KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

Cumhurbaşkanı Gül’ün 7 Yılını Anlatan 17 Kitabın Tanıtımı Yapıldı

26.08.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Cumhurbaşkanı Gül’ün 7 Yılını Anlatan 17 Kitabın Tanıtımı Yapıldı

Tarabya Köşkü’nde yapılan toplantıyla, Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresindeki faaliyetleri ile Cumhurbaşkanlığında yapılan çalışmaların anlatıldığı 17 kitabın tanıtımını yapan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, “Yapılan işlerin topluma örnek olmasını ve kendi sahasının en iyi, en değerli ve en kaliteli örnekleri olmasına gayret ettik” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen tarafından Tarabya Köşkü’nde yapılan toplantıyla Cumhurbaşkanlığınca, Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresindeki faaliyetleri ve Cumhurbaşkanlığında yapılan çalışmaların anlatıldığı 17 kitabın tanıtımı yapıldı.

 

 

Yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Saray İstiaresi” olarak adlandırılan metaforunu hatırlatarak, “‘Saray, aydınlığın ve feyzin merkezi, ışıltılı bir alan olarak toplumun daima gözünün önünde yer alan bir büyülü mekândır’ diye başlayan bir tanım. Biz Cumhurbaşkanlığı süresinin tamamlandığı şu aşamada hemen hemen yaptığımız bütün işlerde biraz bu ilkeden hareket ettik. Yapılan işlerin topluma örnek olmasını ve kendi sahasının en iyi, en değerli, en kaliteli örnekleri olmasına gayret ettik. İçinde bulunduğumuz mekân da bunun en güzel örneklerinden birisidir. Burası birkaç yıl önce adeta terk edilmiş bir mekân görünümündeydi. Av Köşkü ve bu mekân benzer bir şekilde dizayn edildi. Ortaya böyle güzel bir alan çıktı” dedi.

KİTAPLAR, DİPLOMASİ KONUŞMALARINDAN ÇANKAYA’NIN ZENGİNLİKLERİNE KADAR GENİŞ BİR YELPAZEDE

Toplantıyı Cumhurbaşkanı Gül’ün 7 yıllık dönemi içinde ortaya konan zengin birikimi yayına dönüştürdüklerini anlatan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, “Toplam 17 kitaplık bir çalışma gerçekleştirildi. Bunlardan 14 tanesi tamamlandı, 3 tanesi baskıda. Bir iki gün içinde onlar da sizin elinizde olacak. Diplomasi konuşmalarından Çankaya’nın zenginliklerine kadar çok geniş skalada çok güzel ürünlerle karşı karşıya kalacaksınız. Bunların önemli bir bölümü daha önce vardı. Bu bizim dönemimizde ortaya çıkmış ürünler değildi, mesela bu resim koleksiyonu, Çankaya’nın hazineleri. Özellikle hem bu mekânın hem Çankaya’nın florası, mekân düzenlenmesi, var olan mekânlardı. Mekânların çok daha aktif hale getirilmesi ve çok daha büyülü dokunuşlarla etkileyici mekânlara dönüştürülmesi sağlındı bu evrede. Bu işlemlerin gerçekleşmesinde özellikle belirtmek gerekir ki Beyefendi’nin sağladığı imkânlar yanında, Hanımefendi’nin hassasiyetleri çok önemli bir rol oynadı. Onun yönlendirmeleri çerçevesinde profesyonel bir ekiple çalıştık. Alanın en iyileri Bülent Bey, Ersu Pekin bu çalışmalarda rol üstlendiler. Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki ekip titizlikle katkıda bulundu. Bütün bunların karşılığında bugün size sunduğumuz 14 kitap sizin huzurlarınıza gelmiş oldu. Eminim ki bunlar Çankaya tarihinde önemli bir kesit olarak gelecekte araştırmacıların da dikkate alacakları çalışmalar olarak geriye kalacaktır. Güzel bir miras olarak geriye kalacaktır. Kitapların her birisi büyük bir koleksiyon” dedi.

“ÇANKAYA’NIN HAZİNELERİ” İLE “ADIM ADIM GELECEĞE”

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen’in tanıtımını yaptığı kitaplarla ilgili şu bilgiler aktarıldı. “Çankaya’nın Hazineleri” kitabında, Cumhurbaşkanı Gül döneminde başlatılan ve sürdürülen restorasyon ve konservasyon faaliyetleri, koleksiyondan seçilen porselen, seramik, cam, gümüş, metal, halı ve mobilya gibi eserler, geçirdiği restorasyonlar, daha önceki kullanımları, bugün bulundukları mekanlarla birlikte anlatıldı.

Cumhurbaşkanı Gül ve Hayrünnisa Gül’ün himayelerinde sürdürülen sosyal sorumluluk projelerini konu alan “Adım Adım Geleceğe” kitabında, konuşmalardan bölümler, fotoğraflar ve gazete kupürleri yer alıyor. Çankaya Köşkü’nün mutfağı, yemekleri, davet sofraları ve sunumları, yemeklerin hazırlık ve gerçekleştirme aşamalarının anlatıldığı “İhtimam, Zarafet-Lezzet” kitabının İngilizcesi de hazırlandı.

MEKÂNLARDAKİ BÜYÜK DEĞİŞİM

“Çankaya Köşkü’nün Değişen Yüzü”nde Çankaya Köşkü’nde mekânlarda gerçekleşen değişim, “Tarabya Köşkü’nün Değişen Yüzü”nde Tarabya Köşkü’nde mekânlarda gerçekleşen değişim, fotoğraflar eşliğinde anlatılıyor. “Boğaziçi’nde Bir Bahçe”de ise Tarabya Yerleşkesi’nin florası, var olan ve sonradan kazandırılan bitkiler, mevsimsel fotoğraflar yer alıyor.

KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanlığının kurumsal kimlik çalışma ve unsurlarının tarihsel sürecini ve geldiği nokta “Çankaya Olmak, Dün-Bugün-Daima” kitabında, Çankaya Köşkü'nde uygulanan devlet protokol kuralları, uygulamalar, fotoğraflar ve grafikler eşliğinde “Çankaya Köşkü’nde Protokol” kitabında anlatıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN KONUŞMALARI

Cumhurbaşkanı Gül’ün üniversitelere yaptığı ziyaretlerdeki konuşmalarının bir araya getirildiği kitap “Gelecek Yakın” adını taşırken, “Demokrasi ve Hukuk Yolunda” kitabında da TBMM yasama yılı açılışlarındaki konuşmaları toplandı. Cumhurbaşkanı Gül’ün, yabancı basın yayın organlarına verdiği mülakatların bulunduğu “Global Perspektif” kitabının yanı sıra “Türkiye’yi ve Dünyayı Yeniden Düşünmek” kitabında da dünyaya ve Türkiye’ye bakışını anlatan konuşmalar derlendi. “Diplomaside Erdemli Güç”te de Cumhurbaşkanı Gül’ün yurt içinde ve yurt dışında dış politikaya ilişkin yaptığı 80 konuşması yer aldı.

“Edirne’den Ardahan’a Herkesin Cumhurbaşkanı”nda ise 81 ili ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül’ün il ziyaretleri özel fotoğraflarla sunuldu. “Türkiye’yi Dünyaya Taşımak” kitabında da 60’tan fazla ülkeye giden ve yüzden fazla yabancı devlet adamını Türkiye’de ağırlayan Cumhurbaşkanı Gül’ün temasları, seçilen fotoğraflarla okuyuculara sunuldu.

Kitaplardan biri de Cumhurbaşkanlığı Çankaya Yerleşkesi’nde bulunan ve “Atatürk’ün Bağ Evi” olarak bilinen “Müze Köşk”e ayrıldı. Kitapta, mekânın önemli tanıkları, mimari özellikleri, geçirdiği onarımlar, eklemeler, restorasyonlar, müzede kullanılan objeler yer aldı.

“Cumhurbaşkanlığı Sanat Koleksiyonu” başlıklı üç ciltlik kitap ise sanat koleksiyonundaki eserlerden hazırlandı. Üç ciltlik kitabın birincisinde tablolar, ikinci ciltte resim, heykel ve objeler, üçüncü ciltte geleneksel sanatlardan örneklere yer verildi.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı