KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

2019/20 Chevening/OCIS - Abdullah Gül “Misafir Araştırmacı” Bursu Duyurusu

10.08.2018
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
2019/20 Chevening/OCIS - Abdullah Gül “Misafir Araştırmacı” Bursu Duyurusu

Chevening/ OCIS -Abdullah Gül “Misafir Araştırmacı” Bursu Nedir?

“Oxford İslami Çalışmalar Merkezi” (OCIS) medeniyetler arası diyalog ve işbirliğini teşvik eden ve liderlik potansiyeli olan üst düzey kişilerle iletişim kurmayı ve bu iletişimi güçlendirmeyi hedefleyen bir merkezdir.

Bağımsız yapısı ile tanınan Ofxord Üniversitesi Merkezi altında faaliyet gösteren “Oxford İslami Çalışmalar Merkezi”, calışmalarını, İslam kültür ve medeniyeteninin ve çağdaş Müslüman toplumların daha iyi anlaşılmasını sağlayan akademik calışmaları teşvik etmeye adamıştır.

Bu amaçla Oxford İslami Çalışmalar Merkezi Mütevelli Heyeti üyesi Türkiye Cumhuriyeti 11.Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün ofisinin de işbirliği ile, Ankara’da Birleşik Krallık Büyükelçiliği olarak Oxford İslami Çalışmalar Merkezinde 6 ay süreyle misafir araştırmacı olmayı arzu eden, İslam Dünyasından, Hükümet, İş ve ya Akademik çevrelerden üst düzey kişileri arıyoruz. Chevening/ OCIS -Abdullah Gül misafir araştırmacı bursu sadeceTürkiye’den başvurulara açıktır.

Burs Ne Tür Araştırmaları Destekler?

Programın amacı Merkez'in hedefleri ve stratejisi doğrultusunda olması koşuluyla, başvuru sahibi tarafından belirlenecek konularda yapılan araştırmaları desteklemektir. Misafir araştırmacılar, Merkez’in küresel bağlamda İslam'ın ve çağdaş Müslüman toplumların kültür ve uygarlığının daha bilinçli bir şekilde anlaşılmasını teşvik eden hukuk, ekonomi, sanat, siyaset, tarih, sanat, kültür, din, mimarlık, finans, ve bankacılık alanlarında akademik faaliyetlerin tanıtımına katkıda bulunmaya istekli olmalıdır. Araştırma süresince misafirler mesleki ağ kurmaya yönelik etkinliklere katılacak, seminerler verecek, Merkez’in ve Oxford Akademik Kültürünün parçası olacaklardır.

Burs süresi ve Kapsamı Nedir?

2019/20 akademik yılı için verilecek burs, Ekim 2019 itibariyle, başlayacak ve 6 ay sonunda sona erecektir. Bu süreçte misafir araştırmacılar bağımsız ve kendi çalışmalarına odaklı bireysel araştırmalarını gerçekleştireceklerdir. Burs Birleşik Krallık’ta kalınan süre içerisinde aylık konaklama ve yaşam masrafları, gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti, araştırma ile ilgili faaliyetler için ödenek gibi giderleri karşılıksız olarak finanse edecektir.

Aday profili için uygunluk kritlerleri şu şekildedir:

- T.C. vatandaşı olmak ve çalışma sonunda Türkiye’ye geri dönmek

- Kişisel, entelektüel ve kişilerarası niteliklere ve geleceğin liderleri, etkili kişileri arasında yer alma potansiyeline sahip olmak

- Başvuru sırasında lisansüstü (PG) düzeyinde (tercihen doktora düzeyi veya ilgili alanda eşdeğer eğitim/iş tecrübesine) sahip olmak

- Kayda değer mesleki ve / veya akademik araştırma deneyimine sahip (5+ yıl);

- Birleşik Krallık ve Majestelerinin Hükümetinden son 5 yıl içinde başka bir fon almamış olmak. (Daha önce fon almış olan adaylar, ilk ödüllerinin üzerinden beş yıl geçtikten sonra tekrar başvuruda bulunabilirler ancak kariyerlerinin o noktadan sonraki kariyer ilerleyişini göstermek zorundadırlar)

- İyi derecede İngilizce yeterliliğine sahip olmak (Kabul edilen testleri öğrenmek için lütfen web sayfamızı ziyaret ediniz: http://www.chevening.org/apply/english-language-requirement

• Not: Britanya vatandaşı olan ya da çifte vatandaşlığından biri Britanya vatandaşlığı olan kişiler, Birleşik Krallık Hükümetinde ve ona bağlı kurum ve kuruluşlarda, İngiliz Milletler Topluluğu Üniversiteler Birliği ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Vakfında çalışanlar ve bu kurumlarda birinci derece yakınları olanlar bursa başvuramazlar)

Nasıl Başvurulur?

Başvurular http://www.chevening.org/fellowships/turkey web adresi üzerinden kabul edilmektedir. Başvurular 06 Kasım 2018 tarihi 14:00 itibariyle sona erecektir.

Başvuru sahipleri, başvuru sırasında başvurmak istedikleri akademik araştırma alanında kısa bir taslak yazacaklardır.

Daha detaylı bilgi için:

http://www.chevening.org/fellowships/turkey

E-posta: Chevening.InTurkey@fco.gov.uk

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı