KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

11. Cumhurbaşkanı Gül’ün Yeni Yıl Mesajı

31.12.2015
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
11. Cumhurbaşkanı Gül’ün Yeni Yıl Mesajı

Olumlu ve olumsuz gelişmeleriyle, acı ve tatlı hatıralarıyla 2015’i geride bırakırken, yeni umut ve beklentilerle 2016’ya giriyoruz. Herkesin yeni yılını en samimi duygularla kutluyorum. Yeni yılın ülkemize, milletimize, tüm insanlığa, barış, huzur ve refah getirmesini diliyorum.

2015 ülkemiz, bölgemiz ve dünya açısından yoğun ve zor bir yıl oldu. 2016’yı, ekonomik ve siyasi çalkantıların ardından, mülteci krizinin sembolü haline gelen Aylan Kürdi’nin masum bedeni gibi yürekleri yakan acı görüntülerle, terör saldırılarında hayatını kaybeden şehitlerimiz ve vatandaşlarımızın aziz hatıralarıyla karşılıyoruz.

2015’in geride bıraktığı en ağır yük şüphesiz ki kendi içimizde halletmemiz gereken Kürt sorununun bölgesel ve hatta uluslararası bir boyut kazanıyor olmasıdır. Bu durumun ne ülkemize, ne herhangi bir vatandaşımıza ne de bölgemizdeki diğer ülkelere bir fayda sağlamayacağı açıktır.

Sorumsuzca yapılan açıklamalar, şiddete başvurmak ve terör saldırıları öncelikle Kürt kökenli vatandaşlarımıza, kadim şehirlerimizin dokusuna ve asırlara dayanan birlikte yaşama kültürümüze zarar vermektedir. Ülkemizin selameti, birlik ve bütünlüğümüzün muhafazası için bir an önce sağduyu, empati, diyalog, vicdan ve ortak aklı rehber edinerek kendi içimizde barışçıl çözümler aramaya odaklanmamız gerekmektedir.

2015’e dair yaşanan bütün bu olumsuzluklar geleceğe umutla ve güvenle bakmamızı engellememelidir. Ülkemizin sahip olduğu değer ve kazanımlar sayesinde yoluna devam edeceğine yürekten inanıyorum.

Bunun için terörle mücadele başta olmak üzere sorunlarımızın üzerine kararlılıkla ve özgüvenle gitmeliyiz. İstisnai bir iki yıl hariç son 13 senede yakalanan ekonomik büyüme ve kalkınma ivmesini daha da hızlandırarak toplumsal refah seviyemizi yükseltmeliyiz. Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değwerler temelinde reform süreçlerini yeniden başlatarak güçlü ve müreffeh bir Türkiye’nin inşası için hep birlikte çalışmak durumundayız.

Milletimizin birlik ve bütünlüğünün muhafazası, büyük hedeflerimizin gerçekleştirilebilmesinin şüphesiz ki temelini oluşturmaktadır.

İç barışını sağlamış, güçlü bir ekonomiye sahip, uluslararası alanda aktif ve yapıcı tutum izleyen bir Türkiye, elbette geçmişte olduğu gibi gelecekte de bölgesinde ve ötesinde huzurun ve istikrarın teminatı olacaktır ve bölgesini doğru yönde dönüştürecektir.

Yeni yılda başta ülkemiz ve yakın coğrafyamız olmak üzere, yaşanan acıların sona ermesini; insanlar, ülkeler ve milletler arasındaki ilişkilerde barışın, huzurun ve güvenin egemen olması, karşılıklı saygı, anlayış ve hoşgörünün düşmanlıklara, nefrete ve ön yargılara galip gelmesini umut ediyorum

Hepinizi saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı