KİTAPLAR

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Günün Fotoğrafı

 

Cumhurbaşkanı Gül’den Şehit Yakını ve Gazilere İftar Yemeği

11.07.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Cumhurbaşkanı Gül’den Şehit Yakını ve Gazilere İftar Yemeği

 

Şehit aileleri ve gazilerle Çankaya Köşkü’ndeki iftarda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, “Sizlerin hakkı ödenemez. Çünkü en kıymetli varlıklarınızı bu ülke için hediye ettiniz ve bunu çok kutsal görevler için yaptınız. Onun için bu fedakârlıklarınızın karşılığını vermek mümkün değil. Ama inanıyorum ki devletimizin sizi unutmadığını ve size daima sahip çıktığını göstermek açısından bu beraberliğimiz anlamlı” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şehit aileleri ve gazilerle Çankaya Köşkü’ndeki iftarda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, konuklarını Şeref Salonu’nun girişinde karşıladı.

İftar öncesi yaptığı konuşmada Türkiye’nin dört bir yanından gelen konuklarına hitaben, “Ramazan ayınız mübarek olsun. Bu mübarek günler vesilesiyle sadece ülkemizde değil, bütün dünyada huzur ve mutluluk olsun.  Sizlerin en değerli varlıklarınız olan çocuklarınız, vatan ve millet için, huzur için, bu milletin ve ülkenin bütünlüğü için, bütün vatandaşlarımızın emniyeti için, yeri geldiğinde en değerli varlıklarını canlarını verdiler, vatan için şehit oldular. Gazilerimiz şehitliği göze alarak, büyük fedakârlıklar, kahramanlıklar yaptılar. Milletimiz sizlere şükran borçludur” dedi.

 

 

“DEVLETİMİZİN SİZİ UNUTMADIĞINI GÖSTERMEK AÇISINDAN BU BERABERLİĞİMİZ ANLAMLI”

Bütün Türk milleti adına, milletimiz şükran borcunu Cumhurbaşkanlığı yüce makamında göstermek istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül şöyle konuştu: “Tabii ki sizlerin hakkı ödenemez. Çünkü sizler en kıymetli varlıklarınızı bu ülke için hediye ettiniz adeta. Değerli gazilerimiz de her şeyi göze alarak bugün belki birçok zorluk içerisinde hayat sürmeye kendilerini mahkûm ettiler. Bütün bunları çok kutsal görevler için yaptınız. Onun için sizlerin bu fedakârlıklarınızın karşılığını vermek mümkün değil. Ama inanıyorum ki devletimizin sizi unutmadığını, daima sahip çıktığını göstermek açısından bu beraberliğimiz anlamlı.”

TÜRKİYE’NİN TERÖRLE MÜCADELESİ VE BU UĞURDA GÖSTERİLEN FEDAKÂRLIKLAR

Yedi yıl önce Cumhurbaşkanı seçildiğinde güzel bir gelenek başlattığını ve 2007 yılının Eylül ayında ilk defa şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizi Cumhurbaşkanlığında toplayarak bu iftarları başlattığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, bugün sekizinci buluşmayı gerçekleştirdiklerini anlattı.  Cumhurbaşkanı Gül, “Sizler de biliyorsunuz ki Ağustos ayı sonunda Cumhurbaşkanlığı görevim sona eriyor. Bir anlamda bu sizlerle veda iftarı da oluyor. Eminim ki benim yerime seçilecek olan Cumhurbaşkanı da bu güzel geleneği devam ettirerek daima şehitlerimizin ailelerine ve gazilerimize milletimizin devletimizin sahip çıktığını her zaman gösterecektir. Gönül şunu ister tabii ki; bir ülkede anlaşmazlıklar, sıkıntılar ve problemler varsa bu problemler konuşularak çözülsün. Silah, kan, bunlar söz konusu olmasın. Ama maalesef bunu anlamayanlar olursa o zaman mecburen bu zor şartlar yaşanıyor ve ülke için vatan için şehitler veriliyor. Son yıllarda konuşarak, problemlerimizin çözümü yolunda önemli mesafelerin alındığını görüyorum. İnşallah ülkenin birliği ve bütünlüğü içerisinde, çoğulculuğumuzu gösterip, herkesin birbirinin farklılığına saygı gösterecek şekilde, yeri geldiğinde bir olduğumuz gösterecek bir çözümle bu anlaşmazlıklar da neticelenir. Tabii ki devlet adamlarının, yönetimlerinin görevleri konuşarak problemlerin çözümünü bulmaktır. Vaktiyle problemler küçükken konuşularak, doğru teşhis koyularak kararlı adımlar atılsaydı belki bu maliyetlerde ödenmemiş olacaktı. Ama maalesef bu acıları hep beraber yaşadık. Bir şehit haberi geldiğinde evlerinizde bu acıyı nasıl hissetiyseniz, bizler de evlerimizde komutanlar, devletin yetkilileri, hep beraber hissettik. Şehit cenazelerine katıldığımızda sizlerin acılarına hep beraber hissettik. Gazilerimizin tedavileri, gazilerimizin hayatlarını en normal ve rahat bir şekilde devam ettirtebilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz; yapmaya da devam edeceğiz. Cumhurbaşkanlığında ihdas ettiğim danışmanlarım, devletin bütün kademeleriyle iş birliği içerisinde oldu. Anayasa değişiklikleri, kanun değişiklikleri bütün bunlar yapıldı ve sizin hizmetinizde olmayı hep şerefli bir görev olarak bildiler. Bundan sonra da bu böyle olacaktır. İnşallah bu terör biter.”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında gazilerimize şöyle seslendi: “Hiç zannetmeyin ki bu işler bitince sizler unutulursunuz. Şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizle ilgilenmek, bu devletin de, bu milletin de, bu ülkenin vatandaşlarının da, sorumlularının da en asil ve en şerefli görevi olmaya devam edecektir. Bundan hiçbir zaman şüpheniz olmasın.”

“HEPİNİZİN DERDİNİ ÇÖZMEK İÇİN HEPİMİZ SEFERBERLİK İÇERİSİNDEYİZ”

Cumhurbaşkanı Gül, “Şuna inanın ki, hepinizin derdini çözmek için hepimiz seferberlik içerisindeyiz. Hala halledilemeyen meseleler olabilir, problemler olabilir. Şehitlerin aileleri ve gazilerimizin olduğu bu masalarımızda muhakkak bir Cumhurbaşkanlığı görevlisi var. Onlara da arzularınıza ve isteklerinizi, gördüğünüz noksanlıkları söylemekten hiç çekinmeyin. Hepsi en sıkı bir şekilde takip edilecek. Bundan emin olun” dedi.

“HUZURLU OLABİLMENİN YOLU BİRLİĞİMİZİ KORUMAKTAN GEÇİYOR”

Ülkemizin kıymetini, birbirimizin değerini kıymetini bilmemiz gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Örnekler ortada. İşte televizyonda izliyorsunuz, komşu ülkelerde neler yaşanıyor. Şehirler nasıl harabeye dönüyor; insanlar nasıl evlerinden yurtlarından göçmen oluyor. Yüzbinlerce insan evini terk ediyor. Milyonlarca insan göçmen kamplarında yaşamaya başlıyor. Memleketinin kıymetini bilmeyenlerin, birbirine saygısı ve sevgisi olmayanların ülkelerinin neticede geldiği yer burası. Farklı düşüncelerde olabiliriz; bakın burada Diyarbakır’dan Edirne’ye, Bursa’dan Kayseri’ye, Sivas’tan Erzurum’a, Adana’ya her yerden varsınız. Bu ülke ve vatan için her şeyi yaptınız. Ama bir gerçek daha var. Hepinizin ayrı ayrı geleneği, kültürü, özellikleri var. Yani bu büyük ülkede çok çeşitliyiz biz. Bu büyük ülkede farklılıklarımız var. Ama bu hepimizin Türkiye Cumhuriyeti şerefli vatandaşı olmanın ötesinde değil. Yeri geldiğinde nasıl bu vatan için, Şırnak’tan da, Diyarbakır’dan da, Edirne’den de, Hakkari’den de, Kayseri’den de, Adana’dan da şehitler verildi, farklılıklar unutuldu. Birlik ve beraberlik içinde olundu. Huzurlu olabilmenin yolu bu birlimizi korumaktan geçmektedir. Onun için saygı göstermek gerekiyor. Onun için birbirimize sevgi göstermek gerekiyor ve varsa birbirimizin farklılıkları bunları konuşarak halletmek gerekiyor.”

“BURADAKİ EN DEĞERLİ MİSAFİRLER SİZLERSİNİZ”

Konuşmasının sonunda tüm konuklarına bir kez daha devlet ve milletin şükran borcunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şöyle tamamladı: ”Hiçbir zaman unutulmayacaksınız. Bu mekânın çok misafirleri olmuştur. Bunu daha önceki iftarlarda da söyledim; buralara çok değerli insanlar, heyetler gelmiştir. Ama bütün samimiyetimle söylüyorum ki, bütün bu misafirler içerisinde en değerli misafirler sizlersiniz. Bir kez daha bütün şehitlerimize Allah’tan Rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Bütün gazilerimize şifa diliyorum ve onların hayat boyu mutlu olmalarını istiyorum. Asker, polis, köy korucusu bütün şehitlerimizin hatıraları daima yaşatılacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Gazilerimize de sahip çıkılmaya, onları hiçbir zaman kendi hallerine bırakmamaya, eksiklerini gidermeye hep beraber elbirliği içerisinde devam edeceğiz. Bu vesileyle hepinize sevgilerimi, muhabbetlerimi sunuyorum. Şükranlarımı yineliyorum. Döndüğünüzde bütün ailenize, komşularınıza, selamlarımızı iletmenizi sizden özellikle rica ediyorum. Sağ olun, var olun.”

İftara 46 farklı ilden 37 şehit yakını, 127 gazi ve yakını toplam 164 davetli katıldı.

Yemeğe davet edilen köy korucuları baş masada da temsil edildi.  Cumhurbaşkanlığının koordinasyonunda bulundukları illerinden Ankara’ya gelen davetliler; havalimanı, tren garı ve otogarda Cumhurbaşkanlığı personeli tarafından karşılandı.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı