“Muğla’daki Turizm Sadece Şehre Değil Tüm Türkiye’ye Değer Katıyor”

05.06.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
“Muğla’daki Turizm Sadece Şehre Değil Tüm Türkiye’ye Değer Katıyor”

 

Bodrum’da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 4. Zirvesi’nin tamamlanmasının ardından Muğla’ya geçerek çeşitli temas ve incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, valiliği ziyaretinde Muğla’nın nadide güzelliklerine vurgu yaparak, “Dünyanın her tarafında kıyılar var ama buradaki gibi kıyılar nadir. Bu bakımdan Muğla, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisi” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bodrum’da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 4. Zirvesi’nin tamamlanmasının ardından Muğla’ya geçerek çeşitli temas ve incelemelerde bulundu.

Muğla’da ilk olarak valiliği ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı açıklamada, Muğla’yı ziyaret etmekten ve Cumhurbaşkanı olarak Muğla’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

“MUĞLA GÜZİDE BİR ŞEHİR”

Muğla’ya gelmeden önce Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 4. Zirvesi’ni yaptıklarını ve beş Türk Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanları olarak Bodrum’da iki gün misafiri olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Sadece Bodrum değil bütün Muğla’dan bahsettim onlara ve Muğla’nın nasıl güzide bir şehir olduğunu anlattım. Sizler de içinde yaşıyorsunuz, ilinizi çok iyi biliyorsunuz, bin kilometreye yakın kıyısı olan, adeta dantel gibi işlenmiş; denizle gerçek anlamda ormanı, ağacı buluşturan kıyılar var. Kıyı dünyanın her tarafında var ama böyle kıyılar nadir. Bu bakımdan Muğla Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisi” dedi.

“MUĞLA YER ALTI VE ÜSTÜYLE ZENGİN BİR ŞEHİR”

Buradaki turizmin sadece Muğla’ya değil bütün Türkiye’ye maddi, manevi her bakımdan değer kattığını bildiren Cumhurbaşkanı Gül, Muğla’nın aynı zamanda iki termik santrali, iki havaalanı olan bir ilimiz olduğunu kaydetti. Önemi eski tarihlere dayanan Muğla’nın, sadece yerin altı değil, üstünün de zengin bir ilimiz olduğuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Eminim ki bütün Muğlalı vatandaşlarımız da bunun kıymetini biliyordur. Buradaki huzur, kardeşlik ve vatandaşlarımın çoğulculuk içerisinde birliği en güzel şekilde temsil eden bir ilimizi ziyaret etmekten, burada değerli bakanlarla birlikte bulunmaktan gerçekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bugün Vali Bey’den ilimiz ile ilgili bilgileri alacağız, takip edilecek konular vardır, muhakkak. Onları öğreneceğiz. Daha sonra buradan belediyeye gidip Sayın Belediye Başkanı’nı ziyaret edip ondan da bilgiler alacağız. Bütün Muğlalı vatandaşlarıma sizlerin vasıtasıyla sevgi ve muhabbetlerimi iletiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ: “ÜMİT EDİYORUM Kİ HER ŞEY DEMOKRATİK OLGUNLUK İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞİR”

Bir basın mensubunun, “Kütahya’da yaptığınız açıklamada, ‘Bu şartlar altında siyasi planım yok’ demiştiniz, aradan yaklaşık 2 ay süre geçti, şartlar değişti mi?” sorusuna cevaben Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi: “Bu konuları Ankara’da konuşmama birazcık fırsat verin. Bunları Ankara’da konuşacağız. Zaten bu konuların da günleri geliyor. Biliyorsunuz bir takvimimiz var, takvim çalışıyor, bugün misafirlerimiz vardı, Pazartesi günü yine başka bir misafirimiz var. İran Cumhurbaşkanı gelecek. Zaten seçim takvimi de ilan edildi. Herkes biliyor, gayet açık ve şeffaf bir şekilde bu süreçler işliyor. Siyasi partiler büyük bir sorumluluk duygusu içerisinde hareket ediyor, sivil toplum örgütleri devreye giriyor. Dolayısıyla şüphesiz ki demokrasinin önemli dönemeçlerinden birisi veya önemli noktalarından birisi seçimlerin yapılması. Bunlar milletvekilliği seçimi olur, mahalli seçimler olur, Cumhurbaşkanlığı seçimleri olur. Bu sefer tabii halkın direkt Cumhurbaşkanını seçecek olması ayrı bir yenilik getirmiş oldu Türkiye’ye. Ümit ediyorum ki her şey demokrasiye yakışır, olgunluk içerisinde gerçekleşir.”

Cumhurbaşkanı Gül, “Çatı adaylığı” teklifi alıp almadığına yönelik soruya ise “Bunları sonra konuşuruz” cevabını verdi.

Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer de yaptığı açıklamada, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyareti anısına Anadolu Öğretmen Lisesi’nde 20 bilgisayarlı, 5 bin yeni kitaplı yeni bir kütüphane tanzim ettiklerini ve vilayet bahçesine 12 yaşında mavi ladin ağacı diktiklerini söyledi.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı