Cumhurbaşkanı Gül, ABD'de 19 Mayıs Resepsiyonu'na Katıldı

19.05.2012
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Cumhurbaşkanı Gül, ABD'de 19 Mayıs Resepsiyonu'na Katıldı

 

ABD'nin Şikago kentinde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle verilen resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Gül, “Başta Atatürk olmak üzere, onun bütün silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi, sadece İstiklal Harbi süresi içerisinde değil, ondan önceki ve bugün de yine ülke için, millet için en değerli varlığını veren bütün şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan tarafından Şikago'da verilen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resepsiyonuna katıldı.

 

 

ABD genelindeki Türk ve Türk Amerikalılar ile akraba topluluklarının katıldığı resepsiyonda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, uzun yıllardan sonra Şikago'da bir Türk Cumhurbaşkanı olarak bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak, “Bugün 19 Mayıs, bayram bizim için. Bayramı bugün ABD'de sizlerle beraber yapıyoruz. Bu da ayrı bir mutluluk kaynağı. 19 Mayıs bildiğiniz gibi tarihimizin çok zor dönemlerinde var olma-yok olma mücadelesini verdiğimiz dönemlerde, Büyük Atatürk'ün Samsun'a çıkıp İstiklal Mücadelesi'ni başlatma serüveninin başlamasıdır. Samsun'dan sonra birçok Anadolu toprakları gezildi, büyük mücadele verildi ve Büyük Osmanlı İmparatorluğu sona erdi, onun yerine yeni Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Neredeyse 100 yıl oluyor ve bugün hepimiz büyük bir gururla, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları olarak ülkemize hizmet, halkımıza hizmet için elimizden geleni yapıyoruz. Bu vesileyle başta Atatürk olmak üzere, onun bütün silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi, sadece İstiklal Harbi süresi içerisinde değil, ondan önceki ve bugün de yine ülke için, millet için en değerli varlığını veren bütün şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyorum” dedi.

NATO ZİRVESİ’NİN ŞİKAGO’DA TOPLANMASININ ANLAMI

Konuşmasında, Türk-Amerikan ilişkilerinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bunun, ikili ilişkilerde olduğu gibi, NATO içinde de çok önem taşıdığını söyledi. Şikago'ya NATO zirvesi vesilesiyle geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “ABD Başkanı Barack Obama Şikago’lu biliyorsunuz. Dolayısıyla bu zirvenin ABD'nin ev sahipliğinde ve kendi şehrinde yapılmasını istedi, daveti bu şekilde yaptı ve bu vesileyle buradayız” dedi.

TÜRKİYE’NİN NATO’YA ÜYELİĞİNİN 60. YIL DÖNÜMÜ

NATO'nun 28 üyesi olmasına karşın, toplantıya 60'a yakın ülkenin katıldığına, başka vesilelerle de davet edilen ülkeler olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye için toplantının ayrı bir öneminin daha olduğunu ifade ederek, “Biz NATO'ya üyeliğimizin 60. yılını kutluyoruz. 60 yıl önce, 1952 yılında NATO'ya üye olmuştuk. O zaman 5–6 tane üyesi vardı NATO'nun, biri de biziz. O zaman NATO'nun ve bizlerin de düşmanı olan birçok ülke bugün bizim müttefikimiz haline geldi, ittifakın içinde yer alıyorlar ve bizimle beraberler. Bunun da tabii ki ayrıca bir sevinç kaynağı, mutluluk kaynağı olması gerekir NATO'nun başarısını gösterme açısından” dedi.

TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türk-Amerikan ilişkilerinin çok eskiye dayandığına belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkes bunun Kore Savaşı ile başladığını zanneder. Kore Savaşı'nda hürriyet, özgürlük için Koreli dostlarımızın, verdiğimiz şehitler var, büyük kahramanlıklar tabii ki gerçekleştirmişiz. Kore'de hala bu bilinir ve Türkleri kan kardeşi olarak bilir Koreliler ve bunu hiç unutmazlar. Ama Türk-Amerikan ilişkileri aslında çok eskilere kadar gider. O kadar eskilere kadar gider ki bunu aslında ABD'de yaşayan sizler çok iyi bilirsiniz. Washington Anıtı'nı biliyorsunuz, 169 metre yüksekliğinde. Onun 58. metresine çıktığınızda orada 31. Osmanlı Sultanı Abdülmecid Han'ın nişanesini görürsünüz. 150 yıl önceye gittiğimizde, dünyanın en büyük devletlerinden birisi olan Osmanlı Türk Devleti'nin sultanının nişanını görürsünüz. Başka bir şey daha var; Kongre binasındaki Temsilciler Meclisi'ni ziyaret ettiğinizde, balkona gittiğinizde, 23'üncü kapısının üstünde mermer bir plaka, üstünde Kanuni Sultan Süleyman'a ait bir rölyef var. Bütün bunlar şunu gösteriyor: Birçok daha tarihî gerçekler var ki Türk-Amerikan ilişkileri aslında çok eski yıllara kadar gider. 1950'den sonra Türkiye, NATO üyesi olduktan sonra ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler her bakımdan çok önemlidir ve Türk dış politikasının çok önemli sütunlarından birini oluşturur.”

MODEL ORTAKLIK ŞEKLİNDE SINIFLANDIRILAN YAKIN İŞ BİRLİĞİ

İki ülkenin dostluğunun demokrasi, insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü, serbest piyasa ekonomisi gibi değerler üzerinde yükseldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Zaman zaman belki ittifakımız ve dostluklarımız zayıflasa da daima stratejik önemini korumuştur. Bugün de model ortaklık şeklinde sınıflandırdığımız ve değerlendirdiğimiz çok yakın bir iş birliğimiz vardır” dedi.

“İLİŞKİLERİMİZ DAİMA GÜÇLÜDÜR VE BUGÜN DE GÜÇLÜ OLARAK DEVAM EDECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Dışişleri Bakanlığı yaptığım dönemde de, Cumhurbaşkanlığım döneminde de Amerikalı dostlarımızla, başkanlarla, dışişleri bakanlarıyla, senatörlerle, milletvekilleriyle bir araya geldiğimizde, hep onlara şunu söylerim; 'ABD süper bir devlet. Dünyanın birçok bölgesiyle ilgilenir ve birçok olayıyla ilgilenir. Bunları şöyle kâğıda yazdığınızda, göreceksiniz ki bu ilgilendiğiniz konularla en çok ilgilenen ülkelerden birisi de Türkiye'dir. Başka bir kâğıda da 'biz hangi konularla ilgileniyoruz' diye yazdığımızda o kadar çok benzerlik çıkacaktır ki. Afganistan'dan Ortadoğu'ya, Balkanlar'dan Akdeniz'e, Kafkaslar'a terörle mücadeleden enerji meselelerine, NATO'dan Kosova'ya kadar, aklınıza ne geliyorsa saydığınızda ABD'nin çok önem verdiği konular, bütün bu konuların içerisinde Türkiye de vardır, Irak'tan Suriye'ye kadar... Dolayısıyla ABD'nin nezdinde de daima Türkiye önemli bir ülke olmuştur. Demin söylediğim gibi, zaman zaman zayıflamış olsa bile çok kısa dönemlerde, ilişkilerimiz daima güçlüdür ve bugün de güçlü olarak devam edecektir. Bunun değerini hem biz hem de Amerikalılar çok iyi biliyorlar” dedi.

“MÜTTEFİKLERİMİZİN GÖZÜNDE TÜRKİYE'NİN DEĞERİ DAİMA GÜÇLÜDÜR”

Cumhurbaşkanı Gül, son dönemlerde Türkiye'nin etrafındaki coğrafyada dünyadaki çok sıcak konuların bulunduğuna dikkat çekerek, ''Dolayısıyla bu olayları en iyi bilen, bu olayları en iyi analiz edebilen ülke de Türkiye'dir. O bakımdan bütün müttefiklerimizin gözünde Türkiye'nin değeri hiçbir zaman azalmamakta, daima güçlü olmaktadır'' dedi.

“BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında Türk-Amerikalılara hitaben de, ''Sizler Amerika'da yaşıyorsunuz. Burada yaşarken bir noktada da Türkiye'yi burada temsil ediyorsunuz. Bugün Türk-Amerikan dernekleriyle, üniversitelerdeki değerli öğrenciler, onların temsilcileriyle buluştum, onlara da söyledim; 'birlikten kuvvet doğar.' Bu bizim bir sözümüz, aslında buna benzer söz bütün dillerde vardır. Dolayısıyla burada herkes kendi coğrafyasında büyük bir ülke olduğu için bunu söylüyorum. Yani eyaletlerde, illerde faaliyet gösterirken, Türkiye söz konusu olduğunda da hepiniz enerjinizi toparlayabilmeniz gerekir. Türkiye'yi burada temsil ediyorsunuz” diye konuştu.

“UZAKTA OLSANIZ DA TÜRKİYE’YE EN BÜYÜK HİZMETİ YAPIYORSUNUZ”

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasını şöyle sürdürdü: “Burada aslında üniversitelerde, iş dünyasında, başka alanlarda Türkiye'yi temsil eden çok değerli vatandaşlarımız var. Türkiye'nin son yıllarda ne kadar değiştiğini de eminim sizler takip ediyorsunuz. Türkiye özellikle yine son yıllarda televizyonlarda, gazetelerde daima gündeme gelirken çoğunlukla pozitif olarak geliyor ve Türkiye imajı eminim ki sizleri de gururlandırıyordur. Zaman zaman eski yıllarda ekonomik krizlerle veya bazı büyük bunalımlarla gündeme gelen Türkiye bugün tam tersine başarılarıyla, kazançlarıyla ve katkılarıyla hep gündeme gelmekte. Sizler bunu en çok fark edenler olmalısınız bulunduğunuz çevrede. Türkiye'yi temsil ediyorsunuz, Türkiye'yi temsil ederken aslında Türkiye'ye uzakta da olsa en büyük hizmeti yapıyorsunuz. Çünkü güçlü bir ülkede, dünya politikalarında söz sahibi olan bir ülkede sizlerin faaliyetiniz, etkinliğiniz, varlığınız bizim için büyük bir avantajdır.”

TÜRKİYE’NİN GURUR KAYNAĞI TÜRKLER

Cumhurbaşkanı Gül, ABD’deki Türk sporcularının da ayrı bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, “Sporcularımız, basketbolcularımız, Mehmet Okur ile Ömer Aşık buradaydı, diğer arkadaşlarımız hepsi bizim burada gururlarımızdır. Üniversitelerdeki çok değerli bilim adamlarımız, ki sayıları çok, onlar bizim hep gurur duyduğumuz kişilerdir. İş dünyasındakiler, kültür alanında faaliyet gösterenler, bütün bu çalışmaları sizler yaparken, farkına varmadan Türkiye'ye de çok büyük hizmetlerde bulunuyorsunuz. Bütün bunlardan dolayı hepinize başarılar diliyoruz, bunların çoğalmasını arzu ediyoruz” dedi.

“NE KADAR ÇOK BAŞARILI OLURSANIZ, O KADAR ÇOK SİZLERLE GURUR DUYARIZ”

ABD'deki Türk toplumunun siyasette görünürlülüğünün ve varlığının da giderek artması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Şunu unutmayın ki bu ülke çoğulculuğa inanan bir ülke, farklı kültürden, farklı ırktan, farklı dinden herkes olabilir, ama kurallara uyduğu sürece herkes saygındır ve herkesin de önü açıktır. Dolayısıyla burada kendi kimliklerinizi korurken, Türkiye ile ilişkilerinizi en güçlü şekilde devam ettirirken, bu ülkede de yükselmek ve başarılı olmak mümkündür. Ne kadar çok başarılı olursanız, o kadar çok sizlerle gurur duyarız. Hem kendinize, hem ailenize, hem Türkiye'ye, hem de tabii ki bulunduğunuz ülkeye hizmetiniz olur. Bütün bunlar içerisinde de yakın ilişki içinde olmanız, birbirinizi korumanız çok önemli. Özellikle buraya yeni gelenler var, buraya yeni gelen akrabalarınız var, yeni gelen dostlarınız var, onlara hep sahip çıkmanız, ki burada görüyorum, Ahıska Türkleri başta olmak üzere Balkanlar'dan gelenler, Türk dünyasının başka coğrafyasından gelenler, bütün bunlarla ilişkilerinizi ne kadar çok geliştirirseniz, o kadar çok sizler de burada güçlü olacaksınız” dedi.

WASHİNGTON BÜYÜKELÇİSİ NAMIK TAN’IN KONUŞMASI

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da yaptığı konuşmada halkımızın, 19 Mayıs 1919'da başlattığı bağımsızlık mücadelesinin ardından inanç ve kararlılıkla çalışmaya devam ederek, köklü tarihinden ve zengin kültüründen aldığı güçle bugün tüm dünyanın gıptayla izlediği bir refah ve demokratik düzen tesis ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ü Şikago'da ağırlamaktan heyecan ve mutluluk duyduklarını söyleyen Büyükelçi Tan, Türk-Amerikan toplumunun iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir etken olmaya devam ettiğini söyledi. Resepsiyona katılan, Şikago kentinin bağlı olduğu Illinois eyaletinin Valisi, Pat Quinn de, Cumhurbaşkanı Gül'ü Şikago'da görmekten duyduğu mutluluğu ifade etti.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı