“Temel Hedefimiz; Gelecek Nesillere, En İleri Standartları Yakalamış, Mutlu ve Huzurlu Bir Ülke Bırakmaktır”

19.05.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
“Temel Hedefimiz; Gelecek Nesillere, En İleri Standartları Yakalamış, Mutlu ve Huzurlu Bir Ülke Bırakmaktır”

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle yayımladığı mesajında Cumhurbaşkanı Gül, “Bugün bir taraftan millî bayramımızın gururunu yaşarken, diğer taraftan da Soma’da meydana gelen maden faciasının acısını yüreğimizde hissediyoruz. Milletçe derin bir üzüntü içerisindeyiz” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, mesajında Türkiye’nin modernleşme, çağdaş dünyayla bütünleşme ve müreffeh bir gelecek inşa etme gayretlerini kararlılıkla sürdüreceğini vurguladı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle yayımladığı mesajında Cumhurbaşkanı Gül, “Kıvançla kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle sizlere sevgilerimi sunuyorum. Bugün bir taraftan millî bayramımızın gururunu yaşarken, diğer taraftan da Soma’da meydana gelen maden faciasının acısını yüreğimizde hissediyoruz. Milletçe derin bir üzüntü içerisindeyiz. Bu vesileyle, bir kez daha ekmeğinin peşinde koşarken hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ailelerinin ve yakınlarının acısını paylaşıyorum. Tüm Türkiye’nin başı sağ olsun” dedi.

“19 MAYIS, VATANIN KURTARILMASI AMACIYLA ATILAN TARİHÎ BİR ADIMDIR”

“Büyük Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlar karşısında umutları yeşerten, kurtuluş inancını eyleme dönüştüren bir hareket olmuştur. 19 Mayıs, vatanın kurtarılması ve ‘milletimizin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşaması’ amacıyla atılan tarihî bir adımdır” sözleriyle mesajına devam eden Cumhurbaşkanı Gül, “19 Mayıs’ta fiilen başlayan; Atatürk’ün liderliğinde, milletimizin emsalsiz özverisi ve Yüce Meclisimizin cesur kararlarıyla yürütülen İstiklal Savaşı, millet egemenliğine dayanan, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamıştır. Bugün eğer güçlü, gelişen, yükselen bir Türkiye’den söz edebiliyorsak, bunu geçmişte atılan kararlı ve ileri görüşlü adımlara borçluyuz. Gösterilen olağanüstü gayretlere, verilen onurlu mücadelelere ve ödenen bedellere borçluyuz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, MÜREFFEH BİR GELECEK İNŞA ETME GAYRETLERİNİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEK”

Cumhurbaşkanı Gül, mesajına şu sözlerle devam etti: “Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, modernleşme, çağdaş dünyayla bütünleşme ve müreffeh bir gelecek inşa etme gayretlerini kararlılıkla sürdüren Türkiye, sorunları ve eksiklikleri bulunsa da, gelişmiş bir ekonomi ve demokrasi olma yolunda ciddi mesafe kat etmiştir. Son yıllardaki kapsamlı ve köklü atılımlar bu sürece ivme kazandırmıştır. Bununla birlikte evrensel değerlerin ışığında; sorunların çözüleceğine, sıkıntıların aşılacağına ve eksikliklerin giderileceğine olan inancımı belirtmek isterim. Önümüzdeki temel hedef, Türkiye’nin yakaladığı gelişme ivmesini yukarılara taşıyarak, gelecek nesillere demokratik, ekonomik ve siyasi açıdan daha da gelişmiş, en ileri standartları yakalamış, vatandaşlarını yüksek gelir seviyesine ulaştırmış, mutlu ve huzurlu bir ülke bırakmaktır. Böyle bir Türkiye, ‘muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma’ hedefini yakalamamızı da mümkün kılacaktır.”

Gençlere çok önemli görevler düştüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’yi ileri götürecek, bugünkünden çok daha yüksek seviyelere taşıyacak güç, genç nüfusumuzdur. Bu nedenle ülkemizin genç nüfus yönünden sahip olduğu demografik fırsatları avantaja dönüştürmemiz elzemdir. Dünyadaki küresel kalkınma yarışı, yeni nesillerin nitelikli bir şekilde yetiştirilmesini, onlara yönelik programlar geliştirilmesini ve politikalar üretilmesini zorunlu kılmaktadır. İşte bu şuurla gençlerimizin eğitimine önem veriyoruz” dedi.

“GENÇLERİMİZ EKONOMİK, TOPLUMSAL VE SİYASAL HAYATTA AKTİF ROL ALMALI”

Gençlerin toplumsal gelişimdeki rolleri konusunda, “Gençlerimizin ekonomik, toplumsal ve siyasal hayatta aktif birer birey olarak daha fazla rol üstlenmelerini arzuluyoruz. Gençlerimizi çağımızın rekabetçi şartlarına hazırlarken; onların yüksek ideallere sahip, özgür düşünceli, milli ve manevi değerlerine bağlı, yenilikçiliğin peşinde koşan, sadece tüketen değil, araştıran, üreten, teknolojiyi iyi kullanan ve yeni buluşlar geliştiren nesiller olmalarını amaçlıyoruz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Gül, mesajını, “Bununla birlikte gençlerimizin geleceğe ilişkin kaygılarının giderilmesi konusunda devlet ve millet olarak hassasiyetimizi en üst seviyeye çıkarmamızın önemine de dikkat çekmek istiyorum. Gençlerimizin sorunlarının çözümü; onların beklentilerini karşılamayı, ihtiyaçlarını dikkate almayı; onları anlamayı, görüşlerine değer vermeyi gerektirmektedir” şeklinde sürdürdü.

“ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ POTANSİYELİ OLAN GENÇLER, YARINLARA İYİ HAZIRLANMALI”

Mesajının sonunda Cumhurbaşkanı Gül gençlere şu sözlerle seslendi: “Sevgili gençler; ülkemizin en önemli potansiyeli sizlersiniz. Sizler de, bunun bilincindeki nesiller olarak, kendinizi en iyi şekilde yarınlara hazırlamalısınız. Daha çok okuyarak, araştırarak, sorgulayarak, karşılaştırmalar yaparak doğruya ulaşmaya, yeni şeyler öğrenmeye gayret göstermelisiniz. Küreselleşmenin beraberinde getirdiği hız ve dönüşüm dünyasına yabancı kalmamalı, dünyayı anlamak, değişimleri ve yenilikleri yakalamak amacıyla yeteneklerinizi geliştirebilmelisiniz. Dolayısıyla küresel vatandaşlar olmayı, tüm insanlığın mutluluğu için çalışmayı hedeflemelisiniz. Öte yandan sporu hayatınızın bir parçası haline getirebilmelisiniz. Tüm bunların yanında, insanı sevmeyi; adalete, eşitliğe önem vermeyi; insan haklarına ve farklı görüşlere saygı duymayı; demokratik tutum ve davranışları bir kültür haline getirmeyi; büyük düşünmeyi, idealleri doğrultusunda yılmadan gayret göstermeyi; bir hayat felsefesi olarak benimsemelisiniz. Sizlerin değişimin anahtarı, gelişmenin itici gücü olarak, milletimize, ülkemize ve insanlığa karşı sorumluluklarınızı en iyi şekilde yerine getireceğinizden şüphe duymuyorum. Varlığınız ve dinamizminiz ülkemize değer katmaktadır. Doğru ve kararlı adımlarla Türkiye’yi geleceğe taşıyacağınıza yürekten inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Gül, mesajını şu şekilde tamamladı: “Bizlere bu cennet vatanı bırakan Büyük Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyorum. Siz sevgili gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum.”

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı