KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ottawa'da

24.11.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ottawa'da

 

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'na katılmak üzere Kanada'da bulunan on birinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaretinin son gününde, 1982 yılında Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilen Askeri Ataşe Kurmay Albay Atilla Altıkat ve görevi başındayken öldürülen tüm diplomatların anısına dikilen Şehit Diplomatlar Anıtı'nı ziyaret etti. Gül, Waterloo Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur'a Ottava Büyükelçiliğinde yapılan törenle Liyakat Nişanı'nı verdi.

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'na katılmak üzere Kanada'da bulunan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaretinin son gününde başkent Ottawa'yı ziyaret etti. Gül, Ottawa'da Ulusal Başkent Komisyonu tarafından sergilenen İznik Çinileri'ni gezdikten sonra 1982 yılında Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilen Askeri Ataşe Kurmay Albay Atilla Altıkat ve görevi başındayken öldürülen tüm diplomatların anısına dikilen Şehit Diplomatlar Anıtı'nı ziyaret etti. Anıta çelenk koyan Gül, saygı duruşunda bulundu.?

 

 

"TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ SEMBOLÜ

"Gül, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Memnuniyetle ifade etmek isterim ki şehidimiz için uzun bir aradan sonra, burada, şehit edildiği yerde böyle bir anıt dikildi. Bu anıt aslında şehit albayımızın şahsında, görevi başında hayatını kaybeden bütün diplomatlarla ilgilidir. Dolayısıyla terörle mücadele konusunda da bir işbirliği sembolü şeklinde. Kanada da terörle mücadeleye bazı kayıplar vermiş bir ülke. Geç de olsa bu anıt dikilmiş oldu. Kendisini ve diğer şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz. Kanada'ya yaptığım bu kısa ziyarette, cumhurbaşkanı iken yapımını yakından takip ettiğim bu anıtı ziyaretten ve şehit albayımızın hatırasını bir kez daha yad etmekten mutluyum. Ayrıca vatandaşlarımızın da burada olması, şehitlerimize sahip çıkılmasının en güzel timsali."

Gül, daha sonra Ottawa'daki Savaş Müzesi ve Federal Parlamento binasını gezdi.

Ara başlık: 11. Cumhurbaşkanı Gül Kanada’nın Waterloo Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur’a Liyakat Nişanı'nı tevdi etti.

Türkiye’nin tanıtımına ve Kanada ile olan ilişkilerine katkıları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’na layık görülen, Kanada’nın Waterloo Üniversitesi Rektörü Pro. Dr. Feridun Hamdullahpur, ödülünü 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elinden aldı.

Abdullah Gül, “bugün, Kanada’ya gerçekleştirmekte olduğum kısa ziyaretin yarattığı mutlu bir rastlantı nedeniyle biraraya geldik. Bu tören, aslında, bilim ve sanat alanında Türkiye’nin uluslararası tanıtımına katkı sağlamış ve Türk kültürüne hizmetlerde bulunmuş 13 vatandaşımızın Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile taltif edilmeleri nedeniyle geçtiğimiz Haziran ayında Ankara’da yapılmıştı. Sözkonusu şahsiyetler ikinci vatanlarında çok başarılı kişilerdir. Maalesef, Liyakat Nişanı ile taltif edilen 14. kişi olan Kanadalı Türk vatandaşımız, Waterloo Üniversitesi Rektörü Profesör Hamdullahpur’un törene katılması o dönem daha önceden planlamış programı nedeniyle mümkün olamamıştı. Kanada’yı ziyaretim kesinleştiğinde, töreni burada Ottawa’da yaparak Liyakat Nişanını şahsen takdim etmeyi arzu ettim” dedi.

Prof. Hamdullahpur’a nişanın, Türkiye’ye hizmet, Türk kültürel mirasının tanıtılması ve anavatan ile ikinci vatan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yapılan katkılar nedeniyle verildiğini hatırlatan Gül, daha sonra şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile taltif edilenler birçok değişik alandaki katkıları nedeniyle buna layık görülmektedir. Paylaştıkları unsur, Türk kültürel mirasının vatandaşı oldukları ülkelerin yararına olacak şekilde tanıtılması yönünde yorulma bilmeden çalışmaya olan bağlılıklarıdır. Özgeçmişinden gördüğünüz üzere, Prof. Hamdullahpur, makine mühendisliği alanında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden master derecesi ile mezun olduktan sonra başarılı çalışmalarını çokkültürlü Kanada’da devam ettirmiştir. Kendisi halen Waterloo Üniversitesi’nin Rektörü ve Şansölye Yardımcısıdır. Kanada’da Türkiye ve Türk kültürünü en iyi şekilde temsil etmiştir. Bugün, Profesör Hamdullahpur’u ikinci vatanındaki anavatanının evinde Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile taltif etmekten onur duyuyorum.”

Türkiye-Kanada ilişkileri uzun süredir iyi ilişkiler içinde olan müttefik ve dost ülkelerdir.

Türkiye ve Kanada’nın uzun süredir iyi ilişkiler içinde olan iki müttefik ve dost ülke olduklarını anlatan 11. Cumhurbşkanı Abdullah Gül, “yalnızca Birinci Dünya Savaşı sırasında farklı cephelerde yeralmışlardır. Gelibolu’da savaşan Newfoundland Alayı bir centilmenler savaşına tanık olmuştur. Daha sonra iki ülke İkinci Dünya Savaşı’nda, Kore’de, Soğuk Savaş döneminde, Afganistan’da, Libya’da hep omuz omuza savaşmıştır. Her zaman birlikte kazanmışlardır. İki güçlü NATO müttefiki, G20 üyesi ve birçok uluslararası örgütün ortak üyeleri olarak, ortak değerleri olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde her zaman birlikte ortak hareket etmişlerdir. Bu günümüzde de değişmemiştir. Özellikle siyasi ve ekonomik alanlarda ilişkilerde son dönemde kazanılan ivmeden memnuniyet duymaktayım. Ancak bunlar halklarımız arasındaki ilişkileri inşa edemediğimiz takdirde yeterli değildir” dedi.

Waterloo Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur da, kendisine layık görülen nişanı almaktan onur duyduğunu, nişanın 11. Cumhurbaşkanı tarafından takdim edilmesinin ise kendisini gururlandırdığını belirterek teşekkür etti.

Abdullah Gül'e, temaslarında Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Askeri Ataşe Hava Kurmay Albay Serkan Sevim eşlik etti.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı