ni gezen Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay'dan bilgi aldı.

Gül, burada yaptığı açıklamada, Türk tarihinin en hüzünlü en acı sayfalarının 100 yıl önce yaşandığını belirterek, "Burada yaşananlar çok acı tabii. Sadece Sarıkamış değil, bu cephede o yıllarda 4-5 yıl içerisinde yaşananlar, çok büyük çarpışmalar oldu ve bunlar büyük yokluklar içerisinde oldu. Belki bu cepheyi savunurken güneydeki birçok cepheye yardım gidemediği için oralar terk edildi." dedi.

Kafkas Cephesi'nde yaşanan hüznün yanı sıra önemli kahramanlıkların da bulunduğunu anımsatan Gül, şunları söyledi:

"Türk tarihinin en hüzünlü, acıklı yılları maalesef Kafkas Cephesi'nde oldu. Bu hüzünler içerisinde büyük kahramanlıklar, başarılar oldu. Bu cephede Kars'tan Bakü'ye kadar, Kafkas ordusunun kahramanlıklarının unutulmaması gerekiyor. Burada yaşananları yeni nesillere özel bir şekilde hatırlatmak tabii ki devletin en güzel hizmetlerinden biri. Burada emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Herkesin burayı gelip görmesi lazım."

Gül ve eşi daha sonra Evliya Camisi yanında bulunan Ebul Hasan Harakani Türbesi'ni ziyaret etti.

Ziyaret sonrası Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, 20, 22 ve 23. Dönem Kars Milletvekili Zeki Karabayır'ın kızı Kübra Karabayır'ın düğününe katıldı. Gül, düğünde nikah şahitliği yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi, ertesi gün kentten ayrılmadan önce UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ani Ören Yeri’ni gezdi. Gül çifti burada İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Prof. Dr. Fahriye Bayram ve arkeolog öğrenciler tarafından karşılandı. Prof. Dr. Bayram Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’e başta Ani Ketadrali (Fethiye Camii), Ebulmenuçehr Camii ve Polatoğlu (Ebulhamret) Kilisesi olmak üzere tüm antik bölge hakkında detaylı bilgi aktardı. Ayrıca Gül ve eşi yöre halkı tarafından büyük sevgiyle karşılandı.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı