KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Dostluk Derneği'nin İftarına Katıldı

15.07.2015
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Dostluk Derneği'nin İftarına Katıldı

İstanbul Dostluk Derneği tarafından düzenlenen iftar programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül birlikte katıldı.

 

 

Dostluk Derneği iftarında konuşan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin büyük ekonomik başarılar elde ettiğini belirterek, "Bugün İstanbul Dostluk Derneği herkesi burada topladı. Bundan dolayı teşekkür ediyorum. Bize eski günlerimizi hatırlattınız. Bir zamanlar bir dolmuş insan olsa yeter dediğimiz günleri hatırlattınız. Bir zamanlar omuz omuza verdiğimiz büyük mücadeleleri, çok zor dönemlerde Anadolu'nun saf temiz gençleri olarak büyük samimiyetle verdiğimiz mücadeleleri hatırlattınız. Çok şükür ki o kadrolardan ortaya çıkan arkadaşlarınız, Türkiye'yi bugün tamamen büyük, köklü reformlara tabi tuttu. Ve Türkiye'yi hep beraber çok değiştirdik. Bir zamanlar rüyalarımızda görsek inanmayacağımız gerçekler çok şükür nasip oldu. Bütün bunlarda hakkı geçen çok çok isimsiz kahramanlar var. Hepsini tabi ki şükranla yad ediyoruz. Ama burada muhakkak ki isimlerini zikretmeden geçemeyeceğim iki büyük şahsiyet var. Biri bizim fikir ve düşünce hayatımızı şekillendiren Necip Fazıl Bey. Diğeri de hepimizi siyasete kazandıran Erbakan Hoca. Hepsinin mekanı cennet olsun. Şüphesiz ki Türkiye'de bir çok tabular yıkıldı. Bir zamanlar memleketimizde kendimizi yine Necip Fazıl'ın deyimiyle, 'Öz yurdunda garibinde garip, öz yurdunda parya hissederken' şimdi bütün memleketin sorumluluğunu omuzlarına almış, ve bu memlekete çok büyük başarılar kazandırmış kişiler olarak çıktık karşınıza. Türkiye'de büyük değişikler oldu. Büyük ekonomik başarılar elde edildi. Gerek maddi gerek manevi çok büyük işler yapıldı. Şüphesiz ki bunlara daha yapılacak çok şey var. Önemli olan bu başarının sürdürülebilmesi ve bu başarının geleceklere taşınması" dedi.

"REJİMLER, HÜKÜMETLER, SİYASETÇİLER BUNLAR GELİR GEÇER"

11.Cumhurbaşkanı Gül daha sonra şunları kaydetti:

Bütün samimiyetimle ve tecrübemle bazı düşüncelerimi de paylaşmak istiyorum. Her şeyden tabi ki önce sıkıntılı, zor günlerden geçtiğimiz bir malum. Ümit ederim ki bunlar kısa sürede içinde atlatılır. Çünkü Türkiye'nin etrafında olup bitenler, bunların hepsinin neticeleri bizi de yakından etkilendirecek olaylardır. Her şeyden önce İslam ülkelerinin, kardeş ülkelerin, Ortadoğu ülkelerinin, komşu ülkelerin içinde bulundukları acı hepimizin acısıdır. Üzülerek görüyorum ki, maalesef birçok Müslüman ülkenin bel kemikleri adeta kırılmış vaziyettedir. Irak'ın, Suriye'nin... Bunlar şüphesiz ki çok acı vericidir. Milyonlarca insan acı çekmektedir, milyonlara insan kendi yerinden, yurdundan göçmen haline gelmiştir. Sadece Türkiye'de 2 milyon insanın olduğunu düşünürseniz, bunun ne büyük bir acı olduğunu hepimiz yakından idrak ederiz. Tabi ki müteşekkiriz hükümetimize. Ama şu bir gerçek ki; hiç kimse kendi yurdunda, evinde duyduğu hazzı ve huzuru başka bir yerde duyamaz. Etrafımızdaki yangın, ateş ister istemez bizi de ısıtmakta. Bunun için hepimizin çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Rejimler, hükümetler, siyasetçiler bunlar gelir geçer. Ama eğer devlet parçalanırsa, eğer ülkelerin bütünlüğü giderse esas tehlike buradadır. Maalesef komşumuzda da olanlar budur. Henüz Filistin meselesi çözülmemişken, henüz Ortadoğu'da kalıcı barış sağlanmamışken bu İslam ülkelerinin kendi kendilerini tüketiyor olması çok büyük bir acıdır. Bu bakımdan inanıyorum ki Türkiye olarak bu ülkelere yardımcı olmak durumundayız"

"HİÇ TAHMİN ETMEDİĞİMİZ SÜRPRİZLERLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

"Açıkçası Ortadoğu Arap politikalarımızı daha gerçekçi bir şekilde gözden geçirmenin faydalı olacağı kanaatindeyim. Bölgede çok başka bir gelişme de söz konusu. Büyük bir kaos ortaya çıkınca, bu kaosun içerisinden hiç tahmin etmediğimiz sürprizlerle karşı karşıyayız. Görüyorsunuz terör örgütleri, terör olayları önü alınamayacak şekilde gelişmeye başladı. Bunların bir kısımları maalesef İslami başlıklar taşıması, İslami motiflerle anılması bütün dünya için ve özellikle de Müslümanlar için çok büyük tehlikeler arz etmekte..."

"TÜRKİYE'NİN KIYMETİNİ BİLELİM"

Ortadoğu'da yaşanan olayların Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini söyleyen Gül, "Türkiye'nin güçlü olması gerekir. Türkiye'nin içinin birbiriyle barışık olması gerekir. Herkesin huzurlu olması gerekir. Şüphesiz ki demokrasilerde çoğulculuk vardır. Farklı görüşler olacaktır. Ama bu farklı görüşler arasında da saygının ve sevginin kaybedilmemesi gerekir. İşte bu sıkıntılı dönemden geçilirken, özellikle çevremizde bu büyük olaylar olurken Türkiye'nin gücünden hiçbir şey kaybetmemesi gerekir. Bunun için seçim sonrası ortaya çıkan atmosferde, ümit ederim ki bundan da faydalanılır. Çünkü daha herkes birbiriyle konuşur, daha diyaloğa açık bir zeminin oluştuğunu görüyorum. Söylemek istediğim şey şudur ki; memleketimizin kıymetini bilelim. Türkiye'nin kıymetini bilelim. Birbirimizin kıymetini bilelim" diye konuştu.

İftar programına İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı