Kafkaslarda Sağlam İş Birliği: Türkiye-Gürcistan

07.05.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Kafkaslarda Sağlam İş Birliği: Türkiye-Gürcistan

 

Cumhurbaşkanı Margvelaşvili’nin davetlisi olarak Gürcistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, Türk-Gürcü İş Forumu’na hitabında, Türkler ve Gürcülerin karşılıklı olarak pasaportsuz ve vizesiz seyahat ettiklerini ve bunun ekonomik iş birliğini daha da artırdığını kaydetti. Onuruna verilen akşam yemeğinde Tiflis’i, “Kafkasya’nın incisi” olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki ortak basın toplantısında ise iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili’nin davetlisi olarak Gürcistan’a resmî bir ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül’ü, Tiflis Havalimanı’nda, Gürcistan’ın ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı George Kvirikashvili, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Lasha Abashidze, Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Levent Gümrükçü, Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi Irakli Koplatadze ve diğer ilgililer karşıladı.

CUMHURBAŞKANI GÜL “OLD TOWN” BÖLGESİNİ GEZDİ

Cumhurbaşkanı Gül, Tiflis’in “Old Town” olarak anılan bölgesini Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelashvili ile birlikte yürüyerek gezdi ve bölgeyle ilgili yetkililerden bilgi aldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Cumhurbaşkanı Margvelashvili tarafından onuruna verilen gayri resmî akşam yemeğine katıldı.

TÜRK-GÜRCÜ İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Gül, ertesi gün, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile Türk-Gürcü İş Forumu Kapanış Oturumu’na katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, uzun bir aradan sonra Tiflis’te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Tiflis’in, zaten kendi kültür kimliği olan ve bunu korumayı bilen bir şehir olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Ama bütün buna rağmen burada bulunmadığım süre içerisinde ne kadar değiştiğini, restore edildiğini, yenilendiğini ve bu yolda da önemli adımların atılmakta olduğunu görmekten gerçekten çok memnun oldum” dedi.

“TÜRKİYE İLE GÜRCİSTAN SADECE KOMŞU DEĞİL, AYNI ZAMANDA AKRABA TOPLULUKLARDIR”

Cumhurbaşkanı Gül, Gürcistan’ın, son 1-2 sene içerisindeki siyasi transformasyonunun gayet demokrasiye yakışır, barışçı bir şekilde gelişmesinin ve yeni hükümetin gayet vizyoner bir şekilde dünyaya açık politikalarını ortaya koymasının dost ve komşu bir ülke olarak Türkiye’yi samimi olarak çok mutlu ettiğini kaydetti. Tiflis’e, bakanlar ve bütün partilerden milletvekillerinin yanı sıra aralarında çok sayıda global planda büyük şirket ve yatırımcının bulunduğu iş adamı heyeti ile birlikte geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, bunun Türk iş dünyasının Gürcistan’a verdiği değerin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

“GÜRCÜLERİN EN ÇOK ZİYARET ETTİĞİ ÜLKE TÜRKİYE”

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk ve Gürcü iş birliği çok önemli. Neticede Türkler ve Gürcüler pasaportsuz ve vizesiz seyahat ediyorlar. Bu demektir ki, sınırlarımızı idari sınır haline adeta getirmişiz biz. Bu, işte bugün en gelişmiş Avrupa’nın aslında uzun süreçlerden sonra ulaştığı entegrasyondur. Biz bunu iki ülke olarak konuşarak gerçekleştirdik. Bütün bunlar ekonomik iş birliğini daha da artırmak için. Bunun neticesindedir ki, Gürcülerin en çok ziyaret ettiği ülke Türkiye, Türklerin de en çok ziyaret ettiği ülkelerden birisi Gürcistan. 1.6 milyon vatandaşımız, gerek iş, gerek turizm, gerek başka kültürel sebeplerle Gürcistan’a gelmiş. Gürcistan’dan 1.8 milyon kişi Türkiye’yi ziyaret etmiş. Bu rakamlara göre iki halk birbirine bu kadar yakın hissediyor, akrabalık bağları, komşuluk bağları, ticari bağları, yatırım bağları var ki gerçekleşiyor demektir.”

GÜRCİSTAN DEVLET DANS TOPLULUĞU “SUKHISHVILI” GÖSTERİSİ

Cumhurbaşkanı Gül, akşam ise, Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili ile Gürcistan Devlet Dans Topluluğu “Sukhishvili”nin gösterisini izledi. Cumhurbaşkanı Gül’ü, gösterinin sahneleneceği Shota Rustaveli Tiyatrosu’na gelişinde, Cumhurbaşkanı Margvelaşvili karşıladı. İki lider salona birlikte girdiler.

GÜRCİSTAN CUMHURBAŞKANI MARGVELASHVILI’DEN CUMHURBAŞKANI GÜL ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelashvili tarafından, onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk ziyaretlerinden birini Gürcistan’a yaptığını hatırlatarak, yaklaşık yedi yıllık bir aradan sonra, Tiflis’e ikinci kez geldiğini belirtti. Tiflis’i, “İnce bir sanat, mimari ve estetik anlayışını yansıtan Kafkasya’nın incisi” olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Gül, kendisine ve heyetine gösterilen sıcak misafirperverlik için teşekkür etti.

“KADİM GELENEKLERE SAHİP TÜRK VE GÜRCÜ HALKLARI ARASINDA ÇOK GÜÇLÜ BAĞLAR BULUNMAKTADIR”

Kadim geleneklere sahip Türk ve Gürcü halkları arasında çok güçlü bağlar bulunduğunu, Türk halkının, dünyanın en çetin coğrafyalarından olan Kafkasya’da, insan odaklı köklü bir medeniyet kuran Gürcistan halkına karşı daima dostane hisler beslediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, sözlerine şöyle devam etti: “Nitekim,17. yüzyılda bu topraklara gelen ünlü seyyah Evliya Çelebi, Gürcü halkı için ‘temiz kalpli insanlar’ anlamında ‘kavm-i necip’ tabirini kullanmıştır. Bu ifade, Türk halkının Gürcülere duyduğu itimadın en müşahhas nişanesidir. Gürcüler de Türklere aynı hislerle yaklaşmışlardır. Bu iki dost millet, tarih boyunca dünyaya barış, huzur ve uyum içinde bir arada yaşama dersleri vermişlerdir. İşte bu sayededir ki; Ruslara karşı mücadele eden Kral İkinci Solomon, Osmanlı Devleti’ne sığınmıştır. 1815’te vefat eden Gürcistan tarihinin bu önemli isminin naaşı, 1990 yılına kadar Trabzon’da emanetimiz olmuştur. Keza bu sayede, Osmanlı Devleti’nin 17 sadrazamı, yüzlerce veziri ve binlerce devlet görevlisi, çalışkan Gürcü toplumundan çıkmıştır. Cumhuriyet döneminde de çok sayıda Gürcü kökenli devlet adamı, sanatçı ve bilim adamımız bulunmaktadır.”

CUMHURBAŞKANI GÜL, GÜRCİSTAN CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NDA

Cumhurbaşkanı Gül, ertesi gün, Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili tarafından resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törende iki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül, tören kıtasını denetledi. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Cumhurbaşkanı Margvelaşvili baş başa görüştü.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Gül ve Cumhurbaşkanı Margvelaşvili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Zirvesi ve Gürcistan’a resmî devlet ziyareti nedeniyle Tiflis’te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Üçlü Zirve’nin, bölgenin stratejik önemi çerçevesinde gerçekleştirilen örnek projeleri gözden geçirme, yeni projelerle ilgili talimatlar verme ve onları takip etme kapsamında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Gerçekten çok önemli bir toplantıydı” dedi.

TÜRKİYE’NİN GÜRCİSTAN’A DESTEĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini, hukukun üstünlüğü ve uluslararası hukuk çerçevesinde bölgedeki problemlerin çözümünü daima desteklediğini belirterek, “Ayrıca Gürcistan’ın Avrupa ve NATO yapıları içerisinde yer almasına Türkiye, daima güçlü destek vermiştir ve bu güçlü desteği vermeye de devam edecektir” dedi.

Gürcistan’ın yakın zamanda Avrupa Birliği ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşması imzalayacak olmasını da desteklediklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül, NATO toplantılarında da bu desteğin güçlü bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

KÜLTÜREL MİRASIN ÖNEMİ

Görüşmelerde, siyasi, ekonomik ve kültüler ilişkileri de ele aldıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Tabii ki, kültürel miras halkların geçmişten bize bıraktığı büyük bir zenginliktir. Türkiye’dekiler bize ait, bizim için zenginlik, buradakiler sizin için zenginliktir. Bütün bunların restorasyonu, en güzel şekilde bakımı, demokrasinin çok temel unsurlarından birisi olan din özgürlüğünün, insanlar neye inanıyorsa inansın, onu yaşadıkları ülkede rahatlıkla yaşayabilmeleri ortak vizyonumuzdur. Bunları görüştük ve gayet faydalı oldu” diye konuştu.

KAHRAMANLAR ANITI’NA ÇELENK

Ortak basın toplantısının ardından Kahramanlar Anıtı’na çelenk koyan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra da Başbakan Garibashvili tarafından onuruna verilen çalışma yemeğine katıldı.

Gürcistan’daki temas ve incelemelerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’ye döndü.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı