KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Gece Baskınıyla Artık Yönetim değiştirilemez

20.07.2016
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Gece Baskınıyla Artık Yönetim değiştirilemez

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kısıklı'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin önünde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara seslendi:,"Gördünüz ki bir gece baskınıyla bu ülkede artık yönetim değiştirilemez. Bütün vatandaşlarımızla gurur duyuyorum" dedi.


 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kısıklı'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın evinin önünde "demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlara seslenen Gül, 15 Temmuz gecesinin Türkiye'nin tarihine kara bir leke olarak eklendiğini söyledi.

Polis ile askerin, tanklarla vatandaşların karşı karşıya gelmesinin utanç verici olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Gül, "Bugünü yaşatanlar vicdansız, aklını fikrini başkalarına kiraya vermiş, ne yaptığın bilmeyen zavallılar, ne yazık ki milletin de kanına girdiler. Büyük bir utanç sayfasını doldurdular. Çok daha karanlık günlerin gelmemesi ve yaşanacak çok daha acı günler önlendiyse, bu aziz vatandaşlarımızın her şeyi unutup vatan için millet için Türkiye için hükümeti için Cumhurbaşkanı için kendisini sokağa atıp, tankların önüne geçmesiyle oldu." ifadelerini kullandı.

Türkiye çok daha büyük bir karanlığa girebilirdi

11. Cumhurbaşkanı Gül, halkın fedakarlığının unutulmayacağını ve darbe teşebbüsüne karşı dik duranların parti, dil, din ve ırk ayrımı yapmadan bir araya gelerek hareket etmesinin sevindirici olduğunu anlattı.

Darbe girişimine karşı koyarken şehit olanlara rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Aralarında kadınların da olduğu çoğu sivil, aralarında vatansever askerlerin, polislerimizin de olduğu bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Hepsine şükran duygularımızı bir kez daha tekrarlıyorum. Hepsinin mekanı cennet olsun. Hepsinin ailelerinin, akrabalarının, dostlarının ve bütün Türk milletinin başı sağolsun. Geçmiş olsun. Türkiye çok daha büyük bir karanlığa girebilirdi. Bunu önleyenler sadece vatandaşlarımız, sadece sivil, asker ve polislerimiz değildi. Aynı zamanda kendilerine gerçekten şükran borçlu olduğumuz komutanlarımız oldu. Başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere onların da hepsini tebrik ediyorum. Sağlam durdukları için. Onlarında hepsine millet adına teşekkür ediyorum. Gördünüz ki bir gece baskınıyla bu ülkede artık yönetim değiştirilemez."

Bu ülkenin sahibi olduğunuzu gösterin

Herkesin darbeye teşebbüs edenlere karşı gözünü kırpmadan "dur" dediğini ve bunun ibretlik bir olay olduğunu vurgulayan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şunları kaydetti:

"Bütün vatandaşlarımızla gurur duyuyorum. Yine sevinilecek bir husus şu; böyle bir darbe karşısında bütün partilerimiz, herkes Türkiye'nin hep beraber tek yumruk olması ve herkesin kesin bir tavır koyması. Bunu hepimizin takdir etmesi gerekir. Onun için bütün vatandaşlarımız farklı farklı düşüncesi olsa da böyle bir olaydan sonra birbirimizi sevmemiz, birbirimizi saymamız ve ülkemizin, memleketimizin kıymetini bilmemiz gerekir. Sözlerimi çok fazla uzatmak istemiyorum ama sizin bu fedakarlığınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Hepinizle gurur duyuyorum. Hepinizin vakur bir şekilde hareket etmenizi, herhangi bir taşkınlığa, herhangi bir tatsızlığa sebebiyet vermeden, çünkü sizi yanlış yapmaya sevk eden kötü niyetliler olabilir. Nasıl kendi milletine, komutanına silah çekme cüretini, akılsızlığını gösterenler, şeytanlığı gösterenler çıktıysa bu tip yanlışlara sevk edenler olabilir. Onun için aman dikkatli olun. Asil olun, bu ülkenin sahibi olduğunuzu, bir annenin çocuğuna sahip çıktığı gibi gösterin. Hepinize tekrar şükranlarımı sunuyorum."

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı