KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

11. Cumhurbaşkanı Gül, Almanya’da

28.01.2016
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
11. Cumhurbaşkanı Gül, Almanya’da

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya'nın Stuttgart kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne ait Yeni Camii ve Schwabisch şehrindeki Mevlana Camii’nde vatandaşlarla bir araya geldi.


Dünya Piyasa Liderleri Zirvesi’nde bir konuşma yapmak üzere Almanya’da bulunan 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, zirve öncesi Stuttgart ve Schwabisch Hall şehirlerindeki Türk vatandaşları ile biraraya geldi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya'nın Stuttgart kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne ait Yeni Camii’de yaptığı konuşmada:''Maalesef bugünlerde dünyayı takip ediyorsunuz, hiç İslamla alakası olmayan hareketler, dünyanın değişik yerlerinde ortaya çıkıyor. Bunlar aslında dini hareketler değil, bunların hepsi siyasi hareketler. Bu siyasi hareketler, dikkat çekmek için dini isimleri alıyorlar başlarına ama en büyük zararı İslam'a veriyorlar. Birçok insanın Müslümanlığa önyargıyla bakmasına vesile oluyorlar. En büyük kötülüğü de Avrupa'da yaşayan Müslümanlara yapıyorlar. İlk defa bu olaylar duyulduğunda, sorulduğunda bana basına, en büyük kötülüğü önce İslam'a, sonra Batı'da, Avrupa'da yaşayanlara yapıyor bu insanlar farkına varmadan ya da bilerek hep demişimdir. Bu dönemde çok daha farklı zorluklar içersindesiniz. Böyle olunca sorumluluğunuz da artıyor. Kendinizi iyi yetiştirmeniz gerekir. İslamın bu olmadığını davranışınızla, yaşantınızla anlatacaksınız. Bu komşunuz olur, işyerinden arkadaşınız olur.''

Avrupa'da son dönemde yaşanan sığınmacı krizine de değinen Cumhurbaşkanı Gül, ''Suriye'de yaşananlar hepimizin yüreklerini dağlıyor. Çoluk çocuk, kadın kış günü yollarda yürüye yürüye Avrupa'ya nasıl geldiklerini görüyorsunuz. Türkiye 2,5 milyon insanı, büyük bir alicenaplık gösterdi, bu insanlara kapılarını açtı. Almanlar da böyle yaptı öyle veya böyle onları da takdir etmeli. Nihayetinde kendinden olmayan insanları kabul ediyorlar. Bu da takdir edilecek bir husustur. Burada dikkatli olunması gerekir'' diye konuştu.

Yeni Camii'nin geçen ay terör saldırısına uğradığını öğrendiğini ve kundaklanan yeri incelediğini anlatan 11. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Burada dikkatli olmak gerekir. Biraz önce ziyaret ettim, burayı yakanlar, terör saldırısı yapanlar, burayı bombalayanlar kim? Bana verilen bilgiye göre, bizim memleketten çıkan insanlar. Dolayısıyla Türkiye'de de Almanya'da da yanlış, aşırı, kötü fikirli insanlar olabilir. Dolayısıyla onların İslamofobi, İslam düşmanlığı yapmalarına, onların Türk düşmanlığı yapmalarına fırsat vermemeli. Bugünlerde bir milyona yakın yeni yabancıların buraya giriyor olması, onların da içinden yanlış insanlar çıkabilir. Bir milyon insanın hepsi düzgün olacak diye bir şey yok ki. Almanların hepsi düzgün mü? Onların içinde de yanlış yapanlar var. Birisi yanlış yapınca onu tüm topluma mal etmemek gerekiyor. Müslümanların çok daha dikkatli olması gerekiyor, kötü düşünceli insanlara fırsat vermemesi için'' ifadelerini kullandı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’la birliklikte Schwabisch Hall şehrindeki Mevlana Camii’ni de ziyaret etti. Vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşan iki cumhurbaşkanı Mevlana Camii’de çay içip halkla sohbet etti.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı